Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

En Uygun Kredi-Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

14.12.2016
434

En Uygun Krediyi Bulmak İçin yapmanız Gerekenler

Krediler üçe ayrılır. Bunlar ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredileridir. Her banka kendisine özel oranlarda faiz uygulaması yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra bankalar asker, öğretmen, memur gibi kamu çalışanlarına, emeklilere, kendi müşterilerine özel faiz oranları vermektedir. Bazı bankalarda bankaların kuruluş yıl dönümlerinde, bayramlarda ve özel günlerde de indirimli faiz oranlarını halka sunmaktadırlar. En düşük faiz ile kredi veren bankayı bulmak için şu adımları izlemelisiniz:

  • İlk olarak kredi oranlarını bankaların kendi sitelerinden, şubelerdeki bireysel müşteri temsilcilerinden ve çeşitli internet sayfaları tarafından araştırmalısınız. Size tavsiyemiz maaş aldığınız veya çalışmakta olduğunuz bankalar normal faiz oranının altında bir oran sunabilmektedirler. Bu sayede en uygun kredi faizini bulmanız kolaylaşır. Bankaların sitelerinden kampanyalı kredi türlerini de öğrenirsiniz.
  • Kredi kullanırken bazı bankalar hayat sigortası ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek bedeli gibi ücretler isterler.
  • Sabit aralıklı, artan aralıklı, azalan aralıklı ve ara ödemeli gibi seçenekler ile de geri ödeme yapmanız mümkün olabilir. Ancak en çok tercih edilen her aynı miktarda ödeme yapılan sabit aralıklı vade türüdür.
  • Rahat ödeyebileceğiniz bir geri ödeme yöntemi seçmelisiniz. Bunun için öncelikle aylık en fazla ne kadar ödeyebilirsiniz, kaç ayda daha rahat ödeme yapabilirsiniz bunları düşünerek hareket etmeniz gerekir.

Kredi Kullanırken Bilmeniz Gereken Terimler

Kredi geri ödeme tablosuna baktığınızda pek çok terim ve rakamlar görürsünüz. Krediyi çekmiş olduğunuz vade süresince aylık taksit, kalan para, anapara, faiz terimleri yer almaktadır.

  • Aylık taksit terimi kullandığınız krediyi geri ödeme esnasında aylık olarak ödemeniz gereken toplam parayı temsil eder. Yani çektiğiniz para, faiz ve vergiler toplamının vade sayısına bölünmesi ile elde edilen taksittir.
  • Faiz terimi aylık ödemenize yansıtılmış olan faiz ve vergi toplamıdır. Ödeme yaptığınızda önce faiz alınır.
  • Anapara terimi aylık taksit miktarınızdan aylık faiz ve vergilerin düşülmesi ile oluşan miktardır.
  • Kalan anapara taksit ödemenizin ardından kalan faizsiz ödeme tutarıdır.
  • Vade ise ödemenizin kaç ayda gerçekleşeceğini gösterir. İsteğinize bağlı olarak belirlenir.
yatirim-neden-yapilir

En Uygun Kredi

Kredi Faizinizi Nasıl Hesaplarsınız?

Bunun için öncelikle ne kadar kredi çekeceğinizi ve ne kadar vadede ödeyeceğinizi belirlemelisiniz. Kredi kullanacağınız bankanın faiz oranını öğrenerek hesaplamaya başlayabilirsiniz.

Faiz hesaplanırken kullanılmak istenen kredi miktarını vade sayınız ve faiz oranınızı çarpın. Elde edilen değeri 100’e bölün. Elde edeceğiniz rakam size kredi çekiminde aylık olarak yansıtılacak faiz miktarını size verecektir.

Kendi hesaplamalarınız ile uğraşmadan bankaların resmi sitelerinde yer alan hesaplama araçları ile daha güvenilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Kredi türü, çekilecek miktar ve vade sayınızı girerek rahatlık ile hesaplamanızı yapabilirsiniz. İsterseniz aylık ödeyebileceğiniz miktarı girerek istediğiniz parayı ne kadar sürede ödeyebileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Banka kredileri sayesinde birikim yaparak ev, araba sahibi olmak isteyip alamayanlar bile rahatlıkla ev veya araba sahibi olabiliyor. İhtiyaç anında borç aramak yerine bankadan borç alabiliyor. Bu çok büyük bir kolaylık.

İstediğiniz miktarda krediyi hemen gidip çekemezsiniz. Öncelikle başvuru yaparsınız. Başvuru sürecinde geçmişte yapmış olduğunuz krediler, kredi kartları ve borçlarınızı düzenli ödeyip ödememenize göre oluşturulan kredi notunuza bakılır. Buradan geçer not alırsanız maaşınız değerlendirilir ve ödeme yeterliliği tespit edilirse hemen onay verilir. Eğer araba ya da ev kredisi kullanacaksanız bu kredilerde sizin yeterliliğinizden sonra alacağınız malın ekspertiz tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.