turkce dublaj film izle turk erotik film izle erotik filmler izle turkce likit elektronik sigara

Foreks Artıları Nelerdir?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 5,00 ( 1 kez oylandı )

Her gün birden fazla reklamda foreks piyasasına dair reklamlarda karşılaşmaktasınız. Peki nedir bu foreks? Kimler nasıl faydalanabilir? Avantajları ya da dezavantajları var mıdır? İşte aklınızdaki tüm bu soruları yazımızda bulmanız mümkün.

Foreks Nedir?

İlk olarak foreks nedir diye bakıldığında ülkelerin para birimleri arasındaki değişim oranından yararlanılarak döviz ticaretinin gerçekleştirildiği piyasaların tümüne denmektedir. Aynı zamanda bu piyasada kaldıraçlı işlem yapma fırsatı kullanıcılara sunulmuş en büyük fırsatlardan biridir.  Bilgi birikiminize güveniyorsanız ve yeterli deneyime sahipseniz foreks piyasasında sizde gerçekleştirdiğiniz işlemlerle kazanç elde edebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra paranıza değer katmak istiyorsanız ilk olarak hangi piyasanın size en uygun olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Bilindiği üzere ülkemizde foreks piyasasında, borsada veya vadeli hesap açtırarak paranızın değerini arttırabilmeniz mümkün. Bu piyasalardan hangisini tercih edeceğiniz ise tamamen sizin isteklerinize göre değişiklik göstermektedir. İster birini isterseniz hepsini…

Foreks Artıları Nelerdir

Foreks Piyasasının Avantajları Nelerdir?

 • Foreks piyasasının öncelikle söylenmesi gereken ilk avantajı dünyanın en gelişmiş ve en büyük piyasası olma özelliğidir. Günlük trilyon dolarlara ulaşan işlem hacmi sayesinde kullanıcılar kendilerine düşen payı kolaylıkla alabilmektedir.
 • Borsa gibi yatırımcılar üzerinde baskı oluşturan kısıtlı seans saatleri yoktur. Foreks piyasası haftanın 5 günü 24 saat boyunca aktif olduğundan yatırımcı işlemlerini kesintisiz olarak devam ettirebilmektedir.
 • En büyük bir diğer avantajları arasında ise kaldıraç sistemi sayılmaktadır. Az miktarda sermaye ile yapılan işlemlerden bile çok yüksek kazançlar elde edebilmeniz mümkündür.
 • Diğer piyasalarda yaşamanız muhtemel olan büyük kayıpları yaşamazsınız. En fazla bir işleme yaptığınız teminat kadar zarara uğrarsınız. Hesabınızda bulunan paraya asla zarar gelmez.
 • İşlemlerinizi akıllı telefonlarınızı da kullanarak internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Böylece zaman kısıtlamanız olmadan istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz.
 • Aracı kurumlara herhangi bir ücret ve komisyon ödemenize gerek yoktur. Aynı zamanda uzmanlardan ücretsiz hizmet alırsınız. Bu hizmetler sayesinde piyasaların karışık olduğu zamanlarda bile işlemlerinizi en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Foreks şirketleri siz yatırımcılara ücretsiz eğitim imkânı da sunmaktadır. Bu eğitimler sayesinde adım adım uzman yatırımcı halini alabilirsiniz.

Foreks Piyasasının Dezavantajları Nelerdir?

Foreks piyasasının avantajları sıralanırken akıllara dezavantajlarının olup olmadığı gelmektedir. Mutlaka bu piyasanında eksi yönleri mevcuttur. Bu yöntemler şöyle sıralanabilir.

 • Avantajlarda arasında gösterilen 5 gün 24 saat boyunca işlemlerin devam etmesi takip zorluğu yaratabileceğinden kimi yatırımcılar için dezavantaj olarak görülmektedir.
 • Aynı şekilde avantajlar arasında gösterilen kaldıraç sisteminin de sahip olduğu riskler vardır. Aslında asıl problem yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan yatırımcıların sistemi yanlış kullanmasından kaynaklanmaktadır.
 • Tüm gün boyunca çok yoğun bilgi aktarımı olduğundan analizi en doğru şekilde gerçekleştirebilmek için profesyonel bir desteğe ihtiyaç duymanız yaşayabileceğiniz olasılıklar arasında yer almaktadır.
 • En önemli dezavantajlar arasında ise psikolojik etmenler yer almaktadır. Foreks piyasası büyük işlem hacimlerine sahip olduğundan bazı yatırımcıların gözünün korkmasına ve panik yaşamasına sebep olur. Bu büyük pazarın içinde küçülerek yok olacaklarını düşünürler. Yaşanan bu panik sonucunda ise ne yapacaklarına karar veremezler ve çok daha büyük kayıplar yaşarlar. Tüm bu psikolojik problemlerin önüne geçebilmek için foreks şirketlerinin verdiği eğitimler ile psikolojinizi hazırlayabilirsiniz.

Olası bütün dezavantajlar incelenecek olursa bu yönlerin çoğunun deneyimsizlik ve yeteri bilgi birikimine sahip olunmaması durumlarının birleşmesi sonucunda yatırımcılara kaybettirdiği kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Forex Piyasası Gün İçi İşlem Yapma Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.