Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Findeks Kredi Notu Öğrenmek

20.03.2018
1.684

Kredi çekmek isteyen kişiler, findeks kredi notu öğrenmek için iletişim halinde oldukları bankaların İnternet bankacılığı sisteminden kredi risk raporu başvurusunda bulunulmaktadır. Bankalar tarafından sistemde kayıtlı olan e-mail adresine kredi risk raporu gönderilebilmektedir. Bu sistem hem kişiler, hem de bankalar için sistemde kolaylık ve hızlı işlem olanağı sağlamaktadır.

Findeks kredi notu, bankacılık sisteminde kullanılan bir rapordur. Bankaların krediye başvuran kişilerin risk raporunu kontrol ederek kredileri onaylayıp, onaylamamalarına öncülük eden bir sistemdir. Findeks kredi sistemi, kişilerin kredi ödemeleri ve kredi kartı ödemelerine ilişkin alışkanlıklarını kapsamaktadır. Rapor detaylı olarak, aylara yayılan ödeme alışkanlıkları görüntülenmektedir. Findeks kredi notu, ödeme alışkanlıklarına göre yüksek ve düşük puanlarla belirtilmektedir. 1700 üstü puan iyi ve 1800 üstü çok iyi puanlama olarak sistemde gözükmektedir.


Findeks kredi notu nasıl öğrenilir?

Bankalara kredi çekmek için başvurulduğun da bankanın en önem verdiği kriterlerden biri de kredi notudur. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredi çıkma olasılığı da o kadar yüksek olur. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunun öğrenilmesi son derece önem arz eder. Ve gelişen teknoloji ile bankaya gitmeden kredi notunu öğrenmek artık çok kolay. Sadece dakikalık bir işlem yaparak hemen kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için internetten findeks sitesine girerek gerekli işlemleri yapmanız gerekir. Şimdi adım adım findeks kredi notu nasıl sorgulanır. Öncelikle findeks İnternet sitesine üye olmak ücretsizdir, herhangi bir bedel ödemeden siteye üye olabilirsiniz. Siteye üye olmak tamamen ücretsizdir fakat kredi notunuzu öğrenmek için findeks sitesi sizden ufak bir ücret talep eder. Bu ücreti kartınız ile siteye hemen yatırıp anında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Adım adım findeks kredi notu öğrenmek

Findeks kredi notu sorgulama için ilk önce yapmanız gereken findeksin internet sitesine girmektir. İnternet sitesine girdikten sonra ana sayfanın orta kısmında findeks kredi notunu şimdi öğren bölümü var. Orada sizden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı ister. O bölümde istenilen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra hemen alt kısmında bir buton vardır. O butonda kişisel verilerin korunması hakkında bilgi formunu okudum onaylıyorum diye bir yazı var onu işaretleyip onay vermeniz gerekir. Daha sonra yan tarafta devam butonuna tıklamanız gerekir. Karşınıza yeni bir ekran çıkacaktır bu ekranda findeks kredi notu öğrenme ücreti ve hemen alt kısmında doldurmanız gereken alanlar vardır. Bu alanlarda T. C. kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı, isim ve soy isminizi, doğum tarihinizi doğru bir şekilde girmeniz gerekir.

Ödediğiniz ücretin faturası size mail olarak gönderileceği için mail kısmında kullandığınız bir maili girmeniz uygun olacaktır. Daha sonra kimlik bilgisi kısmını kimliğinizin yeni veya eski kimlik kartı olup olmadığına dikkat ederek doldurmanız ve güvenlik metnindeki harf veya sayıları büyük küçük uygun olacak şekilde alttaki boş alana girmeniz gerekir. En son işlem olarak üyelik sözleşmesinin okudum kısmını onaylayıp ve devam butonuna tıklamalısınız. Daha sonra ödeme yapacağınız ekran açılacak ve orada kart bilgilerinizi girerek ödemeye onay verdikten sonra kredi notunuz cep telefonu numaranıza mesaj olarak gelecektir.

Kredi Notu Ne Demektir?

Türkiye’nin önde gelen bankalarından 9 tanesinin birleşimi ile oluşturulan Findeks, Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olarak oluşturulmuştur. Hem bireylere hem de reel sektöre yönelik olarak tasarlanan Findeks, yeni finansal bir hizmet platformudur. Bu platformda yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda oluşturulan bir puanlama sistemi vardır. Buna kredi notu denir.

Kredi notu oluşturulurken, vatandaşların geçmişte yapmış oldukları finansal işlemler dikkate alınır. Banka ya da diğer finansal kurumlar ile yapılan kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerin ödeme düzenine bakılmaktadır. Ödemeler düzenli yapıldığı zaman kredi notu da yüksek olmaktadır. Ancak ödemelerde gecikme yaşandığında yani düzensiz ödeme yapıldığında kredi notu da çok düşük olmaktadır.

Kredi Notunun Önemi Nedir?

Kredi notunun önemi çok büyüktür. Çünkü kredi notu, gelecekte yapılacak olan banka ilişkilerinde etkili olmaktadır. Bankalar müşteri seçiminde çok titizdir ve kredi notu düşük olan müşteriler ile herhangi bir finansal ilişkiye girmezler.

Bankalar riskli müşteriye ürün vermez. Bu nedenle bankaya gelerek ürün başvurusunda bulunan müşterilerin ilk olarak kredi notuna bakılır. Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı bir iştirak olan Findeks tarafından oluşturulan kredi notu düşük olduğu zaman bankalar müşterinin ileride de ödeme yapmayacağını düşünerek kredi ya da kredi kartı talebini olumlu olarak yanıtlamaz.

Kredi notuna etki eden temel etmen ödeme düzensizliğidir. Ödemeler içine giren kategorilerde yalnızca banka ürünleri yoktur. Elektrik, su, telefon ve doğal gaz gibi faturaların da ödemeleri geciktiği zaman kredi notu düşmektedir. Kredi notunu merak eden müşterilerin nasıl kredi notunu öğrenebileceği aşağıda anlatılmıştır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Öğrenme

Eskiden yalnızca bankaların görüntüleyebildiği kredi notu, artık Tc ile kredi notu sorgulama hizmeti ile herkes tarafından öğrenilebilmektedir. İşlemler son derece kolaydır ve isteyen herkes bankaya gitmeden kredi notunu öğrenebilmektedir.

Kredi notunu hesaplayan Findeks, Tc ile kredi notu öğrenmek isteyen müşterilere hizmet vermektedir. Findeks aracılığı ile kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler öncelikle Findeks’e üye olmalıdır. Üyelik işlemleri de sitenin yönlendirmesi ile ilerler. Hem bireysel hem de kurumsal müşteriler, istedikleri zaman Findeks sayfasına girerek Tc ile kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirebilir.

Kredi Notu Nedir?

Finansal geçmişinizin bir kuruluşta toplanarak, incelenmesi sonucunda oluşan kredi notu, ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Bütün bankalardan alınan verilerin toplanması ve analiz edilmesi ile oluşun kredi notu, özellikle bankalara kredi almak için başvuru yapan kişilerde incelenen önemli kriterlerden birisidir. Ayrıca belli bir ücret karşılığı temin edebileceğiniz Risk Raporu ile de kredi notunuzu görebilirsiniz. Her finansal kuruluşun farklı değerlendirme sistemi olsa da, KKB kayıtları bankalar için oldukça önemli bir veri tabanıdır. Sadece bireysel değil kurumsal müşteriler için de tercih edilen bu sistemde müşterilere belli notlar verilmektedir. Bankalar bu nota göre kredi başvurusu ve faizini belirlemektedir. Belirlenen kredi notu, kredi başvurunuzun olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanmasını sağlamaktadır. Kredi notu ile oluşan kredi puanında risk yapısı ise şu şekilde belirlenmiştir:

0 – 699 puan: En Riskli

700 – 1099 puan: Orta Riskli

1100 – 1499 puan: Az Riskli

1500 – 1699 puan: İyi

1700 – 1900 puan: Çok İyi

Kredi Notu Nasıl Düzeltilir?

Kredi notu, finans kuruluşlarına ait borçlarınızın listelendiği, ödeme alışkanlığınızın gösterildiği bir sistemdir. Bu sebeple; daha önce kredi taksitlerini ödememiş, bankaların takip hesabına düşmüş kişilerin kredi notu da 0’a yakındır. Yeni bir kredi talep ettiğinizde ise kredi notunuzdan dolayı kredi başvurunuz reddedilecektir. Bundan dolayı zaman içinde kredi puanınızı yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notu düzeltme işlemleri için yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

-Öncelikle kredi kartı dâhil tüm gecikmiş borçlarınıza ödeme yapmalısınız.

-Kredi taksit ödemelerinizi gününde yapmalısınız.

-Kredi kartı ve avans hesaplardaki limitlerinizi sonuna kadar kullanmayınız. Sadece ihtiyacınız olacak kadar kredi kullanınız.

-Aylık gelirinize göre kredi kartı limitiniz olmalı, daha fazla borçlanma içine girmemelisiniz.

-İhtiyacınız varsa kredi başvurusunda bulunmalı, gereksiz başvurularda bulunmamalısınız.

-Kredi talebiniz var ise birçok bankadan kredi başvurusu yapmamalı, başvurunuzu kısa zaman içinde sonuçlandırmalısınız.

-Faturalarınızı düzenli ödemeli, ekstre borçlarınızın tamamını yatırmalısınız. Yüksek miktarlarda harcama yapmamalı, harcamalarınızı kontrol altına almalısınız.

-Yaptığınız tüm bu işlemlerin başarıya ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için düzenli olarak Findeks raporu alabilirsiniz. Böylece, tüm bankalardaki finansal performansınızı kontrol altına alabilirsiniz. Gelişiminizi bu raporla inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar
  1. Melehat aziz dedi ki:

    Findeks kredi notu devlete bagli bir sistemmidir ? Kredi notunu hangi verilere gore hesapliyor ve banka ile ayni cikmaktamidir

    1. admin dedi ki:

      Kredi Notu Sorgulama Sistemi Bütün Bankalardaki Verileri Toplayarak Müşterinin Durumunu Öğrenerek Bir Analiz Sistemi İle Sonuçları Veriyor. Kredi Notu Servisi Devletin Sistemi Olmasada Bankaların Kullandığı Ortak Bir Sistemdir.