G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Findeks Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür mü?

04.03.2017
470

Kısa bir süre önce duysak yadırgayacağımız FİNDEKS kredi notuna artık ülke olarak benimsemiş durumdayız. Artık kredi notu ne demek, nasıl öğrenilir gibi sorular çoğu oranda tüketiciler tarafından cevaplanabiliyor. Kredi notu söz konusu olunca herkes üç aşağı beş yukarı bir bilgiye sahip ancak kulaktan kulağa dolaşan bir söylem de söz konusu. Findeks Kredi notu sorgulama kredi notunu nasıl etkiler. Tüketiciler düşürüp düşürmediği konusuna pek hâkim değil ve çok merak ediyor.

Findeks Kredi Notu Sorgulamak

İlk olarak kredi notu ne demek bilmeyenler için bir açıklama yapalım. Tüketicinin mali geçmişi, borç ödeme alışkanlığı bu zamana kadar ne tutarla borçlandığı ve bunun gibi etkenlerin değerlendirilmesi ve sonucunda yapılan puantajla belirlenen nottur. Bu notu kim veriyor diye merak ediyorsanız da KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ‘nun oluşumu olan FİNDEKS tarafından belirlenmektedir. KKB 9 bankanın bir araya gelmesi ile oluşmuş bir kurumdur. Kredi notunu öğrenmek isteyenlerin başvuru yapacağı nokta ise yine FİNDEKS’tir. Yalnız kredi notu öğrenilirken cüzi bir rakamı gözden çıkarmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Şimdi asıl konumuza yani FİNDEKS kredi notumuzu sorgulamak kredi notumuzu düşürür mü sorusuna geri dönelim. Net bir şekilde bu soruyu cevaplandıralım. FİNDEKS kredi notunuzu sorgulamak kredi notunuzu düşürmez. Eğer etrafınızda kredi notumu sorguladım sonrasında kredi notum düştü gibi duyumlar dolaşıyorsa bu bilgi tamamen yalandır, uydurmadır. FİNDEKS ’in amacı zaten kredi notunun öğrenilmesidir, yani bu uygulama sonrasında notun aşağı çekilmesi mantığa sığar bir durum zaten değildir. Bir tüketici doğal olarak kredi notunun akıbetini merak eder. Ayrıca öğrenme durumu kredi notu çok iyi veya çok kötü olan kişiler için ortaya çıkarılmış bir şey de değildir. Çok kötü bir kredi notuna sahip olan birinin de öğrenmek istemesi gayet doğal bir yaklaşımdır.

FİNDEKS kredi notunu yükselten ve düşüren etkenler nelerdir, FİNDEKS tarafından tüketicinin kredi notu hesaplanırken kredi kart ödeme alışkanlığı, kredi kullanım miktarı, kredi ödeme durumu, yeni çektiği krediler ve var olan borç durumu gibi etkenlerdir.

Kredi notu 0-1900 arasındadır. Eğer bir tüketicinin kredi notu 0 ise en riskli grubunda yer alır, tam tersi 1900 ise de az risk taşıyan tüketici konumundadır. FİNDEKS tarafından bu grupların bir de renkleri vardır. Bu renkler; kırmızı renk risk taşıyan tüketiciler (0-699), sarı renk nötr tüketiciler (700-1499), yeşil renk güvenilir tüketiciler (1500-1900) şeklindedir.

FİNDEKS hakkında merak ettiğiniz her soru için veya daha fazla bilgi sahibi olmak için 444 4 552 nolu FİNDEKS müşteri hizmetlerini arayabilir ya da iletisim@findeks.com adresine mail atabilirsiniz. Aradığınız sorunun cevabını https://www.findeks.com/sikca-sorulan-sorular adresi üzerinden bulma ihtimaliniz de oldukça bu yüzden vakit kaybını önlemek adına önce buraya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.