G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Findeks Kredi Notunu Neden Öğrenmeliyim?

05.03.2017
215

Kredi Notu Öğrenme

Bankalardan kredi çekmek, kredi kullanmak gibi işlemleri gerçekleştirmek isteyen ticari ya da bireysel müşterilerin dikkat etmesi gereken hususların başında artık kredi notu geliyor. Bu not her tüketici için özel olarak hazırlanır. Kişilerin mali geçmişlerinin kayıt altına alınması ile alakalı bir durumdur. Bu kayıtlar KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından işlenir. Bu kayıtlarda baz alınan kriterler müşterinin ne kadar kredi kullandığı, kredi kartları, kredili mevduat hesapları vs. gibi durumlardan ortaya çıkan sonuçların puana dökülmesidir.

Kredi notu belirli başlı kriterler baz alınarak yapılırken bazı kademelerden geçmektedir. Kademelerde yaşanan düşüşler veya çıkışlar notun akıbetini de değiştirir. Kredi notu kullanımının daha yaygın ve düzenli olması için 9 banka birleşerek Kredi Kayıt Bürosunu oluşturmuş ver bankaların liderliğinde FİNDEKS ortaya çıkmıştır. Findeks ile her tüketicinin mali geçmişinden bazı kriterler göz önünde bulundurularak puan verilir.

Findeks ‘in ortaya çıkması ile birlikte kredi notu kavramı yeniden anlam kazanmıştır, bu zamana kadar Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen kredi notundan daha farklı bir uygulamaya gidildi. Findeks ile kredi notu uygulaması tam anlamıyla yeniden anlam kazandı. Şimdi asıl konuya gelelim yani, Findeks kredi notumu niye öğrenmeliyim sorusunu soran banka müşterisine vereceğimiz cevaplara. Artık hangi bankaya gidilirse gidilsin müşterilerin isteklerini yerine getirmeden önce mali geçmişlerini inceliyorlar. Bu durumda tüketicilerin de yaptığı her işlem kayıt altına alınıyor ve sonucunda bir puanlama sistemiyle verilen puanlar Findeks tarafından işleniyor. Bankalar tüketicilerin puanlarına bakarak kişi hakkında olumlu veya olumsuz bir sonuca varıyor. Eğer kişinin kredi notu 0’a değil de 1900’e yaklaşmaktaysa (1900 en yüksek kredi notu), tüketici bankanın istediği şartları taşıyorsa olumlu bir yanıtla karşılaşıyor. Bu durumda olan tüketicilerin istekleri anında olumlu sonuç alır ve istediği krediyi veya kredi kartını kullanabilir.

Findeks Kredi notumu niye öğrenmeliyim sorusuna takılı kalan müşteriye ayrıca net cevap vermek adına, eğer kişinin kredi notu düşükse yani 0’a yaklaşmakta ise bankalar hangi suretle olursa olsun başvurusu yapılan ürün hakkında tüketiciye olumsuz cevap verecektir.

Kredi notu düşük olan banka müşterilerinin az önce istekleri karşısında olumsuz bir cevapla karşılaşacaklarını belirttik. Ancak bütün bankalar aynı cevapla karşılık vermemektedir. Yani notu düşük olan kişilere can atarak olmasa da bazı bankalar tarafından kredi ve kredi kartı kullanım hakkı verilir. Tüketici kredi notu düşükse durumu böylece bırakmamalı ve yükselişe geçirmek için harekete geçmelidir. Kredi notu yükseltilmek için ise tüketicinin kredi ödemelerini günü gününe yapmaları, kredili mevduat hesaplarını bilinçli bir şekilde kullanmaları, kredi kartı kullanımlarında dikkatli olmaları gerekmektedir. Tüketici kredi notunu yükselişe geçirmek için belirttiğimiz şartları yerine getirmezse, söylediklerimizin tam tersini gerçekleştirirse bankalardan mutlu ayrılmayacağını da bilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.