Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Güncel Dolar Kuru , Bugün Dolar Ne Kadar ?

17.12.2020
827

Dolar Kuru ; Her ülke vatandaşının en merak ettiği konular arasında yer alan dolar kuru , ülkelerin ekonomisini etkileyen en büyük faktör olarak bilinir. Amerikan dolarının dünya üzerinde olan liderliği de elbette ekonomik sistemin zeminini kaplar haldedir. Böyle önemli bir yere sahip olan bu para kurunu daha yakından tanımak adına detaylı bilgileri sizler için sunuyoruz.

Amerikan Doları Nedir ?

Dolar Kuru

Amerikan dolarına bakıldığında ilk olarak 1792 senesinde para yasası ile birlikte yürürlüğe girmiştir. Amerika’nın resmi para birimi olarak kullanım olayı gerçekleşmektedir. Vergilendirme, muhasebe ve ticaret sorunlarının çözüme ermesi açısından 100 cent ve 1000 mille bölünme yaşamıştır. Dünya sistemine bakıldığında oldukça fazla kullanılan para birimi dolar olmaktadır.

Bu parayı kullanan onlarca farkı ülke bulunmaktadır. Ülkelerin sıralaması şu şekilde yapılabilir:

 • Palau
 • Zimbabve
 • Panama
 • Doğu Timor
 • Karayip Hollanda’sı
 • El Salvador
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Ekvador
 • Marshall Adaları
 • Mikronezya
 • Turks ve Caicos Adaları
 • Britanya Virjin Adaları

Bahsedilen ülkeler resmi bir şekilde bu para birimini sistemlerinde kullanmaktadır. Bunların dışında resmi olmayarak kullanan 34 ülke daha bulunmaktadır.

Amerikan Dolarının Önemi Nedir ?

İlk dünya savaşından sonra FED tarafından dünya üzerinde para dolaşımı hâkimiyeti ABD’nin eline geçmiştir. İkinci gerçekleşen dünya savaşından sonra ise dünya üzerinde bulunan petrol hâkimiyetine kavuşmuştur. Yıl 1945’i gösterdiğinde Bretton Woods anlaşması imzalanarak dünya dövizlerinin Amerikan doları üzerine endekslenmesi sağlanıştır.

Yalnızca bu endekslenme dışında doların altın karşılığında da endekslenmesi söz konusu olmuştur. Sonrasında ise Amerikan yüzyılı adı altında yeni bir çağ içerisine girilmiştir. Fakat 1971 yılının Aralık ayı geldiğinde Bretton Woods anlaşması iptal olmuştur. Böylece tüm dünya üzerinde kaynak ve güç ihtiyacını karşılamak adına karşılıksız şekilde para basma yolu açılmıştır.

Yıl 1973’ü gösterdiğinde petrol krizinden sonra Arap petrollerinin doların üzerine yönlendirilmesi sayesinde bu kur üzerine istikrar sağlanmıştır. Bu şekilde Petro-Dolar anlayışı ortaya çıkmış ve yeni dünya düzeni isminde çok farklı bir sistem meydana getirilmiştir. Buna bağlı olarak dünyada en fazla kullanım gören döviz para birimi halini almıştır.

Dünya kontrolünü ele alma işlemi ise bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Küresel bir sistem için doların önemi oldukça fazla olmaktadır. Ekonomi açısından şah damar haline gelen bu para birimi kontrolün en önemli anahtarı olarak kullanılmaktadır.

Dolar Kuru Nedir ?

dolar kuru nedir

Dünya ekonomisini kontrol eden ve sistemin en önemli zeminini oluşturan doların kur oranları gayet önemli olmaktadır. Çünkü kur oranları ile birlikte diğer ülkelerin ekonomik adımları atılabilmektedir. Elbette kurun değişmesi için belirli şartların oluşması gerekmektedir. Doların seviyesinin önemli olmasının bir diğer sebebine bakıldığında arz ve talep oranları dikkat çekmektedir.

Dolar Kuru Nasıl Belirlenir ?

Dolar kuru dünya geneline bakıldığında en önemli ekonomik konulardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Kur ortalamasının belirlenmesi konusu ise diğer mallarda var olduğu gibi arz ve talep sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Bu şekilde doların seviyesi belirlenmektedir. Ülkeye giren paranın arzı talebinden daha fazla ise, arzı fazla talebi düşük olan malın fiyat oranı düşeceği için para değeri düşecektir.

Fakat talep fazla ve arz düşük ise böyle bir durumda paranı fiyatı yükselme görecektir. Elbette bu kurun etkilendiği farklı olaylarda bulunmaktadır. Genellikle ithalat her zaman doların talebini arttıran etkenlerden bir tanesi olmaktadır. İthalatın yapılması için mutlaka doların olması gerektiğinden talebi otomatik olarak arttıracaktır.

Dolar Kuru Nelerden Etkilenir ?

Dolar kuru na etkili olan pek çok önemli faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki olarak ithalat dikkat çekmektedir. İthalat işlemlerinin yapılması konusunda mutlaka dolara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum ise doların talebinde artışı gerçekleştirmektedir. Dolar arzını arttıran en önemli faktöre bakıldığında ise ihracat ön plana çıkmaktadır.

Yapılan ihracatlar vasıtasıyla elde edilen dövizler dolar arzı şeklinde düşünülebilir. İhracat ve ithalat konusuna bakıldığında aralarında olan farka ticaret dengesi olarak belirtilmektedir. Ülkemizin dış ticaret etkisi geleneksel olarak ithalatı ihracatına göre daha fazla olmasından kaynaklı olarak negatiftir. Bu durumun en önemli nedenlerinden birisi ise tüketilen enerjinin bir kısmının ithal edilmesidir.

Bu bilgilerin dışında hizmet gelirleri dolar kuru nu etkileyen bir diğer önemli faktördür. Yabancıların banka, fabrika, konut ve buna benzer satın alama işlemlerini yapması kur açısından etkili olmaktadır. Portföy yatırımları da aynı şekilde kur konusunda etki eden bir faktördür.

Zayıf Dolar Nedir ?

Merak edilen önemli konulardan bir tanesi olarak doların nasıl zayıfladığı konusu ön plana çıkmaktadır. Genel olarak bakıldığında böyle bir olayın gerçekleşmesi, para birimimizin yabancı herhangi bir ülkenin hizmet veya mallarından daha azını satın alma durumuyla gerçekleşmektedir. Bu durumun anlamı ise zayıf dolar olarak belirtilir.

Zayıf Dolar Nasıl Meydana Gelir ?

Doların zayıflama etkisine yakalanması ABD’nin başında olan yöneticilerin davranışlarına göre değişebilmektedir. Yönetimin tam olarak güven ortamı oluşturmaması, ihracat arttırma çabaları, iç ve dış diplomaside problemlerin artması zayıflığı başlatan sebeplerden olmaktadır.

Zayıf Dolar Dünya Ekonomisi İçin Ne Anlama Gelir ?

Böyle bir durumda dünya ekonomisi daha farklı bir role bürünecektir. Tüketiciler, bu esnada ithalat konusunda daha fazla ödeyecekler. Turistler ise ellerinde bulunan dolarları zayıf kaldığından dolayı ülkemiz otellerine tatil yapmak için gelemeyecekler.

Bunların yanı sıra zayıflayan dolar, ülke ihracatının küresel olan pazarda çok daha rekabetçi olması anlamına da gelmektedir. ABD’nin ticaret ortağı olan Çin, para biriminin zayıflığından dolayı ödeme dengesizliği yaşayacaktır. Böyle bir olay ise malların yurtiçinde üretilen ürünlerden daha çok ucuz olduğunu gösterecektir.

Dolar zayıfladığında tüketiciler için çok kısa süreliğine güzel bir şans olmaktadır. Şans olmasının yanı sıra yabancı olan bir rakibin zayıf olan para birimi, ABD üreticileri bünyesinde rekabet sorununu ortaya çıkarabilmektedir. Para birimlerinin çatışmaları ülkeler arası ticaret savaşlarına da yol açabilmektedir.

Güçlü Dolar Nedir ?

Dünya üzerinde en önde gelen bazı para birimleri, birbirlerine göre çeşitli değerleri taşımaktadır. Dolara bakıldığında genel olarak diğer para birimlerinin ölçülmekte olduğu önemli bir standart olarak dikkat çekmektedir. Güçlü dolar ülkemizin para biriminin yabancı bir ülkemin mallarını daha çok satın aldığı anlamını taşımaktadır.

Güçlü Dolar Neleri Etkileyebilir ?

Doların güçlenmesiyle oluşan etkiler uluslararası zenginler ve tüketiciler açısından gayet iyi olabilmektedir. Nedeni ise satın alınması istenen eşyaların ve gitmek istenilen yerlerin daha ucuz duruma gelmesidir. Fakat yabancı müşteriler için malını pazarlayan ABD şirketleri zayıf bir döviz karşısında, hizmetlerin ve malların daha çok pahalıya mal olması açısından sıkıntı çekebilmektedir.

Oluşan noktada ABD’li üreticilerin küresel pazar üzerinde avantajlarını kaybettiklerinin de anlamını taşımaktadır. Yani imalatçıların ürünleri düşüm maliyetler ile yabancı ülkelere taşınmasında yol açacağından rekabetçi kalabilmektedirler. Güçlü bir dolar için en kısa ifade ise ABD üzerinde işsizliğin artması olacaktır.

Güçlü Dolar Nasıl Meydana Gelir ?

Doların yükselme konusunda için pek çok neden dikkat çekmektedir. Elbette yükselişin ana sebebine bakılacak olursa, ABD tahvil faizleri göze çarpacaktır. Diğer nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • FED başkanlarının açıklamaları ve faiz oranları ile ilgili işlemleri.
 • Diğer ülke politikalarında problemler oluşması.
 • ABD’nin diğer ülkelere olan bazı tutumları.
 • Moodys’nin ülke kredi notu puanı sınırını düşürmesi.
 • Endekslerin bazı sebeplerden dolayı gerilme ortamına girmesi.

Bu olaylar doların güçlenmesi için zemin hazırlayan nedenler olmaktadır.

Dolar ve Altın Arasındaki İlişki Nedir ?

dolar ve altın dolar kuru

Genel olarak doların uluslararası piyasalarda zayıfladığı zamanlarda onun karşıtı olan güvenli bir limanı altın ön plana çıkmaktadır. Bu durum birbirlerini her zaman seyretmektedir. Fakat son dönemlere bakıldığında yatırım araçları toplu olarak birden yukarı çıkıp aşağı indikleri de görülmektedir. Bazen bu korelasyon çalışma gösterebilmektedir. Nitekim bu günlerde de bu durum oluşmaktadır.

Dünya ülkelerine bakıldığında çeşitli borçlarının var olduğu görülebilmektedir. Borçlar ise doların vasıtasıyla ödenebildiği için doların talepleri oldukça artabilmektedir. Doların bu şekilde zayıflamasıyla birlikte altının yükselişe geçmesi normal bir durum olmaktadır. Olay bu şekilde gerçekleşince korelasyonun çalıştığı anlaşılabilmektedir.

Dolar ve Petrol Arasındaki İlişki Nedir ?

dolar ve petrol dolar kuru

Dolar petrol ilişkisi her zaman dikkat çeken bir konu olmuştur. Petrolün dolarla birlikte fiyatlandırılması sonucuna bakıldığında iki adet enstrümanın değerlerinde birbirleri ile bağlı olarak değişim farklılıkları göze batmaktadır. Genel olarak gerçekleşen bu ilişki zıt yönde gerçekleşmektedir. Doların değer yükselme içerisine girmesi, petrol fiyatlarının geri ilerlemesini sağlamaktadır.

Aynı biçimde petrol fiyatlarının yükselmesi sonucunda 1 varil petrole daha yüksek dolar türünden ödemenin gerçekleşmesi gerekmektedir. Fakat çok nadir durumlarda dolarla birlikte petrol değerinin aynı yöne doğru hareket ettiği de görülebilmektedir. ABD’nin net şekilde petrol ithalatçısı olması da bu ikilinin ilişkisini gayet açıklamaktadır.

Artış gören petrol fiyatı ise ABD’nin dışa dönük ticarete daha çok dolar göndermesi sonucunu doğurmaktadır. Böyle bir durumun oluşması sonucunda ticaret açıklarının artması anlamını da taşımaktadır. Diğer taraftan bakıldığında düşüş gören petrol fiyatı, ABD’nin ticaret açıklarının kapanması anlamındadır. Ancak ABD, petrol üretim sayısını arttırana dek bu olayı gerçekleşmemekteydi.

Şimdiye göre petrol fiyatlarının gerilemesiyle birlikte ülkenin petrol kazancı da gerileme yaşamaktadır. Ülkenin petrol üretiminin arttırması ve piyasada var olan kuvvetli bir oyuncu olması, fiyatları direkt bir şekilde etkilemektedir.

Dolar ve Tüketim Ürünleri Arasındaki İlişki Nedir?

Doların tüketim ürünleri arasında olan ilişkisi ülkeler üzerinde enflasyon etkisi ortaya çıkarabilmektedir. Döviz kurlarında oluşan herhangi bir değişiklik ise aniden fiyat etiketlerine yansıtabilmektedir. Kurda oluşan yükseliş ithal mal fiyatlarını da oldukça etkilemektedir. Şöyle bakıldığında enerji ile birlikte hammadde ithalat programı yüksek olan ülkeler içerisinde, kurdaki yükselişler nihai türden olan mallara yansımaktadır.

Dolar ve tüketim ürünlerinde olan ilişki içerisinde gerçekleşen enflasyonda yaşanan yükseliş, ülkelerin dış pazardaki rekabet gücünü olumsuz yönde etkilenmektedir. Bunun olmaması için bir önlem olarak yerli paranın değerinin düşürülmesi açısından politika uygulanmasına gidilebilmektedir. Kurlarda yaşanan hareketleri etkileyen birçok faktör olsa bile en önemlisi faiz oranlarında oluşan farklılıklar olmaktadır.

Piyasa Ürünleri Dolar Kuru İle İlişkili Mi ?

Bahsettiğimiz gibi ithalat işlemlerinin gerçekleştirilmesi için dolara ihtiyaç duyulmaktadır. Genel olarak büyük bir ekonomik etkisi olan doların, piyasa ürünlerinde fiyat değişimini tetikleyebilmektedir. Dolar kuru nun artmasıyla birlikte farklı bir yol seyredilirken, azalmasıyla birlikte daha farklı bir yol seyredilmektedir.

Dünya genelinde doların gücü hâkim olduğu için ülkelerin ekonomik hareketleri de bu gücün yönüne doğru değişebilmektedir. Ülkelerin borçları, ithalat ve hatta ihracat işleri dahi doların gölgesi altında kontrollü bir şekilde yapılmaktadır. Ancak şuan ki kura bakıldığında anomaliler görülebilmektedir. Ülkelerin birbirlerine olan politikaları ve ABD’nin tutumları piyasayı hızlı bir şekilde değiştirebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Düşük Komisyonlu Para Gönderme Yöntemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar