Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Evlilik Kredisi Hesaplama (YENİ SİSTEM)

11.09.2018
229

Evlilik Kredisi Hesaplama, özel bankalar tarafından düğün masrafları için çekilen bireysel hizmet altındaki düğün, evlilik kredisinin faiz oranlarının hesaplanmasında kullanılır. Devlet Destekli evlilik kredilerinden faiz alınmadığı için kamu bankalarından alınan bu kredide kredi hesaplama olanağı da yoktur. Devlet destekli evlilik kredilerinin özel bazı şartları olduğundan dolayı bu krediye evlenecek olan her çift başvuru yapamamaktadır. Fakat özel bankaların sağlamış olduğu evlilik kredisine bu şartlara uymayan çiftler de başvurabilmektedirler. Kredi denildiği zaman faizden ayrı da düşünmek imkânsızdır tabi ki. Bundandır ki çiftlerde hesaplanan faiz oranın en düşük olduğu bankadan evlilik kredisini çekmek isterler. O an ki ekonomik durumlara göre faiz oranları da farklılık göstermektedir. Çiftlerin krediyi çektiği günden ödeme gününe göre ödeyecekleri miktar değişiklik gösterebilmektedir. Bundan dolayı evlenecek olan çiftler bütün koşulları göz önüne alarak kendi bütçelerine en uygun şekilde hesaplanan evlilik kredisini çekmelidirler. Evlilik Kredileri genellikle tüm bankalarda  “36 ay” olarak belirli bir üst limit olmaksızın verilmektedir.Çiftler kendilerine bir ödeme planı oluşturarak evlilik kredisini çekebilirler.

Bankalarda Evlilik Kredisi Faizi Hesaplama Nasıldır?

Bankalarda Evlilik Kredisi Faizi Hesaplama, özel bankalar tarafından kullanılan bir durumdur. Evlilik kredisi özel kesimli bankalarda ihtiyaç kredisi başlığı altında değerlendirilmektedir. Bundan dolayı evlilik kredilerinde faiz indirimine gidilmesi tercih edilmemektedir. Faiz hesaplamaları her bankada farklı farklı oluşmaktadır. Bu Faiz oranlarını belirleyen en önemli koşul ise Türkiye’de oluşan ekonomik şartlardır.

En Uygun Evlilik Kredisi Hesaplama

En Uygun Evlilik Kredisi hesaplanırken, en düşük faizli bankalara bakılması gerekmektedir. Bunu bulmak için ise kredi türünü, alınacak olan kredinin miktarını ve vadesini yazarak bankaların hesaplama araçlarından hesaplayıp, toplam ödeme tutarına nispeten karşılaştırma yapılarak çiftler bütçelerine en uygun evlilik kredilerine ulaşmaları mümkündür. Yani diğer bir yandan açıklama yapacak olursak en uygun evlilik kredisine ulaşmak için bankaların bireysel ihtiyaç kredilerinin ödeme planları üzerinden ulaşılabilir.

En Uygun Evlilik Kredisi Veren Bankalar

En Uygun Evlilik Kredi Veren Bankalar araştırıldığında hem düşük faiz ile hem de ödeme vadesi bakımından en esnek olan bazı bankalar karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak özel kesimli bankalarda evlilik kredisinin vadesi “36ay” olarak karşımıza çıkar fakat bazı bankalar bu vadeyi “48aya” çıkararak evlenen çiftlerimize ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Bu bankalardan bazılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yapı Kredi Bankası
  • Qnb FinansBank
  • Odea Bank
  • TEB
  • ING Bank
  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • AlbarakaTürk
  • KuveytTürk

İLGİLİ KONU: Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileri

Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Özel Kesimli Bankalarda Kredi Hesaplama Sistemi

Faizsiz Evlilik Kredisi Veren  Özel Kesimli Bankalar denildiği zaman akla ilk gelen bankalar AlbarakaTürk, KuveytTürk, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Bankaları gelmektedir. Bazı bankaların faiz yerine kar payı oranı kullandıkları bilinmektedir. Bu sisteme değinecek olursak, Katılım Bankaları faiz yerine kar payı oranı kullanmaktadır. Genel olarak bu kar payı oranları %1.35 civarında değişmektedir. Bankalar evlenecek olan gençlere 48 ay vade ile bu kar payı üzerinden finansman desteği sağlamaktadır. Örneğin, eğer bir genç çift düğün masrafları (mobilya, altın, beyaz eşya ) için 30.000 TL finansman desteği almış ise; alınan bu finansman destek 48 ay vade ile bankaya borç olarak kar payı da içine katılarak her ay sabit bir tutar şeklinde ödeniyor. Katılım bankalarında evlilik finansmanı bu şekilde yürütülmektedir. Ancak çiftlerin şunu bilmesi gerekmektedir; alınan krediler bankalar tarafından para olarak krediyi alan kişilere verilmez, alışveriş yaptıkları mağazalara ödenir.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız İkinci El Araba Veren Yerler (GÜNCEL) 2021 başlıklı makalemizde Galeriden Senetle İkinci El Araba, İkinci el taksitli araba satışı ve Peşinatsız taksitle araba veren galeriler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.