G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Halk Bankası Kredi Kartı Yapılandırma (GÜNCEL)

02.06.2018
319

Halk Bankası Kredi Kartı Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Bankalardan kredi ve kredi kartı kullanmak birçok kişinin öncelikle tercih etmiş olduğu nakit ihtiyacını karşılayan yöntemlerin başında geliyor. Bu bankalardan birisi olan Halk Bankası da diğer bankalarda olduğu gibi tüketicilere birçok kredi ve kredi kartı imkanı sunuyor. Tüketiciler bu kredi ve kredi kartı imkanlarını kullanırken bankanın sunmuş olduğu bir takım şartları da yerine getirmesi gerekiyor. Tüketiciler Halk Bankasının kredi ve kredi kartı imkanlarından yararlanmak için Halk Bankasının herhangi bir şubesine ya da telefon bankacılığı ile müşteri hizmetleri kanalı ile kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunabiliyor. Banka tarafından yapılan incelemeler neticesinde Halk Bankası tüketicilerin yapmış oldukları talepleri tüketicilere olumlu ya da olumsuz bir şekilde cevap veriyor. İnceleme neticesinde bankanın kararı olumlu ise tüketici ile irtibata geçilerek en yakın Halk Bankası şubesine başvuru yapması isteniyor.

Kredi Kartı Yapılandırma Şartları

Tüketicilerin Halk Bankasındaki kredi ya da kredi kartı borçlarını ödeyememeleri durumunda halk bankası kredi kartı yapılandırma hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Bu hizmetten yararlanabilmek için öncelikle kredi kartı borçlarını 3 aylık süre içerisinde ödeyememiş olmaları gerekiyor. Halk bankasının sunmuş olduğu 90 günlük yasal süre içerisinde kredi kartı borçlarının asgari ödeme tutarlarını ödeyemeyen tüketiciler halk bankasının kredi yapılandırma hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Bunun için tüketicini bizzat kendisinin başvuru yapması ya da halk bankasının kendi önerileri ile tüketiciler bu haklardan yararlanabiliyorlar. Halk bankasının kredi kart borcu yapılandırma şartları içerisinde tüketicilerin diğer bankalarda aynı şekilde borçlarının bulunmaması gerekiyor. Eğer ki başka bankalara da aynı şekilde borçları bulunuyorsa halk bankası tüm borçları kendisinde toplama teklifinde bulunuyor.

Borçların Tek Bir Bankada Toplanması

Tüketicilerin birden fazla bankaya borçlu olmaları durumunda ödeme zorlukları en üst seviyeye çıktığından birçok bankada olduğu gibi halk bankasında da tüm borçların tek bir çatı altında toplanması hizmeti sunuluyor. Bunun için tüketicilerin diğer bankalara olan borçlarını gösterir belgenin halk bankasına ibraz etmesi gerekiyor. İbraz işlemi ile birlikte halk bankası tüketicilerin bordrolarına kadar ne kadar kredi sunulacağını tespit ederek tüketicilere bilgi veriliyor. Diğer bankalara olan borçlar kapatılarak borçlar halk bankasında toplanıyor.

Halk Bankası Kredi Kartı Yapılandırma Bitince Ne Olur?

Halk Bankası, kredi kartlarını kullanan ve bu kartlara yaptığı borçları ödeyemeyen müşterileri için yapılandırma avantajı sunmaktadır. Müşteriler birikmiş ve ödenmemiş borçlarını Halk Bankası kredi kartı yapılandırma uygulaması sayesinde daha kolay bir şekilde ödeyebiliyorlar. Borçlardan taksitler halinde kurtulmanın yanı sıra müşteriler aynı zamanda kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe girmekten de kurtulmuş oluyorlar. Bu son derece önemli bir avantajdır. Çünkü biriken ve ödenmeme durumu devam eden kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe giren kişiler kara listeye alınırlar ve saha sonra hiç bir bankadan kredi kartı alamaz ya da kredi çekemezler. Kısacası müşteriye avantaj sağlayan tüm finansal ilişkileri engellenmiş olur.

Halk Bankası Kredi Kartı Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Halk bankası, kredi kartı borcu nedeniyle sıkıntıya düşen müşterilerini mağdur etmemek amacıyla bu borçları 24 aya kadar taksitlendirme imkanı sunmaktadır. Böylece müşteriler borçlarını daha küçük parçalar halinde ödeyerek bitirebilmektedirler. Kredi kartı yapılandırma başvurusunu yapmak için herhangi bir Halk Bank şubesine gidilebilir ya da Halk Bank müşteri hizmetleri aranarak yapılandırma talep edilebilir. Banka uygun görmesi halinde yapılandırma işlemini başlatacaktır. Ancak bunun için belli bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlar:

-Kredi kartına ait son ekstredeki asgari ödeme tutarının ödenmiş olması

-Toplam borç tutarının 150 ile 30.000 TL arasında olması

-Taksit sayısının 6 ile 24 aralığında olması

Kredi Kartı Yapılandırma Bitmesi Halinde Ne Olur?

Kredi kartı yapılandırması talep edilip banka tarafından onaylandıktan sonra kart yapılandırma süresince kullanıma kapatılır. Karta yapılan yapılandırmanın tüm borçlar ödenerek bitmesi halinde ise banka kartı tekrar kullanıma açabilir ya da tamamen inaktif edebilir. Ancak eğer yapılandırması yapılan kredi kartının borcundan dolayı yasal takip başlatıldıysa maalesef ki kart hiç bir şekilde yeniden kullanıma açılmaz. Bunun yanında kart sahibi de ortaya çıkan kötü finansal profilden dolayı diğer bankalardan da kredi kartı alamaz. Bu kişilerin bankalardan yeniden kart alabilmesi için uzun bir süre boyunca beklemesi ve bankalar ile olan borç ilişkilerini düzene sokup ödemelerini zamanında yaparak kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir.

Halk Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İle Taksit Gecikmesi

Kredi kartını dikkatli bir şekilde kullanmayanlar ve gelirinden fazlasını harcayanlar bir süre sonra ödeme sıkıntısı yaşamaya başlarlar. Kart kullanırken unutulmaması gereken en önemli şey, zorunlu haller dışında gelirden fazlasının kesinlikle harcanmaması gerektiğidir. Gelirden fazlası harcandığı zaman sorunlar yaşanmaya başlar, kart ödemeleri yapılamaz hale gelir.

Bu durumda kartı kapatarak borcu yapılandırmak gerekebilir. Örneğin Halk Bankası kredi kartı borcu taksitlendirme ihtiyacınız doğduğunda şube ile veya müşteri hizmetleri merkezi ile görüşerek borcunuzu aylık taksitler halinde ödemek üzere anlaşma yapabilirsiniz.

Biriken Kredi Kartı Borçları Nasıl Ödenir?

Borçların ödenemeyeceği anlaşıldığında hemen banka ile görüşülmesi ve sürecin yasal bir yola girmemesi sağlanmalıdır. Avukat ve icra masrafları da eklenirse borçların ödenmesi daha da zorlaşabilir. Bankalar da genelde müşterilerini mağdur etmemek için büyük çaba gösterirler.

Müşterileri ile görüşerek ödeyebilecekleri taksit tutarlarını belirler ve bir tür taksitli kredi protokolü yaparlar. Kredi kartı borcunun aylık taksitler ile kapatılması için müşterilerine destek olmaya çalışırlar. Yine aynı örnekten yola çıkacak olursak bir Halk Bankası müşterisi, bankasına giderek durumunu anlattığında kendisine Halk Bankası kredi kartı borcu yapılandırma ile ilgili detaylar anlatılır. Uygun ödeme koşulları ile bu borcun bitirilmesi için bazen uygun faiz oranları da sağlanır.

Banka için önemli olan müşterinin borcunu huzur içinde bitirerek tekrar normal bir müşteri gibi kredi verilebilir müşteriler sınıfına girebilmesidir. Bu zorlu süreçlerde müşterilerine destek olan bankalar, borç bittiğinde aynı müşterilerle tekrar kredi veya kredi kartı hizmeti vermeye başlarlar.

Yapılandırılmış Borç Ödenirken Taksitlerde Aksama Olabilir Mi?

Bankalar, sorunlu olan borcu yapılandırırken taksitleri müşterinin ödeme gücüne göre belirlemeye çalışırlar. Burada amaç yapılan protokolün bozulmaması ve kredi kartı borcu taksit gecikmesi yaşanmamasıdır. Zaman zaman maksimum taksit sayısı gibi bazı kriterler nedeniyle bankalar müşterilerini en az belli bir tutarı ödemeye zorlayabilirler.

​​​​​​​Böyle durumlarda, bazı müşteriler taksitleri öderken zorluk yaşayabilir ve bazen taksitleri zamanında ödeyemezler. Bu durumda genelde müşteriye birkaç gün ek süre verilir ve protokol bozulmadan geciken taksitin ödenmesi istenir. Buna rağmen ödeme yapılamıyorsa, bazen yeni bir protokol yapılır, bazen de yasal işlemlere başlanır.

Halk Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Dosya Masrafı Nedir?

Kredi kartlarında borç yapılandırması kartın anapara borcu, oluşmuş tüm masraflar ve faiz üzerinden gerçekleşmektedir. Mevcut borcun peşin olarak ödenmesi durumunda halk bank müşterilerine indirim uygulamaktadır. Genel olarak kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri peşin olarak ödemesi yapılamayan borçlar içindir. Birçok banka bu tip borçlar için müşterilere kolaylık sağlayarak vade indirimi ve faiz indirimi uygulamayı tercih etmektedir. Çoğu zaman borcun ne kadar sürelik takipte olduğu bu durumu doğrudan etkilemektedir. Düşük bir kredi kartı borcunda yıllar geçmesine rağmen uygun faizler işlenerek müşterinin çok fazla bir ödeme yapmasına gerek kalmadan borç taksit yapılabilmektedir. Peşin olarak ödenmeyen borçlar için banka müdürlüğü 12 ay taksit yaparak yapılandırma yöntemlerini tercih etmektedir. Borçlu kişilerin en fazla tercih ettiği taksit yöntemi ise 24 ay üzerinedir. Banka yönetimi mevcut borcun durumuna ve en kısa sürede uygun şartlar altında ne kadarlık bir tutarın ödenmesi gerektiğini müşterilerine bildirmektedir.

Halk Bankası Kredi Kartı Borcu Dosya Masrafları Nedir?

Halk Bankası Kredi Kartı Borcu Dosya Masrafları Nedir

Dosya masrafları genel bir anlamda çekilen halk bankası kredi kartı borcu miktarının en fazla 5/1 oranında alınabilecek bir kredi masraf türünden ibarettir. Bankalar tarafından yapılan işlemlere göre bu tutar belirlenerek müşterilerden tahsil edilmektedir. Tüm bankalar için geçerli olan borç taksitlendirme dosya masrafı çoğu zaman borcun tam olarak silinebilmesi için ödenmesi gerekmektedir. Bankaların aldığı tüm masraflar dosya masrafı içerisinde kabul edilmez. Dosya masrafları banka tarafından sizlerden faiz ve kar payı dışında alındığı için masraf ve komisyonlar olarak kabul edilmektedir. Ayrıca yeni çıkan yürürlük ile birlikte dosya masraflarını bankadan geri alma şansına sahipsiniz. İlçe hakem heyetlerine halk bank tarafından almış olduğunuz belge ile bir başvuruda bulunarak dosya masraflarının geri iade edilmesi hakkında bir dilekçe yazabiliyorsunuz. Genellikle hakem heyetleri kişilere 1 ile 6 ay arasında olumlu veya olumsuz bir şekilde geri dönüş sağlamaktadır. Dosya masraflarının ödenmesi borcun tam anlamıyla silinebilmesi için önem arz etmektedir. Olumsuz bir şekilde sonuçlanan ve dosya masraflarının ödenmesi gerektiğini bildiren uyarıları dikkate almalı ve borcunuzun tamamen silinebilmesi için tüm dosya masraflarını ödemeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Halk bank Gelir Belgesiz, Evraksız Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.