Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 5,00 ( 2 kez oylandı )

Halkbank Esnaf Kredisi

Bankalar tüketicilere çeşitli alanlarda faaliyetler gösterirken tüketicilerine desteklerini de hiç eksik etmiyorlar. Çiftçileri destekleme konusunda T.C. Ziraat Bankası nasıl öne çıkıyorsa esnafı destekleme konusunda da Halkbank bir adım önde duruyor.  Bu durumdan faydalanmak isteyen esnaflar da Halkbank tarafından sunulan esnaf kredisinin ne olduğunu, faydalanmak isteyenlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini ve Esnaf ve Sanatkarlar kooperatifine üye olmadan Halkbank’tan düşük faizle nasıl kredi alacaklarını merak ediyor.

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır

Esnaf kredisi 2017 başvurusu Halkbank’a nasıl yapılır?

Türkiye Halkbank 2017 yılında esnafları sevindiren bir kampanyaya imza attı. Kobi ve esnaflara sunulan bu kredide esnaf kredisi için 3 ayrı seçenek sunulmuş durumda. Sunulan seçeneklerden; esnaf ve sanatkarlar kredi kooperatifi ortağı olmayanlara ve olanlara sunulan düşük faizli kobi kredisi, devlet destekli sunulan sıfır faizli esnaf kefalet kredisidir. Esnaf ve kobiler kendilerine uygun olan seçeneklerden faydalanmak istedikleri taktirde belirtilen şartları bünyelerinde barındırarak Halk bankasına başvuru gerçekleştirmeleri durumunda 30 bin TL hibe alabilir veya 150 bin TL’ye kadar sunulan düşük faizli aynı zamanda uygun ödeme koşullu kredi kullanabilir.

Esnaf ve Sanatlar Kredi Kooperatifi Ortaklarına kredi imkanı

Türkiye’de esnaflar çok farklı alanlarda mesleklerini icra edebiliyorlar. Farklı alanlarda kurulu meslek odaları da mevcut durumda. Esnaf ve Sanatkar Kredi Kooperatifi odası da bu durumun en iyi örneklerinden bir tanesi. Bankalar işsizlik durumunun ortadan kalkması, en aza indirilmesi için ülke ekonomisine katkıda bulunmak için, çiftçilere, esnaflara hibe ve kredi desteğinde bulunuyor. Çiftçilerin yanı sıra Türkiye Halkbank daha çok kobilere ve esnafa imkan sunan bir banka olmaktadır. Esnaf ve kobiler, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi desteği alarak Halkbank’tan dilerseler 60 aya kadar vade imkanı olan ayrıca arzu edildiği durumda 3 aylık, aylık taksitlerle veya 6 ayda bir gerçekleşen geri ödemeli 150 bin TL’ye kadar kredi kullanımı gerçekleştirilebilir.

Eğer bir esnaf Halkbank’tan 150 bin TL kredi kullanmak isterse kredinin aylık geri ödemesi 2.883.21 TL olacaktır. Çekilen kredinin toplamda geri ödeneceği tutar ise 172.992.72 TL olarak hesaplamaktadır. Yapılan hesaplamaya BSMV, KKDF katılmıştır.

Kimler nasıl başvurabilir, gerekli belgeler nelerdir?

Halkbank tarafından sunulan düşük faizli ve uygun geri ödemeli krediye başvurmak isteyen esnaflar, krediden faydalanmak için kesinlikle Esnaf ve Sanatkarlar kredi kooperatifi üyesi olmalı ve bu oda içerisinde faaliyette olmaları gerekmektedir. Ayrıca gerekli belgeler ile birlikte kişilerin şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca bağlı oldukları sicil müdürlüklerine de kayıtlı olmaları şarttır.

  • Nüfus hürriyet belgesinin bir örneği,
  • Esnafın bağlı olduğu odadan kaydını gösteren belge ve takdiknamesi
  • Vergi levhalarının fotokopileri

İle başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi desteği olmak sazın kredi imkanı

Esnaf, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifinden destek almadan da Türkiye Halkbank’tan devlet desteği ile esnaf kredisi kullanabilmesi mümkün. Bu durum gerçekleştirilirken banka tarafından esnafın yıllık mali bilançosu göz önüne alınır. Diğer seçenekte olduğu gibi esnafa 60 ay vadeli olarak dilerse aylık dilerse yılda bir veya iki kez geri ödemeli 100-150 bin TL arasında ham madde için alımı için kredi kullanılabilir.

Başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

Eğer esnaf hazine desteğini kullanarak kredi alımı gerçekleştirmek istiyorsa esnaf sanatkarlar odasına yada sicil müdürlüğüne kayıtlı olması gerekmektedir. Başvuru sırasında esnafın yanında oda kaydı, nüfus cüzdanı, vergi levha fotokopi, sicil tasdiknamesi olması gerekir.

Esnafa faizsiz kredi imkânından nasıl faydalanabilirsiniz?

Söz konusu destek esnaf ve kobiye olduğunda devlet desteğini iletecek olan bankanın Halkbank olduğunu daha önce belirtmiştik. Esnafı ve kobiyi canlandırmak isteyen Halkbank bu yıl verdiği destek ile 30 ve 10 bin TL sıfır faizli kredi seçeneği sunar. Eğer kişi 100 bin TL faizsiz kredi olanağından faydalanmak isterse 30 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Çekilen kredinin tutarı 30 bin TL ise herhangi bir yaş sınırlanması yoktur. 100 bin TL genç esnaf kredisi kullanılmak isteniyorsa KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almak şarttır.

Bir önceki yazımız olan Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? YAPILAN YORUMLAR