Evliliğe Devlet Desteği

Evliliğe Devlet Desteği
28 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 169 kez okundu.

Evlilik zor ve masraflı bir süreçtir. Alınacak eşyalar, tutulacak ev, düğün salonu, takı derken zengin değilseniz eğer, işin içinden borçsuz çıkmanız çok zor bir durumdur. Ayrıca ailelerin adet ve geleneklerine göre bu masraflar artabilmekte ve gelecekte kurulacak ailenin bütçesini daha kurulmadan sarsabilmektedir. Bu nedenle bir çok çift, evlilik öncesi yoğun ekonomik planlamalara dahil olurlar. Kiminin kenarda bu iş için ayırdığı bir miktar parası olur, ama kimi bu miktarı ayıramaz. Her halukarda yaratılabilecek kaynaklar araştırılır. Birçok çift için en iyi çözüm; evlilik kredisi almak.

Evlilik İçin Kullanılan Krediler

Bir çok çift artık evlilik öncesi kredibilitelerini kontrol ederek bankaların kredi faizlerini araştırmakta ve kendilerine en uygun krediyi çekerek evliliklerini yapmaktadır. Ancak bu durum; faiziyle birlikte borç miktarının iyice büyümesinin yanında, yeni kurulan bir evde, her ay kredi taksidi ödemeniz zorunluluğunu yaratmaktadır. Bu da geçim konusunda zorluklar yaşamanıza neden olmaktadır. Evliliğin en güzel yılları olarak kabul edilen ilk yıllarda, daha az maddi sıkıntı yaşamak isteyenler için devlet konuyla ilgili çok başarılı bir çalışma yaptı.

Devletten Gençlere Destek

Hayatını birleştirmek isteyen çiftlere destek olmak amacıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konu üzerinde çalışmıştır. Ortaya çıkan çözüm: Devlet Evlilik Kredisi. Belirli kriterlere göre kullandırılması planlanan bu kredinin, tamamen faizsiz olması ve evlenmek isteyen gençler için büyük bir destek sağlaması amaçlanmaktadır.

Evliliğe Devlet Desteği

Şartlar Neler?

Devletten evlilik kredisi çekmek için tabi ki bazı şartlar var. Bu kriterlere uymayanlar krediden faydalanamıyorlar. Planlanan kriterler şu şekilde;

  • Gelin ve damat adayı 18-24 yaş aralığında olmalılar, (Üniversite mezunlarında üst sınır 26 yaş olarak belirlenmiştir.)
  • Türk Ceza Kanunu’na göre ağır suç sayılan fiiler nedeniyle cezalandırılmamış olmalılar,
  • Maddi durumu sebebiyle evlenmek konusunda desteğe ihtiyaçları olmalı.

Eğer yukarıdaki şartlara uyum sağlamaktaysanız devlet destekli faizsiz evlilik kredisi çekmeniz mümkün olmaktadır. Kredi tutarı faizsiz 10 bin TL olarak belirlenmiştir. Şartlara uyan çiftler için yapılan başvuru onaylandığı takdirde, tutar devlet bankaları aracılığıyla müstakbel eş adaylarına ulaştırılacaktır.Bu kredinin belki de çiftleri rahatlatacak en güzel yanı ilk bir yıl geri ödeme yapılmayacak olmasıdır. Geri ödeme konusu ise en çok 4 yıl ile sınırlandırılmıştır. Evlenen çiftler evlendikleri ilk yıl içerisinde çocuk sahibi olurlarsa, kredinin geri ödemesi bir yıl daha ertelenebilecektir. Evlenen çiftlerden en az birisi yetim ya da devlet yurtlarında kalmış ise, erteleme süresi iki yıla çıkabilecektir.

Bu noktada 10 bin TL tutarındaki rakamı yetersiz bulanlar olacaktır. Ancak şöyle düşünün, evlenmek için 20 bin TL’na ihtiyacınız var ve bunun sadece 10 bin TL tutarı için faiz ödeyeceksiniz. Geri kalan kısmı faizsiz olacaktır. O nedenle ihtiyacınız olan tutardan 10 bin TL düşerek hesaplama yapabilir, kalan kısmını da faiz oranlarını araştırarak kendinize uygun bir banka bulup ihtiyaç kredisi çekerek karşılayabilirsiniz. Bu yönüyle bile devlet destekli evlilik kredisi halkın beğenisini fazlasıyla kazanmış durumda. 2016 yılında bu krediye rağbet oldukça artmıştır. Yıl sonunda 2016 yılında evlenenlerden bu krediyi kullananların sayısının yüzde 30’lara ulaşacağı öngörülmektedir.

Nasıl Başvurulur?

Bu krediye başvurmak isteyen çiftlerimizin yapması gereken tek şey bankalara müracaat etmesidir. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası başta olmak üzere, bu krediyi kullandıran tüm anlaşmalı bankalara başvuru yapılabilir. Çift, kimlikleri ve gelir durumlarını gösterir bir belgeyle bu başvuruyu yaptıktan sonra, onay sürecinden sonra bu krediyi kullanabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Bankalar Kimlere Kredi Veriyor? başlıklı makalemizde en uygun kredi, Hiç Kredi Çekmemek Avantaj Değildir ve Kredi alamıyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git