G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Findeks Kredi Notum Faturalarımı Ödemediğim İçin Düşer mi?

06.03.2017
263

Bankalardan yararlanmak adına kullanılan krediler çoğu insanın derdine derman oluyor. Yapılan kredi notu ile ilgili değerlendirmeler sonucunda başvuru yapan bireylerin kredi alıp alamayacağı konusunda sonuca varılıyor. Tüm bu bilinen etkenlerin haricinde findeks kredi notum faturalarımı ödemediğim için düşer mi? sorusunu soruyorsanız eğer cevabı evet olarak karşınıza çıkacak. Faturalarınızın zamanında ödenip ödenmemesi kredi notunuzu etkileyen etmenlerden bir diğeri. Eğer bankalardan ihtiyacınız olduğu dönemlerde faydalanmanızı kolaylaştırmak istiyorsanız Findeks kredi notunuza faturalarınızı zamanında ödeyerek destek olabilirsiniz.

Findeks kredi notu yüksek olan kişiler bankaların sunduğu imkanlardan faydalanabilirken düşük kredi notuna sahip kişiler için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Çoğu insanın aklında bu kredi notunun ne şekilde belirlendiği ve nelerin kredi notuna etki ettiği sorusu var. Kredi notuna etki eden birçok faktör mevcut. Bunlardan en önemlileri kredi borçlarının zamanında ödenmesi, gereksiz yere kredi kullanımının yapılmaması gibi seçenekler. Bu önemli etkenler artık herkes tarafından bilinmekte.


Findeks kredi notu
nedir? Findeks kredi notu artık sürekli duyduğumuz, bankalarda o olmadan bir işlem yapamadığımız bir kavram. Findeks kredi notu, Kredi Kayıt Bürosunun (KKB) tüketicilere sunduğu bir hizmettir. Tüketicinin findeks kredi notu 0-1900 arasında değişen bir kavramdır. Herhangi bir finans kuruluşu veya banka işlem yapmadan önce tüketicinin kredi notuna bakmaktadır. Eğer tüketici bankadan eli boş dönmek istemiyorsa kredi notunun düşük olmaması gerekir. Kişinin notu 1400 ve üzeri ise işlemlerde pek zorluk çekmez ve rahatça bankalardan işlemlerini rahatça gerçekleştirebilir. 1400 altında bir kredi notuna sahip olan tüketiciler bankalarda ve herhangi bir finans kuruluşunda işlem yaparken sıkıntıya düşer ve istedikleri krediyi yada kredi kartını alamazlar. Gerçekleştirmek istediğiniz işlemlerde sıkıntıya düşmek istemiyorsanız Findeks kredi puanınızın1400 ve üzeri olması şarttır. Hala kredi notunuzu öğrenmediyseniz Findeks ’in web sitesine girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Findeks kredi notunuzun belirlenmesi için Kredi Kayıt Bürosu tarafından baz alınan bazı kriterler mevcuttur. Göz önünde bulundurulan kriterler sonrasında kişi hakkında hesaplanma yapılır ve bir puanlama sistemine gidilir. Eğer son 5 yıl içerisinde herhangi bir bankadan kredi, kredi kartı gibi ürünler kullandıysanız notunuz zaten belirlenmiştir. Notunuz hesaplanırken tamamen sizin özellikleriniz doğrultusunda bir sonuç ortaya çıkar. Bankalara olan borçlarınızı nasıl ödediğiniz baz alınan kriterler arasındadır. Eğer bankalara olan borçlarının aylık taksitlerini geciktirmeden düzenli bir şekilde ödeyen bir tüketiciyseniz kredi notunuz düşük çıkmayacaktır. Kredi notunuzun düşük olması durumunda da yapacağınız işlemler belli. Ödemelerinizi günü gününe yapmak gecikmeye gitmemek notunuzu yükseltecektir. Kullanmadığınız kredi kartlarınız mevcutsa da kapatmayın bu kartlar kredi notunuzu yükseltmek için işinize yarayacak. Kartlarınızda var olan limit kredi notu hesaplamalarına etki eder. Eğer kullanmakta olduğunuz veya elinizde olan bir kredi kartınız yoksa da Findeks Kredi notunuzu yükseltmek için bankamatik kartınızdan alışveriş yapın. Bu sayede bankamatik kartı ile yaptığınız alışverişler sizin Findeks kredi notunuzu yükseltecektir. Şimdi bankalardan kredi kullanmaya ihtiyacınız yoksa bu ömür boyu ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelmez. İlerde bankalardan kredi çekmek gibi bir hükümle karşılaşabilirsiniz, isteyerek veya istemeyerek de olsa bu durumun şimdiden çaresine bakmalısınız ve Findeks kredi notunuzu ideal bir seviyeye getirmelisiniz.

Şimdi tüketiciler tarafından oldukça merak edilen yazımızın asıl amacına dönelim. Findeks kredi notu faturalarınızı ödemediğiniz için düşer. Faturalarınızda yaşanan gecikmeler, düzenli yapılmayan ödemeler de Findeks kredi notu belirlenirken dikkate alınır. Eğer faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verirseniz Findeks kredi notunuz yükselişe geçer. Ayrıca bankalar tarafından iki kez otomatik ödeme talimatı veren tüketicilerin hesaplarından hesap işletim ücreti alınmamaktadır. İki otomatik ödeme talimatı her banka için geçerli değildir. Bazı bankalar tek talimat üzerine de hesap işletim ücreti almayı kesebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.