Krediler

Düğün Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Evlilik kredisi başvurusu devlet destekli ve devlet desteksiz kredi olmak üzere iki ayrı kategoriye ayrılmaktadır. Devlet desteksiz banka kredisinde herhangi bir özel şart aranmamak ile birlikte gelir durumu ve kredi notuna dikkat edilmektedir. Devlet destekli evlilik kredisinde ise başvuru sahiplerinin yerine getirmesi gereken birçok şart bulunmaktadır. Devlet destekli kredi almak için; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankalara başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca özel bankalar olan QNB Finans Bank, Odeabank ve Denizbank aracılığı ile de kredi alınabilmektedir.

Düğün Kredisi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup yeni evlenecek çiftlere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evlilik kredisi verilmektedir. Evlilik kredisi, halk arasında düğün kredisi ismi ile de bilinmektedir. Evlenmek isteyen ve masraflarını karşılayamayan bireylere verilen bu kredi bankalar aracılığı ile verilmektedir. Evlilik ile birlikte ev alımı, eşya alımı ya da balayı gibi unsurları da kapsayan birçok evlilik kredisi kampanyası bulunmaktadır. Düğün kredisi ile bireylere düşük faiz oranları sunulur ve 48 aylık vade seçeneği ile geri ödeme istenir.

Düğün Kredisinin Şartları Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı desteği ile verilen düğün kredisinin birçok şartı bulunmaktadır. Devlet destekli düğün kredisi veren tüm bankalar aynı şartları talep etmektedir. Çeyiz hesabı projesi olan düğün kredisi, evlenmeyi amaçlayan kişilerin ödemelerini rahat yapabilmesi ve bir aile kurabilmeleri amacı ile verilmektedir. Belirli bankalar aracılığı ile verilen düğün kredisi şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Evlilik öncesinde ilgili bankalardan çeyiz hesabı açmanız gerekmektedir.
 • Çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca birikim yapılması ön koşuldur.
 • Evlenecek ve düğün kredisi başvurusunda bulunacak kişinin en az 27 yaşında olması gerekmektedir. 27 yaşından küçük kişiler kredi başvurusu yapamamaktadır.
 • 3 yıl boyunca yaptığınız birikim miktarına bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destek sağlamaktadır. En fazla 5 bin Türk Lirasına kadar destek verilmektedir.
 • Bankalara göre başvuru şartları değişkenlik göstermekte ya da ek şartlar sunulmaktadır. Gelir belgesi ve kredi puanının iyi olması da istenen şartlar arasındadır.

Düğün Kredisi Nasıl Alınır?

Düğün kredisi almak isteyen kişiler gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde çeyiz kredisine başvuru yapabilmektedir. Düğün kredisi almak için açtığınız çeyiz hesabına 25 bin Türk Lirasına kadar birikim yapmanız gerekmektedir. 25 bin Türk Lirasına 5 bin Türk Lirası kadar destek sağlanmaktadır. Bankada birikim yapmayan kişilere ise çeyiz kredisi verilmemektedir. Evlilik kredisi 2018 yılında da verilmeye devam edilmekte olup aynı şartlar geçerlidir.
Özellikle Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankası tarafından devlet destekli evlilik kredisi verilmektedir. Yeni evlenecek ve birikim yapmış çiftlerin en çok tercih ettiği bankalar devlet destekli olan bankalardır.

İLGİLİ KONU: Düğün Kredisi Başvurusu

Düğün Kredisi Veren Bankalar

Düğün kredisi veren birçok özel ve kamu bankası bulunmaktadır. Devlet destekli evlilik kredisi almak isteyen kişilerin 3 yıl boyunca birikim yapmaları gerekmektedir. 3 yıl boyunca 25 bin Türk Lirası biriktiren kişilere ise çeyiz desteği olarak 5 bin Türk Lirası sunulmaktadır. Düğün kredisi veren bankalar özel ve kamu bankaları olarak ayrılmaktadır. Özel bankalar evlenecek kişiler için evlilik kredisi kampanyaları düzenlemektedir. Bu kampanya kredilerine ise balayı, ev, beyaz eşya, nişan, düğün ve kına gibi masraflar da dahil edilmektedir. Düğün kredisi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Halk Bankası
 • Garanti Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • CEPTETEB
 • Kuveyt Türk Bankası
 • Akbank düğün kredisi veren bankalar arasındadır.

Türkiye Ekonomi Bankası Düğün Kredisi

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) evlilik kredisi veren bankalardan biridir. Türkiye Ekonomi Bankası aracılığı ile devlet destekli düğün kredisi alınabilmektedir. Türkiye Ekonomi Bankası evlilik kredisi alacak kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Ayrıca devlet destekli kredi alabilmek için evlenilen tarihi takip eden 6 ay içinde kredi başvurusunun yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde devlet destekli krediden faydalanamazlar. Kredi şartları ise şu şekildedir;

 • 18 yaşından büyük olup 27 yaşını doldurmamış olmak
 • Türk vatandaşı olmak
 • Açtırılan çeyiz hesabının 3 yıllık vadeli olması ve Türk Lirası ile açılması gerekmektedir
 • Daha önce evlenmemiş olmak aranan şartlar arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Vatan Bilgisayar’dan Odeabank İle Telefon Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı