G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Findeks Risk Raporu Nedir?

02.03.2017
257

Findeks Risk Raporu bütün kredileri ve kredi kartı işlemlerinizi kapsayan ve bunların raporlarını tutarak gerekli bilgileri Türkiye bankalar birliğine ulaştırmaktadır. Konut Kredisi, Taşıt Kredisi, Tüketici Kredisi ve Kredi Kartlarını Finans Kuruluşlarından Bilgileri Aldıktan Sonra İletmesidir.

Findeks, tanım olarak bakıldığında Türkiye’deki 9 banka tarafından ortak olarak kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından işlemleri yapılan bir finans işlemi yapılan mecra olmaktadır. Bir kişinin finansal durumu hakkında detaylı bilgilere ulaşımda findeks ön planda kullanılan işlem araçlarından biri olarak ortaya çıkmaktadır. Biraz daha geniş olarak bakıldığı zaman findeks risk raporu nedir? Kişinin bankalardaki bulunan kredi kartı, krediler ve mevduat hesaplarının, geçmiş ve şu anki ödeme performanslarının dokümanlarının ortaya çıkması anlamına gelmektedir.

Geçmiş olarak 5 yıla kadar rapor verme imkanı bulunmaktadır. Kişinin kredi notu da bu şekilde ortaya çıkarıldığı için kara listede olanlar da bu şekilde belirlenmektedir. Finansal anlamda önemli bir hizmet, findeks aracılığı ile yerine getirilmektedir.

Birbirinden farklı insan türlerinde bazıları borçlarına oldukça düşkün ve istikrarları bazıları da umursamaz olabiliyor. Bazı tüketiciler bankalardan aldıkları kredi taksitlerini günü gününe hatta bazı zamanlarda tarihinden önce yatırabilmek için çabalarken, bazı tüketiciler için son ödeme tarihi önemli olmuyor hatta ödenmemesi durumunu dahi dikkate almıyorlar. Birbirinden farklı müşteri çeşitleri olunca bankalarda bu durumların önüne geçebilmek için KKB (Kredi Kayıt Bürosu) adı altında bir uygulamaya adım attı. Bu platform sayesinde müşterilerin önceki durumları kayıtlandı, bu sayede tüketici kredi notu uygulaması da başlamış oldu. Kredi notu uygulaması her bireyin finansal geçmişi ile alakalı bir durumdur. Bu konuda çalışmalar Kredi Kayıt Bürosu’nun bir uygulaması olan Findeks arayıcılığı ile verilmektedir. Bu yazımızda sizlere Findeks’i tanıtacak ve Findeks Risk Raporu nedir anlatmaya çalışacağız.

findeks risk raporu

Findeks Kredi Notu

Findeks Kredi Notu, 0 ile 1900 rakamları arasında değişen bir nottur. Bu not, tüketicilerin mevcut borçlanma halleri, kredi kartı borç ödeme sorumlulukları, yeni alınan kredileri gibi konularda ele alınan bilgilerin sonucudur. Eğer bu zamana kadar bütün borçlarınızı zamanında ödediyseniz, gecikmeye sokmadıysanız, bankaya az miktarda borçlanma yaptıysanız kredi notunuz 1700’ün üzerine çıkacaktır. Eğer belirttiğimiz durumların tam tersini yaşadıysanız kredi not ortalamanız düşük çıkacaktır ve bankalara yaptığınız başvurularda problemler yaşama ihtimaliniz artacaktır.

Findeks Risk Raporu

Findeks kredi notu uygulaması hem tüketicilerden hem de ticaretle ilgilenen kesimden her geçen gün daha fazla rağbet görüyor. Findeks’te gelen taleplerin üzerine hizmetlerine gün geçtikçe yenisini ekliyor. Bunlardan biri de karekodlu çek uygulaması ve daha fazla hizmeti bünyesine katıyor.

Findeks Risk Raporu 2018

Findeks Risk Raporu 2018

Findeks Risk Raporu nedir sorusunun cevabını verelim. Findeks Risk Raporu bireyin son 5 yılda ödemesi bitmiş olan kredilerle ilgili yapılan ödemeleri göstermektedir. Ve sürekli aktiftir. Bu rapor içerisinde bireyin kullandığı ve kullanmakta olduğu taşıt kredisi, konut kredisi, bireysel ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri, kredi kartı ödemeleri ayrıca KMH (kredili mevduat hesabı)ndaki kapanmış veya aktif olan hareketler görülmektedir.

Böyle bir uygulamanın hayata geçirilmesi hem tüketicinin geçmişini incelemesi açısından hem de ticaretle ilgilenen kişiler açısından çok önemli bir gelişmedir. Bir esnaf müşteri hakkında bu yolu kullanarak bilgi sahibi olabilecek eğer müşteri tehlikeli ise alışveriş yapmaktan çekinerek kendini zarar etmekten kurtaracaktır. Kredi geçmişi çok kötü olan bir kişinin bunu esnafa bildirmeden alışverişini yapabilme ihtimali günümüzde mevcut. Artık esnaf kendisine alışveriş talebinde bulunan kişinin Findeks Risk Raporunu inceleyerek son 5 yılda yaptığı alışverişleri inceleme ve değerlendirme fırsatı bulacaktır. Kişi hakkında araştırma yaptıktan sonra vadeli olarak malını satıp satmamak hakkında da en doğru kararı yine esnaf verebilecektir. Findeks Risk Raporu ile finansal geçmişini izlediği müşteri hakkında kanaatini oluşturan esnaf mal satımı durumu olsa da senet yoluna gidecek ya da net bir sözleşme hazırlayarak kendisini garantiye alacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.