G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır (Gerekli Şartlar 2019)

06.06.2017
343

Esnaf kredisi almak için başvurulabilecek çeşitli adresler bulunmaktadır. Küçük ve orta sınıf esnaf grubuna sağlanan destekler ile işletmelerin ihtiyaçları giderilebilir, borçlar kapatılabilir ya da işletmeler genişletilebilir. Vergi siciline kayıtlı olan her esnaf bankalara ya da devlet kurumlarına başvurarak kredi alabilir. Esnafa sunulan kredi imkanlarını araştırmak isteyenler KOBİ kredisi, ticari kredi ya da esnaf kredisi şeklinde araştırma yapabilir. Esnaf kredisi nasıl alınır merak edenler için bu araştırmalar yol gösterici olabilmektedir. Krediler, belirli şartları sağlayan kişilere ve işletmelere verilmektedir. Bankalardan kredi kullanacakların banka sözleşmesi de imzalaması gerekmektedir. Kredi kullanılırken aylık gelir ve yıllık ciro göz önünde bulundurulmalıdır. En uygun kredi paketinin seçilmesi için bankalardaki uzmanların görüşüne başvurulabilir. Devlet kredileri daha avantajlı olduğundan, kredi limitinin yüksek ya da düşük olmasına göre daha rahat karar verilebilir.

Faizsiz esnaf kredisi nasıl alınır diye merak edenler, devlerin bankalar ile işbirliği kurarak sunduğu kampanyaları incelemelidir. Bankalara ödenmesi gereken faiz farkı devlet tarafından karşılandığı için müşterileri faizsiz olarak krediyi geri ödeyebilir. Bazı bankalar da ticari kredilerine faiz uygulamamaktadır. Kredi için başvurulabilecek bir diğer kurum ise Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi’dir. İşletmenin bulunduğu ildeki kooperatife gidilerek kredi başvurusunda bulunulabilir.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Esnaf kredisi için gerekli şartlar, başvurunun gerçekleştirileceği kuruma göre değişiklik gösterebilir ancak genel olarak istenen şartlar hemen hemen aynıdır. Bazı kurumlar teminat gösterilmesini isterken bazı kurumlar teminatsız da kredi verebilmektedir. Başvuru yapılacak kurum tarafından istenen şartlar hakkında bilgi edinilmesi gerekir. Esnaf kredisi başvurularında istenen şartlar arasında yer alanlar şunlardır:

  • Kredinin kullanılacağı işletmenin vergi levhası bulunmalıdır.
  • İşletme kredi kullanım sürecinde aktif olarak hizmet veriyor olmalıdır.
  • İşletme sahibi kredi başvurusunda nüfus cüzdanını yanında bulundurmalıdır.
  • Vade süresi bankanın sunduğu seçenekler arasında olmalıdır.
  • İşletme sahibinin ismi kara listede olmamalıdır.
  • Başvuru için gerekli belgeler eksiksiz olarak teslim edilmelidir.
  • Teminat istendiği takdirde, istenen şartları sağlayan kefil ya da ipotek gösterilmelidir.

Teminat gösterilmesi istendiğinde, gayrimenkul ipoteği kullanmak isteyenler kredi tutarına uygun bir mülk sunmalıdır. Mülkün değeri, ekspertiz ile banka tarafından belirlenecektir. Gayrimenkul ipoteklerinde ekspertiz ücreti ve ipotek ücreti tahsil edilir. Daha masrafsız bir teminat göstermek isteyenler kefil kullanabilir. Kefil olarak gösterilecek kişinin kredi notu yüksek olmalı ve gelir durumu kredi tutarına uygun olmalıdır. Kredi değerini karşılayamayacak bir teminat gösterildiğinde başvurular reddedilebilir.

Bankaların Esnaf Kredisine Başvuru Nasıl Yapılır?

Bankalar, ticari kredi adı altında çok sayıda kredi seçeneği sunabilmektedir. Yeni iş yeri kuracak olanlar da bu kredilerden faydalanabilir. Girişimcilik kredileri adı altında, düşük faiz oranlı krediler sunulabilmektedir. Bankalardan esnaf kredisi kullanmak isteyenler, faiz oranlarına dikkat etmelidir. Kullanılan kredinin faiz oranı çok yüksek olmamalıdır. Faiz oranın yüksek olması, aylık taksitlerin ve toplamda geri ödenecek tutarın daha yüksek olmasına neden olur. Kredi vade seçenekleri arasından da uygun bir tercih yapılmalıdır. Vade süresi çok kısa seçildiğinde, aylık olarak ödenmesi gereken taksit tutarları çok yüksek olacaktır. Bu nedenle ödemelerde çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. Ödemelerin sabit taksitler halinde mi yoksa değişken olarak mı ödeneceği konusunda da anlaşma sağlanmalıdır. Bazı bankalar kredi kullanıldıktan sonraki ilk üç ay içerisinde ödeme yapmama imkanı da tanımaktadır.

Bankalardan kredi kullanabilmek için kredi notunun yüksek olması gerekir. Ticari kredilerin limitleri yüksek olduğundan, kredi notu yeterli olmayan kişilere kredi verilmemektedir. Kredi notu düşük olanlar, kredi notlarını yükseltmek için çeşitli yollara başvurabilir. Var olan borçları kapatmak, ödemeleri otomatik talimat ile gerçekleştirmek, kullanılmayan ve fazla olan kredi kartlarını iptal ettirmek gibi işlemler, kredi notunu yükseltmek için başvurulabilecek en basit yöntemler arasındadır. Kamu bankalarından ve özel bankalardan esnafa uygun krediler bulunabilir.

KOSGEB Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB, esnaflara destek sağlayan devlet kurumları arasındadır. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıt işlemi internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Kayıt ekranı, adımların nasıl tamamlanması gerektiği konusunda yönlendirme yapmaktadır. Kayıt işlemi onaylananlar ve sistem kayıtlarında yasaklı görünmeyen tüm işletmeler, KOSGEB desteklerinden faydalanabilir.

Esnaf Kefalet Kooperatifi’nden Kredi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır merak eden işletme sahipleri, işletmelerinin yer aldığı bölgelerdeki kooperatiflere üye olarak kredi başvurusunda bulunabilir. Kooperatifler, bankalar ile anlaşma yaparak kredi verebilmektedir. Kooperatifler tarafından sunulan kredi seçeneklerinde faizsiz krediler de bulunmaktadır. Faiz farkı devlet hazinesinden karşılanmaktadır. Faizsiz kredilerden faydalanamayanlar, kurumun faizli kredilerine de başvuru yapabilir. Kooperatifler tarafından sunulan kredilerin vade süresi, bankalara göre daha uzun olabilmektedir. Bu sayede krediler daha kolay ödenebilir. Kooperatife başvuru gerçekleştirildikten sonraki  15 günlük süreç içerisinde başvuru sonuçları bildirilmektedir.

Halkbank Esnaf Kredisi

Kooperatif tarafından sunulan esnafa faizsiz kredi fırsatlarından biri, Halk Bankası ile yapılan anlaşma ile sunulmaktadır. Halkbank esnaf kredisi nasıl alınır diye merak edenler, kooperatifler ya da üzerinden kredi başvurusunda bulunulabilir. 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanılabilmektedir. 5 yıl vade süresi tanındığından, aylık taksit miktarları da bütçeleri zorlamamaktadır. Kredi notu yeterli düzeyde olan, kooperatif üyesi olan, vergi kaydı bulunan ve daha önce devlet destekli krediden yararlanmamış olan herkes bu krediye başvuru yapabilir. Kredi kullanımı için teminat gösterilmesi istenebilmektedir. Kredi başvurusu onaylanan kişiler kredilerini Halk Bankası’ndan çekebilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Şartları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.