Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Havale ve Eft Ücreti Almayan Bankalar

24.04.2017
472

Bankacılık İşlemleri Hakkında Merak Edilenler

Günümüz insanlarının finansal iş ve işlemlerini gerçekleştirmek için hizmet aldıkları kuruluşların başında bankalar gelmektedir. Bankalar dünyada ve ülkemizde belli bir yönetmelik dahilinde kurulan belli bir denetim mekanizması aracılığı ile insanlara günlük hayatta ihtiyaç duymuş oldukları her çeşit finansal iş, işlem ve hizmet ürünlerini tedarik eden temel kuruluşlardır. Bankalardan hizmet almak için insanların bilmesi gereken bazı gereklilikler bulunmaktadır. Bu gerekliliklerin başında söz konusu hizmet almak istenilen banka ile bir müşteri anlaşması gerekmektedir. Müşteri anlaşması kişinin ilgili bankadan almış olduğu hizmete göre değil kişinin ispatına yöneliktir. Çünkü her ne kadar bankalar hizmet aracısı olarak kabul ediliyor olsa da bankanın da kendine göre bir yönetmelikle hizmet verme daha doğrusu hesap verme durumu olduğunu unutmamak gerekir.

Banka ile hizmet anlaşması yani müşteri profili oluşturmak için bankanın insanlardan istemiş olduğu bazı yasal belgelerin onaylı örneklerinin bankaya sunulması gerekir. Bu belgelerin en başında kişinin nüfus cüzdanı, gelir belgesi, adresi, telefonu, kanuni mirasçıları gibi belgelerdir. Belgeler bankaya sunulduktan sonra ilgili bankanın ilgili departmanı tarafından kişi için belirlenen özellikleri içeren müşteri profili oluşturulur. Bu durumdan sonra artık bankanın ilgili şubesinden veya diğer şubelerinden kolaylıkla hizmet almak mümkündür. Bankalardan hangi hizmetler talep edilebilir konusunda pek az insanın yeterli bilgiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bankaların sunmuş oldukları hizmetleri genel hatları ile beraber değerlendirirsek bankaların hizmetleri konusunda insanları bir nebze de olsa aydınlatmak mümkün olacaktır.

Bankaların İnsanlara Sunmuş Olduğu Hizmetler

Bankaların insanlara sunmuş oldukları hizmetler çok geniş bir yelpaze içerisinde değerlendirilebilir. İlk olarak bankalar insanların paralarını güvende tutmaları, mevcut paralarına karşı oluşabilecek riskleri emniyetli bir kuruluşa teslim etmeleri bakımından hesap hizmetinden yararlanırlar. Banka hesabı her kişi için müşteri profilinde yer alan bilgilerle bağdaştırılmış ve müşterinin izni veya talebi olmadan herhangi bir işlem yapma durumunun olmadığı hesap çeşididir. Yani kişi banka hesabını ancak bilgisi dâhilinde kullanabilir veya hesabına ilişkin işlem yapabilir. İnsanların bankalardan alabileceği bir diğer hizmet ise şüphesiz değerlendirmeye yönelik hesapların açılışı kullanılışıdır.

Bu hesap çeşidi bankalarda vadeli hesap olarak bilinir. Vadeli hesap ile vadesiz hesap arasındaki en önemli ve tek fark vadesiz hesapta bulunan mevcut paranın hiçbir getiri sağlamaması ancak vadeli hesabın ise bankanın belirlediği miktar ve oranlarda getiri sağlamasıdır. Vadeli hesap bankalarda çok sık tercih edilen bir hizmet türüdür. İnsanların bankalardan talep edebilecekleri başka bir hizmet ise kredi ve kredi kartı hizmetleridir. Kredi kişinin söz konusu herhangi bir ihtiyacından dolayı bankadan talep ettiği nakit para desteğidir. Bunun için her bir bankanın talep, hizmete sunma, hizmet içeriği ve ödeme gibi durumları değişkenlik gösterebilmektedir. Kişi kredi aldığında bankanın talep etmiş olduğu özel bilgi ve belgeler olabilir. Banka bunu ilgili kişiye hizmet talebi sırasında belirtmektedir. Kredi kartı da kredi hizmeti gibi bir nitelik taşımaktadır. Bankalardan talep edilecek hizmetlerin finansal içerik taşıması ve hizmetin bankacılık alanı ile ilgili olması bakımından değişken her türlü hizmet talebinde bulunmak mümkündür.

Bankalar Aracılığı İle Yapılan İş Ve İşlemler

Günümüz insanı için finansal açıdan çok büyük kolaylıklar sunulan bankalardan çok sayıda işlem talep edilebilir. İşlem talebinin bankalar aracılığı ile gerçekleştirilmesi için bazı işlemlerde müşteri şartı dahi aranmamaktadır. Çünkü bazı işlemler kişinin tanınması için belirlenen kriterler doğrultusunda yapılmaktadır. Bu kriterlerin en çok bilineni kişinin gerçek kişi olması ve ad soyad varsa tc kimlik numarasının bilinmesi yeterlidir. Bu her iki bilgi zaten kişinin denetleyici kurum veya kuruluşlarca kolay bir şekilde teyit edilmesine dayanmaktadır. İnsanların bankalar aracılığı ile yapabilecekleri işlem yelpazesi çok geniştir. Bu işlemlerin her biri yine kişinin talebi ve onayı ile banka tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bu işlemlerin başında aynı zamanda tüm bankaların hizmet kategorisinde yer alan havale ve eft dir. Havalenin ticari tanımına bakılacak olunursa ticari hizmet kuruluşlarının talep edilen kişinin talep etmiş olduğu kişiye belirlenen nakit miktarın aynı bankanın şubesine veya bankanın farklı bir şubesine hesap, iban, müşteri numarası, tc kimlik numarası bilgilerinin teyidi ile aktarılması işlemidir. Havale yapmak için kişinin bu talepte bulunma şartı aranmaktadır. Havale işlemlerinin aynı bankanın şubesine veya farklı bir şubesine yapılması nedeniyle mesai günü, tatil günü veya saati söz konusu değildir. Yani havale işlemi günün her saatinde hesaptaki mevcut bakiyenin elvermesi durumunda istenildiği miktarda ve sayıda yapılabilir. Havale ile beraber havale işlemi ile benzerlik gösteren ve insanların aynı mantıkla bankalardan talep edebilecekleri hizmetlerden biri de eft dir.

Eft’nin ticari kavram anlamına bakıldığında belli bir banka müşterisinin başka bir banka müşterisine belirlenen günler ve saatler arasında para transfer etme işlemidir. Bankalardan talep edilen EFT işleminin yapılması için havaleden farklı olarak mesai gün ve saatleri içerisinde bu işlemin talep edilmesi gerekir. Çünkü EFT işleminde bankaların farklı olması bunu gerektirmektedir. Bu işlemlerin bankadan talep edilmesinin sadece banka şubeleri değil diğer hizmet kanallarından yapılması da mümkündür. İlgili bankalardan bu işlemleri bankaların müşterisine sunmuş olduğu internet bankacılığı, cep şubesi veya telefon şubesi aracılığı gerçekleştirmek bu işlemler için mekana bağlı olma durumunu ortadan kaldırmaktadır.

Havale ve Eft Ücreti Almayan Bankalar

Bankaların İşlem Ücretleri

Bankaların belli bir sermayeye dayanarak kurulması, ticaret iş ve işlemlerinin yapılmasına aracılık etmesi bakımından müşterisi olsun veya olmasın yapmış oldukları bazı işlemler için ücret talep etmesi pek tabii olarak bilinmektedir. Bankalar aracılığı ile farklı iş ve işlemleri gerçekleştiren, hizmet alanların en çok

merak ettiği konuların başında bankanın hangi işlem için ne kadar ücret alıp almadığıdır. Bankalar hizmet sunma ve hizmet sağlayıcı olması bakımından ve geniş müşteri potansiyeline sahip olması bakımından verdikleri hizmetlerin çok yoğunluk arz ettiğini söylemek gerekir. Her bir banka her dönem için denetleyicileri ve piyasa verilerini dikkate alarak belli sınırlar dahilinde sunmuş oldukları hizmetin içeriğine yönelik olarak ücret talebinde bulunabilir.

Banka müşterilerinin bankalardan en çok talep ettikleri işlemlerin havale ve eft olması bu konuda ücret alınıp almadığı sorusunu daha önemli bir hale getirmektedir. Bir bankanın bu işlemlerden ücret tahsil edip etmemesi bankanın müşteri potansiyelini yakından ilgilendirmektedir. Havale işlemlerinde genel olarak birçok banka belirlenen hizmet kanallarını kullanmak şartıyla ücret almamaktadır. Aynı şey eft işlemlerinde de geçerli olmaktadır. Ancak bazı bankalar ise hiçbir şart ve koşulu öne sürmeden işlemin türüne bakılmaksızın ücret aldıkları görülmektedir.

Bir bankanın bu gibi uygulamalarda bulunması durumu mevcut banka müşterilerin bankadan hizmet alıp almamasına büyük etki etmektedir. Bu konuda sıkıntı yaşayan banka müşterilerinin aklına gelen hangi banka EFT ve havale ücreti almıyor sorusudur. İşte bu noktada banka müşterilerinin mali kayıplarına mahal vermeyen ve en basitinden havale ve EFT işlemleri için ücret almayan bankaların prestijlerine puan eklenmektedir. Siz de bankacılık hizmeti alırken imkânlarınız dâhilinde işlem ücreti almayan bankaları tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Havale (EFT) Kaç Saatte Hesaba Geçer 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.