G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

HSBC Günlük Para Çekme Limiti 2018

25.06.2018
292

HSBC Bankası 2018 yılı için günlük para çekme limitini kart türlerine göre belirlemiştir. ATM’ler üzerinden Visa Electron kartıyla en az 20 TL, en çok 1.500 TL çekilebilmektedir. Advance kartıyla yine en 20 TL çekilebilirken en çok 2.000 TL çekilebilir. Premier kart kullanıcıları için de bu oranlar en çok 4.000 TL, en az yine 20 TL olarak belirlenmiştir. Belirtilen kartlar için verilen tutarların aynısı, döviz çekimleri için de uygulanmaktadır.

HSBC Kartlarında Kartlarında Günlük Para Çekme Limitini Arttırmak İçin 7

HSBC Bankası, yukarıda belirtilen banka kartlarıyla ATM’ler üzerinden para çekme işlemi gerçekleştirilebilir. Günlük nakit ihtiyacı sahip olunan HSBC baka kartının çekim üst limitinden fazla olduğu zaman HSBC günlük para çekme limitini arttırma yöntemine başvurulabilir. Limit aşımı için bankanın belli bir ücret keseceği unutulmamalıdır. Hesapta yer alan limitin hepsi ya da kartın çekim üst limitinin üzerindeki nakit ihtiyaçları için banka şubeleri de kullanılabilir. Şubeler aracılığıyla yapılacak para çekim işlemlerinden ücret alınmaz. Bununla birlikte günlük nakit ihtiyacı nakit avans kartlarıyla toplu bir şekilde karşılanabilir.

Nakit avans, HSBC müşterilerinin kredi kartlarına tanımlanabilen bir özelliktir. Kişilerin toplu nakit ihtiyaçlarını kredi kartlarından para çekerek karşılamalarını amaçlar. Visa, master ve gold kartlar için günlük en az 20 TL, en çok 2.500 TL tutarları belirlenmiştir. Advance kartlar içinde de yine en az tutar 20 TL olurken, en fazla 3.000 TL çekilebilmektedir. Premier kartlar için nakit avans özelliğinin üst limiti 4.000 TL ve altı limiti de diğer kartlarda oluğu gibi 20 TL olarak belirlenmiştir. HSBC para çekme referans numarası kullanılarak ATM’ler üzerinden şifresiz, kartsız işlem yapma özelliği yoktur.

HSBC Kartlarıyla Para Transferi İşlemleri

HSBC kartlarıyla para transfer işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. Para transfer işlemleri havale, EFT ve de Swift olmaktadır. İşlemler, HSBC internet sitesi üzerinden, ATM’leri ve de şubeleri aracılığıyla yapılabilir. HSBC bankamatiklerinde para yatırma limiti en az 20 TL olarak belirlenmiştir. Herhangi bir üst limit konulmamıştır.  Yani bir kişi, hesabına istediği kadar tutarda para yatırabilir. İnternet bankacılığı ve ATM’ler aracılığıyla yapılacak para yatırma işlemleri, haftanın her günü, 7 – 24 yapılabilmektedir. Şubeler aracılığıyla yapılacak para yatırma ya da para transferi işlemlerinde hafta içi mesai saatleri kullanılmalıdır.

Kart kullanılmadan para transferi işlemi, internet bankacılığı üzerinden yapılabilir. HSBC Bankası kartsız para yatırma ücreti olarak internet bankacılığı işlemlerinden, işlem türüne gör farklı tutarlar kesmektedir. Alınan hesap işletim ücreti, yapılmak istenen işlem tutarının üzerine eklenerek kişinin hesabından düşer.

HSBC Havale İşlemi: Havale işlemi, HSBC banka şubeleri arasında gerçekleşmektedir. Kişinin kendi hesapları arasında yapacağı para transferleri için Hesaplarınız Arası Havale işlem seçeneği kullanılmalıdır. Başkasının HSBC hesabına yapılacak para transferi, Başka Hesaba Havale seçeneği ve de yalnızca isme yapılacak para transferleri de İsme Havale seçeneği üzerinden yapılabilmektedir. Tüm havale ve EFT işlemleri aynı gün içinde gerçekleştirilebilir. Kişiler, ileri bir tarih için de havale tarihi talimatı vererek işlem yapabilirler.

HSBC EFT İşlemi: Kişilerin kendi hesaplarından bir başka banka şubesi hesabına yaptıkları TL para transferi işlemine EFT denmektedir. Belli bir hesap numarasına yapılacak EFT işlemleri için Hesaba EFT seçeneği kullanılmalıdır. Başka bir bankanın kredi kartına yapılacak ödemeler için Kredi Kartına EFT seçeneği, yalnızca isme yapılacak EFT’ler için İsme EFT seçeneği ve de para transferi yapılacak kişinin IBAN numarası biliniyorsa IBAN ile EFT seçeneği kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan HSBC İnternet Bankacılığı 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.