Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Finansbank Kredi Kartından Kredi Çekmek ve Detayları

10.04.2017
555

Günümüzde ürün çeşitliliğinin artmasıyla birlikte ihtiyaç duyulabilecek şeylerin sayısı da artmaktadır. Kişilerin gelirlerine, tercihlerine, zevklerine, yaşam standartları ve tarzlarına göre ihtiyaç duyulan ürünler farklılık göstermektedir. Mesela kimi insanlar yeni bir beyaz eşya almak için yeni bir modelin çıkmasını beklerler. Kimi insanlar ise ellerindeki beyaz eşyanın bozulması şartıyla değiştirilmesini düşünürler. Bunun yanında acil ihtiyaçlar da hiç beklenilmedik bir anda ortaya çıkabilmektedir. Hastane ve trafik kazası masrafları gibi önemli nitelikte ihtiyaçlar için kısa sürede nakit temin etmek oldukça önemlidir.

Günümüzde kredi kartı kullanımının artmasıyla banka sektörü bununla ilgili sunulacak yeni hizmetler de geliştirmektedir. Kredi kartı kullanım alanları da bu sayede artmaktadır. Alışverişte nakit para derdini kaldırmanın yanı sıra nakit para sağlayan kredi sistemi de banka müşterilerine sunulmaktadır. Kredi kart sahiplerinin hızlı bir şekilde temin edebileceği nakit avans sistemi, bankadan ihtiyaç kredisi çekmekten daha kolaydır. Geri ödemesi de kredi kartı borcu ödemekle bire bir olup faiz oranı ihtiyaç kredisinden daha yüksektir. Her ne kadar olumsuz görünse de kredi kartından kredi çekmek diğer adıyla nakit avans çekmek bazı durumlarda kurtarıcı niteliktedir.

Finansbank Kredi Kartından Kredi Çekmek

Nakit Avans Nedir?

Nakit avans, belli koşullar sağlandığında kredi kartı limitiyle orantılı bir şekilde istenildiği zaman ATM veya internet aracılığıyla nakit para sağlayan bir hizmet türüdür. Kredi kartı hizmeti ve kredi hizmetinin birleşimi olan nakit avans doğru kullanıldığı takdirde avantajlıdır. Uygulanışı bakımından kredi çekmekle benzerdir. Çok tercih edilmemekle beraber geri ödemesi sağlanabildiği için kolaylık sağlamaktadır.

Nakit Avans Kullanma Koşulları Nelerdir?

Nakit avans çekmek için bankaların sunduğu şartlar vardır. Bu şartlar gerçekleştirilmeden nakit avans çekmek mümkün değildir. Gerekli prosedürlerin sağlanılması bankalara sağlanılacak teminattır. Para çekme işlemi kredi kartından yapılıyorsa genellikle işlem ücreti talep edilmez. Ancak bu hizmetten faydalanmak için son bir yıl içinde kredi kartı borcun yarısından fazlasının ödenmesi gerekmektedir. Bu prosedür müşterinin bankaya olan borcunu ödeyebilme gücünü göstermesi açısından önemli bir teminattır. Bu yüzden üç kez bu borcun %50’sinden daha az ödeme yapılmışsa banka bu hizmeti sağlamamaktadır. Bankalar borcun yarısını bile ödeyememe durumunu en fazla üç kez tolere edebilmektedir. Kredi kartı borcunun hepsinin ödenmesi durumunda bu hizmetten faydalanmak mümkündür. Bankaların nakit avans miktarını belirlediği en önemli faktör kredi kartı limitidir. Bu limitin yüksek olması durumunda yüksek miktarda nakit avans hizmeti verilirken düşük limitli kredi kartlarında daha az miktarda nakit avans kullandırılmaktadır. Kullandırılacak nakit avans miktarı ise kredi kartı limitinin dörtte birinden fazla olamaz. Ayrıca çekilen para da kredi kartı limitinden düşmektedir. Mesela 10.000 TL limiti olan bir kredi kartı sahibi masraflarla birlikte 2.500 TL kadar nakit avans kullandıysa kredi kartı limiti ise başka bir harcama yapmadıysa 7.500 TL olur. Bu unsurlar göz önünde tutulmadan nakit avans kullanmayı düşünmek yararsızdır.

Nakit Avans Nasıl Hesaplanır?

Faiz uygulamalarından habersiz bir şekilde nakit avans ya da kredi kullanmak şaşırtıcı sonuçlar üretir. Çekilen paranın ödemesi peşin olduğu takdirde nakit avans işlem ücretiyle birlikte nakit avans faizi ödenmektedir. Taksitli nakit avansların faizi vade sayısına göre hesaplanmaktadır. Faizle birlikte BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) ve KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ücreti kesilmektedir. Kredi çekerken rastlanabilecek ücretlerle nakit avans çekerken de karşılaşılmaktadır. Nakit avans faiz oranları kredi faiz oranlarından yüksektir.

Kredi Kartından Kredi (Nakit Avans) Çekmek Doğru Mudur?

Bankalar kredi kartı kullanımını artırmak ve müşterilerini elinde tutmak için yeni bir seçenek geliştirdi. Taksitle ve faiziyle geri ödemesi yapılan nakit avans sistemi kredi kartından nakit para çekilmesini sağlamaktadır. Bu sistem keyfi kullanılmadığında ve gerçekten nakit paraya ihtiyaç duyulduğunda büyük yarar sağlayabilmektedir. İnternetten veya ATM’den kolaylıkla temin edebileceğimiz nakit para hizmeti sunan nakit avans sistemi kredi çekmek gibi bir zahmetten kurtarmaktadır. Birilerinden borç istemek gibi keyifsiz davranışlardan da kurtarmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus ödeme planına uyabilmektir. Borcun geri ödeme tarihinde ödeme yapılacak tutarı hazırlayabilmek gerekir. Borcun ödenmemesi halinde ödeme yapılmayan her gün için faiz işlendiği unutulmamalıdır.

Finansbank Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek

Finansbank müşterilerine Cardfinans adıyla sunduğu kredi kartıyla ücretsiz nakit avans hizmeti sağlamaktadır. Hem hızlı hem kefilsiz hem de formalite olmadan istenilen şartları yerine getirmek koşuluyla mümkündür. Uyguladığı aylık faiz oranı ise yüzde 3 çekim ücreti ve yüzde 4.93 faiziyle birlikte yüzde 7.93’tür. Yeni başlatılan Cardfinans nakit kartla yapılan nakit çekimlerinde ise aylık faiz daha az olup yüzde 2.99’dur. Nakit çekim ücretinin de alınmadığı bu uygulamada aylık maliyet yüzde 3 kadardır.

Finansbank Anında Kredi Kullanma Başvuruları

KREDI yazıp 2273’e SMS gönderildiğinde müşteri banka tarafından ilgili konu hakkında konuşmak için aranılır. Finansbank internet şubesine giriş yaparak da talep edilebilir. Kredi Kartı İşlemleri menüsünden Cardfinans Anında Kredi menüsüne ulaşarak talep edilebilir. Cardfinans mobil uygulamalardan da anında kredi talep edilebilir. Kredi kartı sekmesinden CF Anında Kredi menüsüne ulaşılması yeterlidir. 0850 222 0 900’ü arayarak telefon bankacılığı vasıtasıyla anında kredi talep edilir. Finansbank ATM’lerinden de anında kredi çekmek mümkündür.

Finansbank Anında Kredi Kullanım Şartları

Cardfinans anında kredi uygulaması iki vadeyle sınırlıdır. 9 taksit ya da 12 taksittir. Kredi limitine göre 250 TL’den başlayıp 20.000 TL’ye kadar nakit avans kullanılabilmektedir. Anında kredi işlemlerinde ücret talep edilmemektedir. Aylık anında kredi faiz oranı 1.84 olup KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) bu tutara eklenmektedir. Cardfinans limitinden düşülse de anında kredi kullanımı ParaPuan kazandırmamaktadır. Ek kartlar anında kredi hizmetinden yararlanamamaktadır. Finansbank’ın tahsis koşulu gereğince anında kredi uygulamalarında kredi tutarı ve vadesine göre düzenlenecek hayat sigortası teminat olsun diye uygulanmaktadır.

Taksitli Nakit Avans Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taksitli nakit avansa erken ödeme veya ara ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca müşterinin borcu erkenden kapatma hakkı da vardır. Bankaların taksitli avans kullanımından önce müşteriye toplam tutarı, aylık taksit tutarını, taksit sayısını ve akdi faiz oranı bilgisini vermekle yükümlüdür. Bankalar işlemlerin detayı hesap özetiyle birlikte müşteriye bildirilmek yükümlülüğündedir. Kredi kartıyla gerçekleştirilen taksitli nakit avans hizmetlerinden herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak taksitli nakit avans kullanımının başından son ödeme tarihine kadar geçen sürede faizi uygulanmaktadır. Taksitli nakit avans kullanımından kaynaklanan kredi borcu bitimine kadar kredi kartı hesap kesim tarihi sabit kalır ve değiştirilemez. Ancak hesap kesim tarihinin değişmesi gereken durumlarda ara ödeme durumundaki hususlar dikkate alınır. Taksitli avans kredisinden cayma hakkı da yoktur.

Kredi Çekme Şartları

Nakit avans çekmek daha masraflı olsa da kredi çekmeye nazaran daha kolaydır. Kredi çekmenin şartları daha katıdır. Kredi çeken kişilerde dikkat edilen hususlardan biri o kişinin sigortalılık süresinin yeterli olmasıdır. Bankaların dikkat ettiği diğer husus ise daha önce ödenmemiş borcunun olmamasıdır. Bununla birlikte ödeme geçmişinin düzenli olup olmadığına dikkat edilir. Kredi talebinde bulunan kişilerin idari takipte olmaması da önemlidir. Dikkat edilen diğer husus da kredi çekecek kişinin kredi notu da dikkate alınır.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.