Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Elmas Formasyonu Nedir, Nasıl Oluşur, Teknik Analiz

10.02.2017
620

Formasyon Nedir?

Oluşum  ve biçimlenme olarak da  ifade edilen  formasyon kavramı, finans terminolojisinde sıklıkla kullanılır.

Fiyat hareketleri doğrusal olmayan eğilimler halinde meydana gelmektedir. Bununla yanı sıra fiyatlar, birçok defa birbirine benzeyen karakteristik şekiller de oluşturur.  Piyasa analizinde eğilim değişimleri, fiyatın hareket alanı hakkında yatırımcıya fikir veren bu şekiller formasyon denilmektedir.

Elmas Formasyonu Nedir

Genel Olarak Formasyonlar İkiye Ayrılır: 

Trend Dönüş Formasyonları
Devam Formasyonları

 • Omuz Baş Omuz Formasyonu: Fiyatlar önce bir tepe yapar ve sol omuz oluşur.
 • Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu: Düşüş eğiminin sonunda oluşan yüksek güvenilir bir dip formasyon.
 • Çift Tepe Formasyonu: Fiyatların aynı zirve seviyeleri iki kez test etmesi ile oluşurlar.
 • Çift Dip Formasyonu: Çift tepe formasyonlarının tam tersidir ve piyasanın dip noktalarında oluşur.
 • Üçlü Dip Formasyonları: Çift tepe formasyonunun özelliklerini taşırlar.
 • Çanak ve Ters Çanak Formasyonları: Çanak formasyonları düşen  piyasa dönüşlerinde, Ters Çanak Formasyonları ise yükselen piyasa dönüşlerinde görülmektedir. Çanak Formasyonu genellikle varlık fiyatının ucuz olduğu, Ters Çanak Formasyonu ise varlıkların yüksek fiyatlandığı a görülür.
 • Üçgen Formasyonları
 • Simetrik Üçgenler:
 • Yükselen Üçgen Formasyonu: Zirveler aynı seviyelerde gerçekleşirken her dibin bir önceki seviyeden daha üst bir seviyede oluşmasıyla şekillenirler.
 • Alçalan Üçgen Formasyonu:
 • Bayrak ve Flama Formasyonları:
 • Takoz Formasyonları
 • Yükselen Takoz Formasyonları
 • Alçalan Takoz Formasyonları:
 • Elmas Formasyonları
 • Dikdörtgenler:

Elmas Formasyonu Nedir?

“Baklava Dilimi Formasyonu” olarak da duyabilirsiniz bu terimi.
Elmas formasyonu nedir sorusuna yanıt olarak ise “Elmas formasyonun, bir diğer nispeten nadir olarak rastlanan bir modeldir ve genellikle piyasanın tepelerinde görülür. Bu model, iki değişik üçgen tipinin (simetrik ve açılan üçgenler) bir bileşimi olduğu için, özel bir modeldir.

Elmas formasyonu modeli genellikle bir zirve tersine dönüş modelidir. Modelin ilk bölümü genişleyen üçgene, ikinci bölümü ise simetrik üçgene benzer. Altta bulunan yukarıya doğru eğimli trend çizgisi kırıldığı zaman model tamamlanmış olur. Modelin en geniş yerindeki yüksekliğin ölçülüp, bu uzaklığın kopuş noktasından aşağıya doğru izdüşümü alınmakla fiyat hedefi bulunur.

 • Elmas Formasyonunun Ölçüm Tekniği

  Elmas formasyonunun ölçüm tekniği, üçgen modellerinin ölçüm tekniğinin benzeridir. Modelin en geniş bölümünde düşey uzaklık ölçülür ve daha sonra kopuş noktasından aşağıya doğru bu uzaklığın izdüşümü alınır. Bazen, aşağı-trend yoluna devam etmeye başlamadan önce, alttaki direnç çizgisine kadar yaklaşan bir geri-dönüş hareketi ortaya çıkar.
 • İngiltere’de Kullanılan Elmas Formasyonu

“İngiltere’de Boe üyesi Fisher Avrupa’daki büyümenin gerçekleşmesinden pek umutlu olmadığını Avrupa’da büyümenin en iyi olasılıkla cansız olacağını ifade ederken politikaların hedefinin ekonomiyi rayına sokmak ve enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. Avrupa Merkez Bankasının adımının Avrupa borç krizine başarılı bir çözümün temellerini oluşturacağını umduğunu ifade eden Fisher piyasaların Avrupa Merkez Bankasının tahvil alım planı için pozitif olduğunu ancak daha öncede bu noktalara gelindiğini ancak başarılı olunamadığını belirtti. Avrupa’daki sorunların İngiltere ihracatı üzerinde negatif etkilerini izlediklerinide söyleyen Fisher Avrupa’daki sorunlar bitmedikçe global ekonomideki ateşin sönmeyeceğini savundu. Teknik açıdan baktığımızda aşağı yönlü hareketlerine devam etmesini beklediğimiz Sterlin’de elmas formasyonu olarak algıladığımız fiyat formasyonu düşüşü başlatmış durumda. Teknik açıdan günlük bazda ele aldığımızda 1,6080 seviyesine kadar düşmesini beklediğimiz Sterlinde buranın önemli bir destek seviyesi olduğunu söyleyelim. 1,6078 seviyesinden sonra 1,6200 seviyesine kadar yükselmesini beklediğimiz Sterlinde orayı kıramaz isek her zaman bahsettiğimiz 1,6540 seviyesi test edilmeden çok sert düşüşler başlayabilir. Bugün yukarıda ise 1,6181 seviyesinin kırılmasıyla 1,6210 seviyesine kadar yükselişler görülebilir”

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.