Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Hem Cüzdanınızı Hem de Ruhunuzu Rahatlatacak Öneriler

03.02.2017
201

Günlük yaşam içerisinde herkesin duygusal inişler ve çıkışları olur. Gereksiz para harcamanın da kesinlikle ruh haliyle ilişkisi mevcut. Yani mutsuz veya endişeliyken para harcarız, fazla veya gereksiz harcadığımız için de daha çok mutsuz oluruz. Bu durum ise bizleri içinden çıkmaz bir girdaba sürükler.

Bunun üzerine aslında çok düşünmeye ve kendimizi sorgulamaya gerek yok aslında. Her ne kadar kişisel gelişim üzerine okusak yazsak çizsek de ve bunlar bize mutluluğun bakış açısıyla alakalı olduğunu söylese de, maddi durumumuz iyi değilken kendinizi kötü hissedersiniz. Bazen de tam tersi gelişir ve mutsuzken finansal konularda tam anlamıyla başarı sağlayamayız. İşte bu sebeple sağlıklı şekilde para nasıl harcanır öğrenmeye ve hem cüzdanımızı hem de ruhumuzu rahatlatacak önerilere birarada ihtiyacımız var.

Para Harcamalarınıza Kılıf Uyduruyor Musunuz?

Mutsuz olma sebebimiz ne olursa olsun bu aslında ruhsal doyuma ulaşamamamıza yol açar. Bu sebeple para harcayarak bu boşluğu doldurma çabasına gireriz. Kendimize yemek veya içki ısmarlayarak, alışveriş yaparak aslında ruhumuzu rahatlatmaya çalışırız. Örneğin, vicdanınız bir sevdiğinize hediye alarak aslında başkası için yaptığınız harcamayı haklı çıkarmaya çalışabilir. Ama aslında o hediyeyi de kendiniz için alırsınız. Belki sevilme ihtiyacı belki faydalı olma ihtiyacı belki de kendini harcama konusunda kandırma ihtiyacıdır bu durum.,

Hobi Edinmek Çözüm Olabilir

Günümüzde çok az kişi sevdiği işi yapıyor. İş hayatının rekabetçi yapış, para kazanma ihtiyacı ve büyük şehirlerin karmaşası ruhumuzu yorarken zihnimizde sığınak olarak kullanacağımız uğraşlarımız olması hem az maliyetli hem de ruhen doyurucu zamanlar geçirmemizi sağlayabilir. Örneğin kendinizi alışveriş merkezinin kaosuna atmak yerine fotoğraf makinenizi alıp sokaklara inmek sizi daha mutlu bir insan yapabilir.

El işleri ile uğraşmak da bir şeyler yaratmanın hazzını verdiği için ruhu tatmin eden hobiler arasındadır. Resim, boyama, örgü, küçük marangozluk işleri gibi konularda kendinizi geliştirmeyi düşünebilirsiniz. Siz hem ruhunuzu dinginleştirip cüzdanınızı korurken, mağazadan aldığınız bir kazak yerine kendi ördüğünüz bir atkı sevdiğiniz insanları daha mutlu etmeyi başarabilirsiniz.

Gerçekten İstiyor Muyum?

Hayatta herkesin beklentileri vardır ve çoğu insan hayallerine ulaşmak için çaba harcadıklarını sanır. Gerçekte ise bir şey isteriz, istediğimiz şey için plan yaparız veya yapmayız. Plan yapsak bile çok az kişi bu plana sadık ilerler. Bunda; sabırsızlık, kararsızlık, birden çok şey isteme, anlık doyum ihtiyacı gibi pek çok etken söz konusudur.

Bir şeyi gerçekten isterseniz bunun için ödün vermeniz gerekebilir. İstediğiniz araba mı? Önce kendinize şu soruları sıralayın: “nasıl bir araba?” “Ne renk hangi model?” “Peki, bu arabayı neden istiyorum?” “Elde etmek için neye ihtiyacım var?”  Son olarak, “ihtiyacım olanı nasıl sağlarım?”

İlk sorular istediğiniz şeyin sadece bir heves mi yoksa ihtiyaç veya tutku mu olduğunu anlamaya yarayacaktır. Hevesler geçicidir ve sizin yoldan çıkmanız da çok kolay olur ama istediğiniz gerçekse çizeceğiniz planda sadık kalabilmeniz için bir motivasyonunuz var demektir. Attığınız her adımda ve kıstığınız her harcamanızda aslında hedefinize ulaşmaya bir adım yaklaştığınızı hatırlamak sizi ruhen doyuma ulaştıracaktır. Çünkü istediğiniz arabaya bir adım daha yaklaştınız!

Fatura Tutarlarını Düşürün

Harcamaları kısmak ile gereksiz harcamaları kesmek arasında fark vardır. Öncelikle, gereksiz harcama 5. Çizmenizi almak demektir ve o çizmeye gerçekten ihtiyacınız yoktur. Bununla nasıl baş edeceğiniz konusuna değindiğimize göre para biriktirme yolu olarak harcama kısmanın yollarını konuşabiliriz.

Hem Cüzdanınızı Hem de Ruhunuzu Rahatlatacak Öneriler

Evde gereksiz yanan ampuller, prizde bırakılan şarj aletleri tasarruf için küçük ama etkili yöntemlerdir. Ama faturalarda fark yaratır bir düşüş için çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, doğalgaz gibi yüksek enerji tüketen ürünlerin kullanımını düzenli gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz. Çamaşır ve bulaşıklarınızı biriktirerek yıkayın ve kombi kullanımında uzman önerini dikkate alın.

Ülkemizde en pahalı şeylerden biri petrol. Aracınız varsa, her yere araba ile gitmeyi kesin. Markete yürüyerek gitmek temiz hava almanıza ve ruhunuzun ışıldamasına olanak verir, cebinizi de korur.

Alkol ve sigara kullanımı gerçekten hem sağlığı hem cüzdanı bitip tüketir. Sağlıklı yaşam için sigara bırakma merkezlerinden faydalanabilirsiniz. Ücretsiz danışmanlıklarla ve ilaç tedavisiyle ayda en az 300 TL cebinize kalırken, gerçek anlamda nefes almaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.