Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Dolandırıcılardan Korunmanız için 6 İpucu

19.11.2016
561

Dolandırıcılık Vakaları Artıyor

Dolandırıcılık elektronik ortamlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Belki bu dolandırıcılık çalışmalarına karşı tedbirliyiz ama özellikle telefonlar ve bilgisayarlar üzerinden sıklıkla çalışan ve vakit geçiren insanlar bu tarz dolandırıcılık girişimlerini görmektedirler. Özellikle alışveriş siteleri üzerinden dolandırıcılık faaliyetlerine fazlası ile karşılaşılmaktadır. Güvenli alışveriş imkanları ve teknolojik altyapısı olan siteler elbette mevcuttur. Ancak farklı siteler üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinizin çalınması ve kullanılması kaçınılmaz olabilir. Dolandırıcılık girişimlerinden korunma yöntemleri konusunda hem bankaların, hem internet sitelerinin hem de kullanıcıların tedbirli olması gerekir. Peki, telefon ve internet üzerinden girişimde bulunan dolandırıcılardan nasıl korunur?

Bununla ilgili dikkat çekici 6 ipucuna değinelim isterseniz.

  1. Yazılımlarınızı Güncelleyin

Hem Mobil Cihazlarınızın Hem De Bilgisayarlarınızdaki programların yazılımlarınızı güncel halde kullanın. Kullandığınız program ve uygulamaların güncel olması sizi bu tarz dolandırıcılık faaliyetlerinden sizi korumak adına önemlidir. Güvenmediğiniz ve korsan yazılım programları olarak gördüğünüz tüm programlardan uzak durun. Bunları ne telefonlarınıza ne de bilgisayarlarınıza indirmeyin. İndirdiğiniz bu tarz uygulama ve programlar varsa silin ve tekrar indirmeyin.

  1. Güçlü Ve Taklit Edilemeyen Şifreler Kullanın

Dolandırıcılardan nasıl korunulur denildiğinde akla ilk gelen tedbir şifrelendirmedir. Kullandığınız kredi kartları, banka kartları, telefonlarınızdaki programlar ve bilgisayarlarınızdaki kullandığınız uygulamaların şifrelerini güçlü ve kolay bilinmeyen şifreler olmasına önem verin. Doğum tarihi, isimleriniz, yaşadığınız şehir gibi kolay şifre metotlarını tercih etmeyin. Mümkün olduğunca uzun ve tekrar gerektirmeyen, karmaşık ve tahmini zor şifre sıralaması yapın. Büyük ve küçük harf karakterleri yanında rakamları da tercih edin.

Dolandırıcılardan Korunmanız için 6 İpucu

  1. Yabancılarla Para Transferi Yapmayın

Para Transferleri Dolandırıcıların En Çok tercih ettiği yöntemlerdendir. Bunun en kolay çözümü ise dolandırıcılardan korunma yöntemleri arasında nettir. Tanımadığınız, bilmediğiniz insanlara asla para transfer yöntemi ile para göndermeyin. Özellikle SMS, PayPal gibi yöntemlerle insanlara para göndermeyin. Bu tarz metotlarla gönderdiğiniz paraları geri almanız ve önlem almak son derece zordur.

  1. Bilgilerinizi Kimseyle Paylaşmayın

Hepimizin kişisel bilgileri vardır. Kimlik ve güvenlik bilgileri. Bu bilgilerin başka birlerinin eline geçmesi halinde sizin adınıza birçok işlem yapılabilir. Kredi kartı başvuruları, kredi başvuruları gibi birçok işlem yapılabilir ve adınıza çekilen veya kullanılan kredi kartları olabilir. Bunlarla karşılaşmamak adına kişisel bilgilerin başkalarının eline geçmemesi için tedbirli olun.

  1. E Posta Kanalıyla Gelen Linklere Dikkat

Güvenli alışveriş sadece bunu sağlayan siteler üzerinden sağlanır. Ancak e postalarımızda hemen hemen her gün, onlarca alışveriş sitelerinden veya bankalardan mailler gelmektedir. Bu maillerin bazıları dolandırıcılardan gelmektedir. Onların gönderdiği mailler içerisindeki linkler sizi tuzağa düşürme amaçlıdır. Bu linkler tıklandığında sizi çeşitli kampanyalar ve ödüller kazandığınız yönünde uyarıcılar gönderilecektir. Linkler tıklandığında çıkacak bir form veya diğer bilgi tabloları üzerinden sizlerden kredi kartı, banka kartı gibi finansal araçların bilgilerini, kimlik ve özlük bilgileriniz istenebilir. Burada dikkat etmeniz ve unutmamanız gereken unsur banka veya güvenilir alışveriş sitelerinin bu tarz bir uygulama ile sizlerden bilgi almayacağıdır. Dolandırıcılardan nasıl korunur derken bu tarz bir yanılgıya düşmememiz gerekir.

  1. Orjinal Siteleri Kullanın

Dolandırıcılık girişimlerinden korunma yöntemleri arasında kullandığınız banka ve alışveriş sitelerinin orijinallerini kullanın. Başka bir link veya uzantılı sitelere girmeyin. Hem internet bankacılığı için hem de güvenli alışveriş için sadece sürekli girdiğiniz linkler üzerinden giriş yapın. Farklı linklerle arama motorlarından da çıkabilecek sahte site hesaplarına girmeyin. Bu konuda şüphelendiğiniz an girmiş olduğunuz banka ya da alışveriş sitesinde hemen çıkın. Burada girdiğiniz sitenin içerisinde biraz gezdiğinizde zaten farklı olduğunu hemen anlarsınız.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.