G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Fitch Ratings Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürür mü Yükseltir mi?

05.03.2017
246

Dünya genelinde ülkelerin kredi notunu belirleyen kuruluşlar yer almaktadır. Bu kuruluşlardan birisi de Fitch Ratings ismindeki kuruluş olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri kökenli olan bu kuruluş bu alanda dünya genelindeki 3 kuruluştan biri olarak faaliyet göstermektedir. Bu kuruluşun Londra ve New York olmak üzere iki ana merkezi bulunmaktadır.  Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notunu düşürür mü yükseltir mi? sorusu ise insanların aklına ilk gelen soru niteliğinde.

Son dönemde Türkiye’de yaşanan olaylara bakıldığı zaman bu kuruluş Türkiye’nin kredi notunu düşürme eğilimli bir izlenim takip etmektedir. Kredi notu ne kadar yüksek olur ise yatırımcıların o ülkeyi tercih etmesi de o nispette fazla olmaktadır. Fakat son zamanlarda yapılan bilgilendirme ile tekrardan bir değerlendirme yapılmaktadır.

Türkiye genelinde birbirinden farklı o kadar sorun var kim ne ile ilgileneceğini, hangi olayı takip edeceğini şaşırdı. Bir yandan Suriye’de yaşanan olaylar, bir yandan FETÖ/PDY sorunu, terör örgütleri ile olan çekişme ülkemizle birilerinin sorunu olduğunun huzur vermek istemediklerinin apaçık kanıtı. Ekonomiyi güncel bir şekilde takip eden tüketiciler yaşanan olaylardan sonra piyasada neler olup bittiğinin de farkında. Yaşanan olaylar tabi ki ekonomide olumlu veya olumsuz bir iz mutlaka bırakıyor.

Ülkemizde yaşanan sorunları da ekonomik gelişmelerde bizler kadar dışarıdan da takip ediliyor. Herkesin bildiği gibi uluslararası kuruluşlar özellikle ekonomideki gelişmelerden bizzat haberdar. Dünya genelinde hizmet veren kuruluşlardan ekonomi alanında inceleme yapan ve dönemsel olarak durumu puanlayıp açıklıyorlar. Bunlardan bir tanesi de uluslararası alanda hizmet veren Fitch Ratings.

Fitch Ratings ismini son zamanlarda özellikler haberlerde sıkça duyuyoruz. Kurum Türkiye’nin durağan olan kredi notunu negatife düşürerek oldukça dikkat çekmişti. Yaşanan düşüşten sonra siyasetçilerden büyük tepki alan Fitch Ratings ’in kısa bir süre sonra tekrar açıklama yapacağı söylemler arasında. Yeni bir değerlendirmenin gelme olasılığı oldukça yüksek ancak Türkiye’ye karşı olan tutum nasıl olur, düşer mi yükselir mi belirsiz.

Ülkenin kredi notu pek önemli bir detay gibi görünmese de aslında notun getirisi çok fazla. Türkiye’nin kredi notu demek dünya çapında ülkeye yapılacak yatırımların seyri demek. Yani, Fitch Ratings gibi kuruluşlar dünya çapında yatırımcılar tarafından takip edilmektedir. Bu tarz derecelendirme kuruluşlarının verdiği puanlara göre yatırımcılar planlarında değişikliklere de yer vermekte. Yani Türkiye adına verilecek olumlu kararlar ülke ekonomisine katkı sağlamak demektir. Yalnız bu durumu etkileyen kötü sebepler de var, özellikle Türkiye gibi ülkelerde yaşanan iç sorunlar kredi notu belirlenirken kötü yansımaktadır. Bu durumun canlı örneğini bizzat ülke olarak yaşadık. Yaşadığımız problemler sebebi ile Fitch Ratings kredi notumuzu düşürdü. Kuruluşun Türkiye’ye karşı olan bu tutumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağır bir şekilde eleştirildi. Cumhurbaşkanımızın yaptığı sert açıklamalardan sonra tekrar bir düşüş yaşamamız da pek sürpriz olmaz. Ayrıca Cumhurbaşkanımız yaptığı bütün eleştirilerde haklı.

Fitch Ratings ‘in ne olduğu konusu hakkında biraz daha ayrıntıya girelim ve daha iyi anlaşılmış olalım.  Uluslararası alanda kredi derecelendirme ile ilgilenen 3 kuruluş vardır, Fitch Ratings de bunlardan bir tanesi. Kuruluş ABD’de hizmet vermeye başlamıştır ve iki ana merkezden oluşmaktadır. Merkezlerden bir tanesi ABD’de New York, diğeri İngiltere’de Londra’dır. Bu ülkelerin de bizleri ne kadar çok sevdiği malum, puanımızın düşürülmesine çok şaşırmamak gerek (!).

Olağandan negatife geçen kredi notumuz için Fitch Ratings ’e fazlasıyla kızıyoruz ama bir yandan da dönüp kendimize bakmamız gerekiyor. Ülkemizi zor bir süreçten geçiren terör örgütü, Rusya ile yaşadığımız kriz ekonomiye olumsuz bir şekilde etki eden faktörler. Rusya ile yaşanan kriz turizm sektörümüze büyük sekte vurdu. Turizm bir yanda büyük darbe yemişken diğer taraftan da ihracat ve ithalat konusunda da büyük sıkıntılar baş gösterdi. Yaşanan tüm bu olaylara baktıktan sonra düzeltmemiz gereken durumların olduğunu daha çok çalışmamız gerektiğini görmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.