Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Fomc Nedir, Neden Önemlidir, Nasıl Yorumlanır?

24.01.2017
431

Federal Open Market Committee (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi), kısa adıyla FOMC; yatırım ve finans dünyası için hayati önem taşıyan kararların alındığı ve yatırım araçlarında büyük ölçekli değişiklik yaratan toplantılardır. FOMC toplantıları bir yılda 8 kere yapılır ve tüm dünya tarafından takip edilir. Toplantı hazırlık sürecinde ve toplantı sonrasında yatırım piyasalarında dalgalanmalar görülür.

 

Fomc Nedir, Neden Önemlidir, Nasıl Yorumlanır

 

FOMC Nedir?

Federal Open Market Committee, Federal Rezerv Sistemi’nin (FED) politikalarını oluşturan en önemli yapıdır. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisini konu edinen FOMC, tüm dünyayı etkileyecek kararlar alır. Oldukça büyük sorumluluklara sahip olan FED, 1913’te kurulmuştur. FOMC toplantılarına FED Başkanı başkanlık eder. Toplantıda görüşülen konulardan başlıcaları; ABD’nin makro ekonomik verileri ışığında istihdamı artırmak, enflasyon ve faiz düzeyini belirleyici politikalar oluşturmak, ekonomik büyümeyi sürdürülebilir kılmak ve ABD açık piyasa işlemleri hakkında politikalardır. FOMC’nin bir diğer görevi de döviz ve efektif piyasası üzerinden doların değerini belirlemektir. Başkanlığını FED başkanının yaptığı FOMC; yönetim kurulu, danışma komisyonları, 12 federal rezerv bankası ve üye bankalardan oluşan bir yapıya sahiptir. FED’de ABD’deki her bölge için yönetim kurulu ve merkez bankası başkanı mevcuttur. FOMC toplantılarının amacı, açık piyasa işlemleri hakkında temel kararları almaktır. Açık piyasa işlemleri, devlet ve ilgili kurumların alım-satım uygulamalarını gerçekleştirebilmeleri için oldukça önemlidir. Kurumların rezervlerini belirleyerek paranın kullanılabilirliğini artırmak FOMC’nin önemli adımlarından biridir ve para politikasının büyük bir bölümünü oluşturur. FOMC ne demek sorusunun en kısa cevabı; “Ekonomik büyüme, fiyat istikrarının sağlanması ve uluslararası ticaret gibi pek çok konudan sorumlu olan ekonomik birimdir.” olabilir.

FOMC Toplantıları Neden Önemlidir?

ABD’de para politikaları ile ilgili alınan tüm kararlar, dünya genelinde hayati önem arz eder. FOMC toplantı kararları ise ekonomi piyasaları için pek çok dönüm noktası içerir. FED’in uygulamaya koyduğu politikaların finans ve yatırım piyasalarını büyük ölçüde etkilediği düşünüldüğünde, FOMC toplantılarının neden önemli olduğu ve neden sıkı bir şekilde takip edildiği bir kez daha vurgulanmış olur. Yatırımcılar; FED’in aldığı kararların nedenlerini, üyelerin görüşlerini, faiz ve yatırım kararlarını ve geleceğe yönelik ekonomik tahminleri inceleyerek yatırımlarını şekillendirmeye çalışır. FOMC toplantılarında para politikalarının temel göstergesi olan piyasa faiz oranı belirlenerek döviz kurlarına yön vermeye çalışılır. Piyasa faiz oranı forex piyasası için oldukça önemlidir.

FOMC Toplantıları Nasıl Yorumlanır?

FOMC toplantıları; ekonomik görünüm, üye görüşleri, para politikası ve faiz kararları gibi pek çok nokta açısından detaylı olarak yorumlanır. Yatırımcılar bu kararlar ışığında yatırımlarına yön vermeye çalışır. Toplantılarda; faizlerin düşük seviyede tutulması gibi bir detay verilmiş ise bu uygulamanın ne kadar süreceği ve ne zaman sonlandırılacağına ilişkin ipuçları aranması yerinde olacaktır. Bu detay düşük faiz-dolar algılamalarının doğmasına sebep olur. FED’in üretim sektörü, konut ve istihdam konuları adına yaptığı açıklamalar ekonomik büyümenin yorumlanması açısından önem arz eder. FED; ekonomide iyileşme ve büyüme sinyalleri verirse, para politikalarının gidişatı ve parasal genişlemeye ilişkin ipuçları elde edilebilir. Enflasyon konusu da ekonomi dünyası için önemli parametrelerden biri olmakla birlikte FOMC toplantılarında değinilen kilit noktalardan biridir. FOMC, kısa vadede enflasyon artışına ilişkin görüş bildirmemiş ise parasal genişlemenin devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. FOMC toplantılarına katılan üyelerin görüşleri de yatırım piyasaları için hayati detaylar içerebilir. Toplantı kararlarının oy birliği ya da oy çokluğuyla alınması oldukça önemlidir. Oy birliği ile alınan kararlarda sorun bulunmamakla birlikte oy çokluğuyla alınan kararların neden muhalif görüşlere sahip olduğu akıllarda soru işareti bırakmaktadır. FED toplantılarında para politikası hakkında ileri sürülen görüşler dolar bazında artışlara ya da azalışlara yol açması bakımından dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.