Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Findeks Kredi Notunu Kimler Kullanır? Sebepleri Nedir?

05.03.2017
213

Banka kredi notu anlamına da gelen Findeks Kredi Notu, birçok açıdan kişi hakkında referans görevi görmektedir. Findeks kredi notu sayesinde kişinin ödeme düzeni belirlenmektedir. Bankaların kredi verirken kullandığı Findeks Kredi Notunu Kimler Kullanır? ve ne gibi etkileri vardır.

Geçmiş dönemde hem bankalar hem de diğer finansal kurumlar ile yapılan para alış verişinde, kişinin geri ödeme düzenine bakılarak belirli bir puan belirlenir ve bu puan ile kişinin borcuna olan sadık olup olmadığı ölçülür. Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar ile reel sektör tarafından kullanılan Findeks kredi notu, kişilerin aldıkları referans olarak görülmektedir. Kişinin geçmiş dönem ödeme verileri elde edilerek, bu doğrultuda yeniden almak istediği borcu ödeyip ödemeyeceği konusunda bilgi edinmeyi sağlar.

Bankalarla sürekli alışveriş alında olan, kredi kartı, kredi kullanan tüketicilerin hayatına Findeks kredi notu kısa zaman içerisinde girdi ve büyük bir yere sahip oldu. Türkiye’de 9 özel bankanın bir araya gelerek oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu findeks kredi notu kavramını tam anlamıyla hayatımıza yerleştirdi. 9 özel bankanın bir araya gelerek tüketicilere sunduğu findeks kredi notu ile tüketicilerin bankalarda yaptığı her işlem kayıt altına alınmaya başladı. Bu kayıtlanma sonrasında da tüketicilere bir not verildi.

Findeks kredi notu kavramını sürekli duyarken tüketiciler Findeks kredi notunu kimler kullanmaktadır sorusunun da cevabını merak ediyor. Findeks dediğimiz uygulama müşteri ayrımında bulunmuyor, müşterinin ister bireysel isterse ticari işlemleri tamamen kayıt altında bulunuyor. Bu işlemler bankalar tarafından kayıt altında olunca birde puanlama sistemine gidiliyor. Bankalardan herhangi bir işlem yapmak isteyen tüketiciler de öncelikle findeks kredini notunu göz önünde bulundurarak talepte bulunuyor.

Söylediğimiz gibi bankalarda işlem yapmadan önce findeks kredi notunu göz önünde bulundurmak çok önemli ancak bu durum sadece bireysel müşteriler için geçerli değil. Ticari müşteriler de bu hususu dikkate alarak işlem yapmalıdır. Ticari müşteriler de kredi kartı kullanmak istediklerinden yeni bir kredi çekmek istediklerinde kredi notlarını baz alarak bankalara müracaat etmelidir. Hala Findeks kredi notunuzu öğrenmediyseniz ve merak ediyorsanız işlemi gerçekleştirmek için Findeks web sitesine girmeniz yeterli. Daha sonra sitede karşınıza çıkan bilgilerden sonra ticari veya bireysel müşteri olduğunuzu seçeneklerden işaretlemeniz gerekmektedir. Seçeneğinizi işaretledikten sonra sayfa sizden otomatik olarak bazı bilgiler isteyecektir. Kendinizle alakalı kısımları doğru bir şekilde doldurduktan sonra findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Çıkan sonuç sizin tercihinize göre bireysel veya ticari findeks kredi notunuzdur. Hangi sınıfta yer aldığınızı merak ediyorsanız da Kredi notunuzu öğrenmek için verdiğiniz bilgiler sizin sınıfınız hakkında da bilgi verilecektir.

Kullanmak istediğiniz kredi türü hakkında da bilgi almanız mümkün. Ticari veya bireysel müşteri olarak Findeks kredi notunuzu öğrendikten sonra ihtiyacınıza uygun olan krediyi yada ihtiyacınız doğrultusunda kullanmak istediğiniz banka ürününü kullanabileceğiniz veya kullanamayacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Findeks kredi notunuzu öğrendikten sonra yapmak istediğiniz işleri şubeye gitmek yerine internet ortamı sayesinde öğrenebilir zamandan tasarruf edebilirsiniz. Karşınıza kredi notunuz çok düşük çıkarsa bu durumda kredi notunuzu yükseltme yolları aramanız gerekir. Bu soru sizin aklınızı kurcalarken Findeks yine devreye girerek kredi notum nasıl yükselir sorusunun cevabını da hazırda bekletmektedir. Findeks kredi notum nasıl yükselir sorusunun cevabını aldıktan sonra gerekli işlemleri yerine getirerek kendi işinizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Findeks kredi notunuzu yükselttikten sonra hem bankalar tarafından istekleriniz geri çevrilmez hem de banka personelleri tarafından güler yüzle karşılaşırsınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.