Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

En Çok Kazanan 7 Yatırımcı Ve Sırları

16.12.2016
468

Başarılı bir yatırımcı olmak için eğitim ve sabırla beraber birazda şans gerekmektedir. Bu zamanda kadar piyasalar yıllık ortalama yüzde 12 oranında getiri sağlamıştır. Bizim üzerinde duracağımız finans dünyasının önemli isimleri ise bu piyasa ortalamasının çok üstünde performans göstermeyi başarmış ve yatırım dünyasının saygı duyduğu en çok kazanan yatırımcılar olmuşlardır.

Bu önemli yatırımcıların hepsinin kendine has yatırım stratejileri ve felsefeleri bulunmaktadır. Fakat hepsinin tek bir ortak yanı bulunuyordu: Her zaman piyasalardan daha başarılı olabilmek.

John (Jack) Bogle

Princeton Üniversitesi’nde ekonomi eğitimini çok yüksek başarıyla tamamlayan Bogle, 1974 yılında Vanguard Group isimli fon şirketini kurdu ve şirketi en büyük fon şirketlerinden biri haline getirdi. Bogle, komisyonsuz fon alım ve satımı ile düşük maliyetli borsa yatırımı uygulamalarına öncülük ederek birçok küçük yatırımcıyı sevindirdi. İlk borsa fonunu tasarlayıp piyasaya süren yine Bogle oldu. J. Bogle, Times Magazine dergisi tarafından 1999 yılında 20. yüzyılın 4 Yatırım Devi arasında gösterildi.

Bogle’in prensipleri arasında; varlık alım ve satımlarında masrafların düşürülmesi, yatırım kararlarında duygularla hareket etmemek ve uzun vadeli düşünebilmek yer alıyor.

Warren Buffett

Omaha’nın bilgesi olarak tanınan Buffett, tarihin en başarılı yatırımcısı olarak görülüyor. B. Graham’ın prensiplerini uygulayan Buffett, Berkshire Hathaway isimli şirketi üzerinden şirket ve hisse senetleri satın alımı yaparak büyük bir servetin sahibi oldu.

Buffett, iyi karlılığa sahip, fazla borcu olmayan, nakit akışı düzenli işleyen, franchising ağı kuvvetli ve kazançları tahmin edilebilir olan şirketlere yatırım yapmayı seçmiştir.

David Dreman

Dreman’ın adı karşıt yatırım stratejileriyle özdeşleşmiştir. 1980 yılında çıkan ve ilk kitabı olan Karşıt Yatırım Stratejisi: Borsa Başarısının Psikolojisi yatırımcılar için vazgeçilmez bir klasik olmayı başardı.

En Çok Kazanan 7 Yatırımcı Ve Sırları

Yatırımlarında sürü psikolojisinin aksi yönde karar vermesiyle bilinir.

Philip A. Fisher

Fisher tüm zamanların en etkili yatırımcılarındandır. Yatırım felsefesi 1958 yılında çıkan Alışıldık Borsalar ve Alışılmamış Getiriler adlı kitapla ölümsüzleşmiştir.

Yaptığı yatırımlarında işin karakterine ve yönetimin kalitesine bakıyor ve uzun vadeli düşünüyordu.

Benjamin Graham

Graham yatırım danışmanı ve eğitimci olarak ün saldı. Değer yatırımı ve güvenlik analizi prensiplerinin babası olduğu kabul edilir. Benzersiz öneme sahip iki kitabı bulunmaktadır.

Nominal değeri fiziksel değerinin altında olan hisseleri almasıyla borsada çok kazananlar arasında yer almıştır.

William H. Gross

Tahvillerin babası olarak bilinen Gross, dünyanın en önemli tahvil fonu yöneticileri arasındadır. Gross, piyasadaki gelişmelere göre tereddüt etmeden yatırımlarının yönünü değiştirebilmesiyle ünlenmiştir.

2005’da smartmoney.com’da yayınlanan bir makalede Gross için şöyle denmiştir:

“Gross piyasa şartlarına uyum sağlamaz, piyasanın şartlarını değiştirir!”

Gross yatırımlarını uzun vadeli yapardı.

yatirim-yapmak

Carl Icahn

Carl Icahn ne zaman Wall Street’te yanlış yönetildiğini ön gördüğü bir şirkete ait hisseleri almaya başlarsa o şirketin hisse değeri tavan yapmıştır. Bu duruma esprili yaklaşan uzmanlar durum için Icahn asansörü etkisi demişlerdir. 1980 yılından beri sayısız Amerikan şirketinin hisselerini almak üzere harekete geçmiş ve büyük karlar elde ederek borsada kazananlar arasında yer almıştır. 2008 yılında Forbes dergisinin yayınlanan dünyanın en zengin adamlar listesinde 46. sırada yer aldı.

Yatırım stratejisi oldukça agresifti. Icahn yanlış yönetildiğini ön gördüğü bir şirketi takibe alırdı ve şirketin hissesinin gerçek değerinin altındayken ve piyasaların düşüş eğilimine girdiği bir anda hisse alımına başlardı ve bu alımlara yönetim kuruluna bir yönetici sokabilecek duruma gelinceye kadar devam ederdi. Sonrasında yönetim kurulu başkanının görevine son verilmesini ya da şirketin satılmasını talep ederdi.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.