Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Ekonomik Krizde Neye Yatırım Yapmalı

13.02.2017
385

Son yıllarda ve geçmiş zamanlardan beri çoğu ülke ve insanlar ekonomik krizlerle karşı karşıya gelme durumlarını yaşamıştır. Bu finansal krizler sırasında pek çok insan tüm varlığını kaybedebiliyor ve hatta belki de pek çok insan bu kötü durumunu iyileştirebilmek için çaba sarf ediyor. Bunun yanı sıra finansal krizler esnasında çok fazla mal kaybı yaşamayan insanlar günümüzde şanslı görünüyor. Bu şans mı yoksa şanssızlık mı sorusunun cevabı pek çok ekonomist tarafından tartışılmaktadır. Aslına bakılırsa bu sorunun yanıtı her kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ekonomik kriz dönemlerinde sadece belirli bir miktar para kaybedileceğini düşünmek insanı büyük bir yanılgıya götürür. Ekonomik krizde nereye yatırım yapmalı, ve ekonomik kriz en az hasarla nasıl atlatılmalı gibi sorular için bilinmesi gereken önemli konular vardır. Çoğu insan bu konu hakkında basın ve internet ortamlarından bilgi edinerek fayda alır. Parasına değer kazandıran bazı büyük yatırımcıların örneklerini bu yazıda bulabilirsiniz.

Finansal Kriz Yaşandığında Siz Ne Yaparsınız?

Ekonomik kriz hemen hemen her ülkede ve her toplumda geçmişten bu yana yaşanmıştır ve ne yazık ki ekonomik kriz yaşanmaya devam edecektir. Pekala eğer ülkenizde herhangi bir ekonomik kriz yaşanırsa siz ne yaparsınız?

  • Ekonomik kriz ile birlikte bunalıma girmek
  • Elinizde kalan malınızı kurtarmak için çabalamak
  • Sakin bir şekilde paranızın nasıl yok olduğunu izlemek
  • Krizi fırsata çevirmek

Yukarıdaki yapılacak olanlardan eğer “krizi fırsata çevirmek” seçeneği sizin için uygunsa çok doğru bir tercih yapacağınızı söyleyebiliriz. Bu seçenek hakkında pek fazla fikre sahip olmayanlar için söylemek gerekirse bir an önce elinizdeki tüm fırsatların farkına varıp, ekonomik kriz ortaya çıktığında nasıl davranacağınızı bilmeniz demektir.

Ekonomik Krizde Neye Yatırım Yapmalı

Finansal Krizlerde Doğru Yatırım Yapanlar Kazanıyor

Ekonomik krizlerde doğru yatırım yapmış yatırımcılardan örnek verilecek ilk isim George Soros olacaktır. İngiltere’de İngiliz sterlinini Döviz Kuru Mekanizmasının (ERM) koşul koyduğu sıkı döviz kuşağının içinde yer alabilmek için gerekli olan yüksek faiz oranlarını devam ettiremeyeceği spekülasyonunu yapmıştır. Soros, kendine göre gitgide artmakta olan yüksek işsizlik sayısını ve zayıf finansal durumları ile İngiltere’yi Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’nı bırakmaya ve tüm oranları azaltmaya zorlayacağına inanmış olduğunu söyleyebiliriz. George Soros, elinden geldiği kadar elde ettiği repolar, bonolar, hisse senetler ve dövizler gibi menkul kıymetleri kullanarak İngiliz sterlini için 10 milyar dolar kadar büyük bir miktarda açıkta pozisyon alarak, bu spekülasyonu uygulamıştır. George Soros’un tüm yaptıklarının sonrasında İngiltere’nin Avrupa Döviz Kuru Mekanızması’nı bırakacağını düşünmekte olan pek çok insan sterlin satarak riskleri arttırken George Soros, kazandığı karları arttırıyordu. İngiliz Merkez Bankası pes etme duruma gelene kadar sterlin para birimine yatırım yapmaya devam eden George Soros, sonuçta bir ay gibi bir süre sonra 2 milyar sterlin kadar bir kara sahip oldu. Ekonomik krizlerde doğru yatırım yapan bir başka isim ise dünyanın en büyük sermaye fonlarına sahip olan Templeton Growth Fund Şirketi’nin sahibi Sir John Templeton’dur. Sir John Templeton kendine göre muhalif ve dindar bir düşünce yapısına sahip bir yatırımcıdır. Genel olarak düşmekte olan hisseleri ele alarak çıkışını yapmayı uygulayan bir yatırımcı olarak bilinmektedir. Sermaye fonları Sir John Templeton Growth Fund’un iflas edebileceği haberleri yayılmaya başlayınca bir otomobil firmasının üzerine gitmeye başladı. 80’li senelerin sonlarına gelindiğinde Peru’ya büyük yatırımlar yaptı. Genel olarak alıcı olmasa bile 2000’li senelerde hemen hemen herkes teknoloji firmalarına ait hisseleri almaya başlarken Templeton Growth Fund, çok fazla teknoloji şirketinde açık pozisyon elde etmiştir. Elde ettiği fırsatlar her şekilde karşısına çıkmasa da pek çok fırsatı yakaladığı ve pek çok yerde bekledikleri bilinen bir gerçektir. Ekonomik krizde neye yatırım yapmalı sorusunun yanıtı elbette ki oldukça açık oluyor. Yakalanan her fırsatı doğru yöntemlerle doğru kullanmak her zaman en mantıklı yöntemdir. Yukarıdaki iki büyük yatırımcının örnekleri de bunu göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.