Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Finansal Okuryazarlık Nedir?

26.11.2016
502

Finans konusu herkesi merak ettiği ancak tam olarak konuya tam olarak hakim olamadığı ve bunun da pek de mümkün olamayacağı, para bilimi ve paranın yönlendirilmesi bilimidir. Dolayısıyla mevzu bahis para olunca neredeyse tüm insanları ilgilendiren bir konu haline geldiğini söylememize pek de gerek olmadığı kanaatindeyim. Finans deyince tabi ki de hepimizin aklına para gelmektedir. Yatırımlar, alışveriş, hisse senetleri, altın, dolar, euro ve diğer kurlar bunun konusunu oluşturmaktadır.

Finansal Okuryazarlık Nedir

İyi bir finansal okuryazar olabilmek için mutlaka sadece para konusunda ya da ticari konularda bilgi sahibi olmak yeterli olmamaktadır. Yani sadece temel parasal bilgiler yeterli olmamaktadır. Çünkü bu araçların ya da finansın konusunu oluşturan bu materyallerin hareketlerinden anlam çıkarabilme yeteneğini de kazanmak ve hatta bu araç ve konuların hareketlerini önceden tahmin edebilme ve ön görebilme yeteneğini kazanabilmek önemlidir. Sadece finans bilgisi yeterli olmamakta aynı zamanda uluslararası ticarete ve siyasete de temel konularda hakim olabilmek gerekmektedir. Ki bu konularda bilgi sahibi olunduğu takdirde dünyanın bir ucundaki meydana gelen olaylardan anlam çıkarabilmek ve buna göre yatırımlarımızı yönlendirebilmek gereklidir. Örnek vermek gerekirse mesela 2003 yılında ABD’nin Ortadoğu’da giriştiği savaşlar ve kendine göre mücadeleler siyasi olduğu kadar finansal konuları da ilgilendirmektedir. Bu birçok faktörün bir araya getirmesi ile oluşan bir sarmal olarak değerlendirilebilir.

Önemli olan ise bu sarmalda tüm değişkenleri göz önüne alarak hangi hamlenin iyi hangi hamlenin ne için iyi ne için kötü sonuçlar doğurabileceğini değerlendirebilmek gereklidir. Günümüz modern dünyasında para ve finansal kaynaklar için gerçekleştirildiğine inanılan modern savaşlarda her gün ve her an ülkeler bir kaç veya onlarca hamle yapmaktadırlar. Bu hamlelerin ise birden fazla aktörü ilgilendiren birden fazla sonuçları doğurduğu bir gerçektir. Diğer yandan bir ülke için bir hamlenin kısa vadede olumlu ya da olumsuz olması orta veya uzun vadede de olumlu olacağının da garantisini vermemektedir. Çok bilinmeyenli denklemde kesinlikle tüm alternatiflerin düşünülerek hareket edilmesi finans okumak konusunun da zorluğunu oluşturmaktadır. Dolayısıyla iyi bir finansal okuryazar olabilmek için sadece iktisat bilgisine sahip olmak yeterli olmayabilir. Hatta şu söylenebilir ki üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde okutulan tüm derlere hakim olunması ve bunun yanında iyi bir şekilde İngilizce diline hakim olunması ve hatta yanında da en az bir dil daha bilinmesi gereklidir. Çünkü uluslararası firmaların, kuruluşların veya devlet dışı aktörlerin açıklamaları dahi ince mesajlar içeren ve dilin tüm detaylarına hakim olabilmeyi gerektiren şekilde olmaktadır. Dolayısıyla bu açıklamalardan çıkarılabilecek mesajları çok iyi analiz edebilmek ve finans bilgi konusuna hakim olabilmek için kesinlikle ekstra dil bilmek önemlidir.

finansal-okuryazarlik-nedir

Eğer derseniz ki benim ideallerim bu kadar geniş ve uçsuz bucaksız değil sadece kendi küçük bütçemi döndürebilecek şekilde bilmek istiyorum. O zaman da finansal bilgi ve iç siyasete hakim olmanız yeterli olabilir. İçeride yaşanan gelişmelere göre az çok tahminler gerçekleştirilebilmektedir. Ya da televizyon yayınlarında bu konularda her gün yatırımcılara tavsiyeler içeren programlar yapılabilmektedir. Doğru yerlerden doğru insanlardan alabileceğiniz tavsiyelerle hareket etmeniz de sizi finansal yöntemi konusunda bilgi sahibi edebilir. Ancak kesinlikle sadece tek kaynağa göre hareket etmemek ve piyasadaki genel kanaate göre hareket edip yatırım yapmak önem arz etmektedir. Çünkü piyasalarda inanılmaz derecede manipüle edebilecek yorumlar yapanlar bulunabilmektedir. Dolayısıyla genel kanaati ölçmek kendi aklımıza yatan şekilde yatırımlarımızı yönlendirmemiz faydamıza olabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.