G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Hisse Senetleri ve Hisse Fiyatları Nasıl Oluşur

20.01.2017
251

Hisse Senetleri Kavramına Bakış

Bir şirkete ait hisse senedine sahip olmak demek o şirkette sahip olduğunuz hisse fiyatları kadar sahipsiniz demektir. Şirketin varlıklarına ve kazançları üzerinde hak iddia edebileceğiniz bir çeşit güvenlik teminatıdır. Yaygın ve tercih edilen iki ana hisse senedi türü vardır. Birinci tür hisse senedi sahibi genellikle kurul toplantılarında oy kullanma ve kar payı alma hakkına sahiptir. Tercihli hisse senedinde ise oy hakkı yok ama genellikle hisseden daha aktif kazanç ve daha yüksek bir talep vardır. Örneğin, tercih edilen hisse senedi sahipleri, hissedarlarının, şirket iflas veya tasfiye halinde daha önce kar payı alma önceliği vardır. Hisse aynı zamanda ortaklık ya da eşitlik olarak da adlandırılır.

Hisse Senetleri ve Hisse Fiyatları Nasıl Oluşur

Hisse Senedi Satmak

Hisse senedinin sahibi olan (Hissedar), şirketten varlıklarının ve kazançlarının bir kısmını talep etme hakkı vardır. Diğer bir deyişle mülkiyet, şirket sahibi ile hissedarların mevcut hisseler sayısına oranlaması ile belirlenir. Örneğin, bir şirketin 1000 adet hisse senedi var. Bir kişi ise 100 hisse sahipse o kişi şirket varlıklarının yüzde 10 oranında hak almaya hakkı ve iddiası vardır.  Hisse senetleri neredeyse her portföyün temelidir. Tarihsel olarak, uzun vadede hisse senedi alım-satımı diğer yatırımların çoğundan daha fazla işlem görmektedir.

Hisse Senedi Nasıl Kaydedilir?

Bir şirketin ya da finansal bir varlığın hisse senetlerine sahiplik herhangi bir beyan ve temettü karşılığında ise bu karın eşit dağılımını sağlamak için yeterli bir evraktır. Hisse senedi adi hisseler ve imtiyazlı hisse olmak üzere iki türdür. Fiziksel kâğıt hisse senetleri ise sadece yatırım fonu hissesi olarak elektronik ortamda kaydedilir ve artık hisse senetleri elektronik kayıt ile yerine getirilir.

Hisse Senedi Nasıl Garanti Altına Alınır?

Hisse senedi nasıl alınır? Bir şirket kurulurken, sahiplerinin sunduğu adi hisse senedi veya imtiyazlı hisse türünü seçebilirsiniz. Çoğu şirket hisse senedi olarak ortaklık kabul eder. Stok kazancı ve temettü yoluyla hissedarlara fayda verilebileceği gibi tercih edilen hisse senedi kar-zarar ilişkisi yönüyle daha riskli hale gelebilir. Hisse senedi ile birlikte oy haklarınızda olursa hissedar olarak iş üzerinde daha fazla kontrol hakkına sahip olursunuz. Buna ek olarak, bazı ortaklara hisselerde ön alım hakkı gelir ve pay sahipleri yeni pay alma durumunda da ve hisse senedi ihracı durumunda da kazancı koruma garantisi vermiş olur.

Buna karşılık, tercih edilen hisse senedi genellikle değer veya şirkette oy hakkı takdir sunmamaktadır. Buna karşın hisse senedi genellikle ödeme kriterleri belirtilen ve düzenli ödeme sağlayan bir evraktır. Hisse senedi stoku yatırımınızı daha az riskli yapan bir temettü şeklidir. Ayrıca, imtiyazlı hisse senedi genellikle adi hisse senedinden daha kazançlı bir fiyata kullanılabilir. İmtiyazlı hisse senedi, adi hisse senedinden daha önceliklidir çünkü eğer şirket iflas için talepte bulunduğunda bu imtiyazlı hisse senedi sahiplerine öncelikle ödeme yapmak zorundadır.

Hisse Fiyatları Nasıl Oluşur

2016 Haziran ayının sonlarına doğru, yatırımcılar Brexit’in bir sonucu olarak düşen hisse fiyatları yararlanmaktadırlar. Bu düşüşler 2008 kredi krizinden bu yana görülmüş bir oran değildir. Barclays PLC gibi çok paranın döndüğü bankalar ile en büyük fiyat düşüşü yaşanan Barratt PLC iki sektör olarak inşaat sektörcülerine çok yatırım yapmıştı. Financial Times ta yer alan habere göre Borsa 250’de borsa yatırım fonlarına aktif olarak yatırım yapıldı. Pazarın aşağı yönlü olması yatırımcıların daha düşük fiyatlarla daha fazla hisse satın almasından yararlandı ve potansiyel olarak uzun vadeli karlarını artırdı.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.