Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Faizsiz Kredi Veren Bankalar (GÜNCEL LİSTE )

19.02.2017
1.115

Bankaların faiz oranlarının düşüşü ile ilgili açıklamanın gelmesi ile birlikte nakit ihtiyacı duyan tüketiciler bankalara akın etti. Tabi ki bankalardan kredi çekmeye yatkın olan, ihtiyaç duyduğunda kullanan bir kesim olsa da krediden uzan kalan tüketici sayısı da bir hayli fazla. Kredi çekmeye yeltenmeyen tüketicilerin en büyük sebebi dinimizde faiz durumunun yasak işlerde yer alması. Çoğunluğun Müslüman olduğu bir ülkede kredi çekmeye yeltenmeyen vatandaşları katılım bankaları düşünüyor. Katılım bankaları kâr payı adını verdikleri sistem ile vade sistemine benzeyen bir yenilik ortaya çıkarmışlardır. Bizlerde dinimizde uygun görülmeyen ama herkesin kendi özgür iradesi ile karar verdiği kredi kullanımında, faizsiz krediler hakkında araştırmalarımızı sizlere sunacağız. Faizsiz krediler hakkında bilgi vermek için öncelikle açıklamamız gereken birkaç kavram var.

Kâr payı: bir işletmede harcamaların, zararların toplanarak cirodan düşürülmesi sonucu elde bulunan karın, işletme sahipleri arasında paylaşılan kardır.

Faiz: bankanın müşterilerine kullanması için belli şartlar çerçevesinde verdiği geri dönüşümlü paranın, kullanılma süresince karşılığında aldığı ücrettir.

Faizli kredi: bankanın veya finans kuruluşunun belirli bir faiz oranı uygulayarak verdiği borç para olarak adlandırılır.

Faizsiz kredi: faizsiz kredi ikiye ayrılır. Birincisi; katılım bankalarının uyguladığı, faiz almak yerine kar payı olarak müşterisine vermiş olduğu kredinin kar payı ile geri ödenen kredi türlerinden biridir. İkincisi ise; bankaların tüketicilere verdiği borç karşılığında faiz ödemesi talep etmemesidir.

Yazımızın asıl yazılma amacı ise faizsiz kredidir. Faizsiz kredinin iki çeşitli olduğunu yukarıda belirtmiştik. Daha detaylı açıklama yapmak için faiz ödemesi talep edilmeden verilen kredileri biraz açalım. Faiz ödemesi talep etmeden verilen krediler kısa sürede geri ödenmek şartı ile verilir. Bazı bankalar 10-12 ay vade süresi vererek faizli kredi imkânı sunar, bunların yanında faiz ödeme şartı barındırmayan bankalarda vardır. Mesela otomotiv firmaları tüketicilere 30 bin TL’lik bir krediyi sıfır faizle 18 ay vadeli olarak sunabilir. Otomotiv firmalarının yanı sıra devletin de desteklediği KOBİlere özel verilen krediler çevrenin gelişmesi açısından örnek olarak sunulabilir. Her ne kadar çektiğiniz kredi de size faiz hakkında kesinlikle çekilmeyeceğini belirtseler de bankalar kendilerini düşünerek diğer masrafları yüksek tutmakta ve aynı parayı hanelerine kazandırmaktadır. Yani size faizsiz kredi veren bankalar aslında çok büyük kayıplar yaşamamakta. Banka sektörü için durum aynı şekilde devam eder sadece size sunulan teklif farklıdır. Bir otomotiv firmasında bir otomobilin listede fiyatı 60.000 bin TL iken siz faizsiz kredi olarak 30.000 bin TL kullanmak isterseniz sizinle pazarlık konusunda ellerini çok uzatmayacaklardır. Yani siz faizsiz kredi kullanmak isteyince bankalar masrafları arttıracak, sigorta primi diyerek sizden faiz oranlarıyla aynı meblağ talep edeceklerdir, bunların yanı sıra başka masraflı isteklerde sunabilirler.

Faizsiz kredilerin diğer çeşidini ele alacak olursak eğer katılım bankalarının sunduğu kar payı adlı kredileri inceleyelim. Katılım bankalarının kabul etmediği bir durum söz konusu oda kar payı adı altında alınan ücret ile faiz oranlarının aynı olmasıdır. Katılım bankalarının sunduğu kar payının, faiz oranları ile aynı doğrultuda olduğunu katılım bankaları kabul etmese de biz bildirmek durumundayız. Kafanızın karışmaması için kâr payı denilen durum hakkında açıklama yapalım. Bankanın kar payı hesabına para yatırırsanız bankanın yıllık karına göre veya bankanın zararına göre size ekleme veya kesilme yapılmaz. Bu durumun sonunda faizsiz kredi denen uygulamanın da içerisinde faiz bulunduğunu görmek mümkün. Bu durum fetvalarda da takdir edilmemekte olsa da kişinin özgür kararına bağlıdır.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz kredi veren bankalar

(kâr payı oranına göre faizsiz kredi)

Kuveyt Türk  Bankası

Vakıf Bank

T.C Ziraat  Bankası

Türkiye Finans  Bankası

Albaraka Türk  Bankası

Diğer bankalar ve özellikleri

Denizbank (Otomatik ödeme talimatınızda 1000 TL faizsiz kredi imkânı ile)

Odebank (Faiz kredi seçeneği ile)

Denizbank (Otomatik ödeme talimatınıza 1000 TL faizsiz kredi seçeneği ile)

Garanti Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkânı ile)

Sıfırsız faizle kredi veren bankalar hakkında bilgi verdikten sonra birde faiz uygulaması olmadan otomobil kredisi veren markalardan örnekler verelim; Ford, Nissan, Opel, Renault, Dacia, Fiat, Skoda, Peugeot, Citroen‘dir.

Faizsiz Kredi Almak Helal Midir?

Devletin Sunmuş Olduğu Bu Kredi İmkanı , Esnafları Kalkındırmak ve Borçlarını Ödemek Amacı İle Verildiği İçin ve Hiç Bir Faiz Uygulaması Talep Etmediği için Diğer Faizli Krediler ile Aynı Değildir. Ekonominin Kalkınması, Esnafları Ayakta Tutmak İçin Devlet Karşılık Beklemeden Faizsiz Kredi İmkanı Sunuyor. Yaptığımız Araştırmalar Neticesinde Faizsiz Kredi Altında Zorunlu Hayat Sigortası İsteniliyorsa Bu Durumda Kaçınılmalıdır. Ülkemiz Şartlarında Hayat Sigortası Zorunlu Değildir. Kefil Olmak Caiz midir? Gibi Sorular Geliyor, Yaptığınız Yatırım Sonucu Sakıncalı Bir Durum Söz Konusu Değilse Kefil Olabilirsiniz, ama Faizli Kredi ve Buna Benzer Yaptırımlar Yapmak İçin Kefil Oluyorsanız Faizin Haram Olduğu için Kefilliğin izde Haram Sayılacaktır.

Ziraat Bankası Faizsiz Kredi

Yaş Sınırı Olup Olmadığı Merak Konusu, Ziraat Bankası 500 TL Cazip Masraflı 70 ve 75 Yaş Sınırı Kendi Müşterilerine 100 Bin Türk Lirası Faizsiz Kredi İmkanı Sunuyor. Emekli yada Normal Vatandaşlarımıza Çok Cazip Masraflar İle Katılım Bankası Aracılığı ile Faizsiz Kredi Veriyor. Sadece Yapmanız Gereken Banka Şubenize Giderek , Bankanızda Bulunan Yetkili İle Görüşüp Başvurunuzu Yaptırmak Olacaktır.

Vakıfbank Faizsiz Kredi

Vakıfbank Emeklilerine Özel Kredi Kampanyaları Oluşturdu, Bunların İçerisinde Cazip Faiz Oranları ve Faizsiz Kredi İmkanları Sunmayı Planlıyor. Cazip Faiz Oranlarına Bakacak Olursak 10,000 TL %1,15 Faiz İle Emeklilerine Kredi Anında Sunuyor. Peki Faizsiz Kredi Almak İçin Ne Yapmalıyız, Faizsiz Kredi İçin İlk Önce Yapmanız Gereken En Yakın Vakıfbank Şubenize Giderek Faizsiz Kredi Kampanyalarını Yetkili Kişiye Sormak Olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2018 Tatil Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mesut dedi ki:

  Faiz veren bankaları gerçekten tebrik etmek lazım keşke her banka faizsiz verebilse

  1. admin dedi ki:

   inş zamanla buda olur mesut bey

 2. erdem dedi ki:

  Faizsiz kredi veren bankalar her zaman kampanya yapmamaktadırlar, kampanyaları takip etmek lazım diye düşünüyorum

  1. admin dedi ki:

   haklısınız erdem bey bu konuda

 3. Murat dedi ki:

  Slmm guzel birsey olmuss

  1. admin dedi ki:

   tesekkurler murat bey