Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Herkes Konut Kredisi Alabilir Mi?

26.02.2017
256

Ev sahibi olmak isteyen insanlar genellikle bankalar tarafından sunulan konut kredisi teklifini değerlendiriyor. Ancak, konut kredilerinde merak edilen bir soru var. Herkes konut kredisi alabilir mi? Yani bankaya herkes konut kredisi başvurusunda bulunabilir mi veya herkese konut kredisi çıkar mı? Vatandaşlar konut kredisi çekebilmek için hangi özelliklere sahip olmaları gerektiğini merak ediyor. Bizde yazımızın devamında sizlere bu durum hakkında bilgi vereceğiz.

Kimler konut kredisi alabilir

Kimler konut kredisi alabilir?

Bankalar büyük oranda tüketicilere bireysel ihtiyaç kredisi veriyor ancak son zamanlarda konut kredileri en çok rağbet gören krediler arasında. Konut kredisine başvuru yapan, istediği eve konut kredisi ile sahip olmak isteyen insan sayısı fazla olunca bankalarda bu konuda biraz tutucu davranıyor. Zaten herkesin bildiği gibi konut kredisinde yasalarla belirlenmiş olmakla birlikte evin ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi alınabiliyor. Yani evin alımı için kalan nakit parayı sizin peşin bir şekilde bulundurmanız gerekiyor. Verdiğimiz bu belgeler zaten konut kredisi almak isteyen insanlar tarafından bilinen şeyler. Asıl mesele herkes konut kredisi çekebilir mi? Yatırım yapmak için yeni bir ev almak isteyen, kiradan kurtulmak isteyen insanlar bankaların kapısına dayanmayı düşünüyor ancak kendisine kredi verilip verilmeyeceği konusunda da tedirgin. Bu konuda tedirgin olanlardansanız cevaplar kısa ve net. Eğer 18 yaşınızı doldurduysanız, kredi taksitlerini karşılayabilecek kadar gelire sahipseniz ve belgelenebilir bir geliriniz varsa konut kredisi alabilirsiniz. Bankaların şartları bu kadar kısa ve netken biz daha iyi anlaşılır bir hale gelebilmesi için biraz daha detaya girelim.

Belirttiğimiz şartlar fazla genel olduğu için konuya daha ayrıntılı bir şekilde bakmamız gerekiyor. Hangi bankadan hangi türde kredi almak isterseniz isteyin net bir şart vardır. 18 yaşını doldurmuş olmak. Kredi üst yaş sınırı 65’tir. Diğer bir şart ise Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşı olmak.

T.C. vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmanın yanı sıra diğer bir önemli şart gelirinizi belge halinde bankaya sunabilmek. Gelirinizin belgelenmiş olmasının en önemli sebebi size uygulanacak olan aylık taksit miktarının gelirinizin %60’ına göre belirlenecek olmasıdır. Sizde bu oranı aşmayacak taksitlerle kredi çekebilirsiniz. Aylık geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun siz bankaya belgelerle sunduğunuz miktar üzerinden kredi alabilirsiniz. Ayrıca eğer hanenizde sizden başka çalışan, yani gelirini belgeleyebilen biri daha varsa bankaya kendi geliriniz üzerine ek olarak sunabilirsiniz.

Herkes konut kredisi alabilir mi? sorusunun en merak edilen ve en önemli durumunu bilgilerinize sunalım. Almak istediğiniz kredi hangi alanda olursa olsun ister konut ister bireysel ihtiyaç kredisi kredi notunuzun kötü olmaması gerekir. Eğer kredi notunuz düşükse bankalar konut kredisi isteğinizi olumsuz bir şekilde yanıtlayacaktır. Yani konut kredisi almak için de en önemli şart kredi notunuz.

Yukarıda belirttiğimiz tüm özellikleri taşıyorsanız istediğiniz miktarda konut kredisi çekerek kira ödemekten kurtulup hayallerinizi süsleyen eve sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? Nasıl kullanılır? 2020 başlıklı makalemizde konut kredisi faizi, konut kredisi nasıl alınır ve konut kredisi ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.