Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Her Ev İçin Konut Kredisi Alınabilir Mi?

26.02.2017
908

Ev sahibi olmak isteyen ancak bütçesi yeterli olmayan çok fazla insan kendini banka kapısında buluyor. Banka kredisi kullanarak ev sahibi olan insan sayısı da çok fazla. Hal böyle iken, tüketiciler her ev için konut kredisi alabilir miyim? Sorusunu da düşünmeden edemiyor. konut alma planlarını banka kredisi üzerine yapan insanlar bu sorunun cevabını çok merak ediyor. Sonuç olarak konuta kredi sayesinde sahip olsalar da insanlar her halükarda beğendiği eve sahip olmak istiyor. Bu durum sonucunda da hangi tür konutlara kredi çıkar sorusu da sıkça soruluyor. Bizde merak edilen bu sorunun cevabını bankaların size sunduğu şartları ve hangi evler için kredi çekebileceğimizin cevabını yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Konut Kredisi Hangi Evlere Verilir

Konut Kredisi Verilirken Aranan Özellikler Nelerdir?

Bankalar vatandaşlara ev sahibi olabilmesi için çeşitli kolaylığı sağlıyor tabi onlarında gerekli gördüğü şartlar mevcut. Öncelikle banka size verdiği nakit parayı garanti altına almak adına ya alacağınız konutu yada tapusu sizin üzerinize olan bir taşınmaza ipotek şartı koyuyor. Bankaların ipotek yoluna gitmesinin sebebi kredi borcunuza sadık kalmadığınız durumda mevcut konutu satarak kendini zarar etmekten kurtaracak olmasıdır. Bu sebepten ötürü bankada satışı sırasında sorun yaratmayacak konutlara banka tarafından konut kredisi verilmektedir. Tüketicilerin merak ettiği her ev için konut kredisi alabilir miyim? Sorusunun cevabını da vermiş olduk. Ama daha anlaşılır olmak adına bankaların konut kredisinde sunduğu şartları daha ayrıntılı bir şekilde ele alalım.

Eğer sizin bankaya ipotek koyulabilir diyerek sunduğunuz konutta başkasının da hakkı varsa banka bu duruma pek sıcak bakmaz. Kredi ödemenizde sorun çıktığında banka da sizden alacağı tutarı evi satarak elde etmek istediğinde diğer ortaklar evin satışına razı olmayabilir. Bu durumları göze alan bankalar hisseli konutların üzerine kredi vermez ve teminat olarak da kabul etmezler.

Aynı şekilde teminat olarak gösterilen evin üzerinde başka sebeplerden dolayı ipotek konulmuşsa ve kredi çekerek te kapatılamayan konutla da banka tarafından kredi çıkmaz.

Eğer almak istediğiniz konut bir apartman dairesinde ise banka sizden konutun arsa tapusundan hariç kat mülkiyetini de talep etmektedir. Bu durum her bankada geçerli değildir. Bankalardan bazıları eğer konutun kat mülkiyeti alınmadıysa onun yerine kat irtifakı tapusunu da kabul ediyor.

Alacağınız konut tipi apartman dairesi değil de müstakil ev veya villa tipi ise bankadan kredi alabilmek için arsa tapusunu getirmeniz yeterli.

Bankadan konut kredisi çekebilmek için inşaatın tamamen bitmiş olmasına da gerek yok. Eğer inşaat %80 oranında tamamlandıysa banka bu konutlara kredi verebiliyor. Ancak bu oran bankalara göre de değişiklik göstermekte, %80’in altında oranlarla kabul eden bankalarda mevcut.

Açıkladığımız durumlar dahilinde bankalardan konut kredisi alabilirsiniz. Ancak farklı durumlar söz konusu ise banka kredi istediğinize olumsuz bir yanıt verir. Ayrıca eğer konut kredisi çekmek istediğiniz ev proje halinde ise bankadan olumlu bir yanıt almanız söz konusu değil. Bu durum sadece inşaat firması ile bankanın bir anlaşması varsa değişebilir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? Nasıl kullanılır? 2020 başlıklı makalemizde konut kredisi faizi, konut kredisi nasıl alınır ve konut kredisi ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.