Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İbandan Banka Bulma

17.03.2017
803

IBAN ANALİZ

Bildiğiniz gibi ülkemizde birbirinden farklı bankalar hizmet vermekte. Tek tek saymaya kalksak bitmeyeceğinin farkındayız. Bankaların sayısal verilerine bakacak olursak 01/01/2015 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan banka sayısı 51. Tabi bütün bankalar özel veya devlet bankası değil, sermayesi birbirinden farklı olan bankalar mevcut, hepsi devletin tekelinde değil. Aktif olan 51 bankanın içerisinde 19 yabancı sermayeli, 12 özel sermayeli, 13 yatırım bankası, 3 tane devlet sermayeli 4 tane de faizsiz katılım bankası mevcut. Bankalarla alışveriş içerisine giren tüketicilerin sık sık duyduğu bir kavram var; IBAN. Bildiğiniz gibi bankalar tüketicilerine para transferi gerçekleştirebilmeleri için IBAN numarası veriyor. Bizlerde tüketicilerin IBAN konusu hakkında merak ettiği sorgulama işlemlerini, IBAN’a bakarak banka çözümlemesi yapma durumu, IBAN kullanarak şube kodunun nasıl öğrenileceği hakkında bilgi vereceğiz.

ibandan banka sorgulama

İban numarasının hangi bankaya ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız, numara ile banka sorgulamasının sadece faizsiz katılım bankaları için ve yatırım bankaları için olduğunu bilmeniz gerekir. IBAN’dan banka sorgulama uygulamasının içerisinde ticari işlemler için kullanılan mevduat bankalarının yer aldığını da belirtmek gerekir.

iban ile şube kodu öğrenme

Tüketicilerin iban kodu ile gerçekleştirmek istediği uygulamalardan bir tanesi de şube kodu öğrenme durumu. Her banka iban numara sistemini kendine göre ayarlamaktadır. Bilindiği üzere bankalar arasında gerçekleşen bir para transferi durumu var bu durum EFT veya havale ile gerçekleştirilebiliyor. Bankalar da bu transfer işlemlerinin daha kolay bir hale gelmesi için iban numaralarını kendi işlerine göre düzenlemektedirler. Yani IBAN numaraları tamamen bankalara bağlı. Iban ile şube kodu öğrenme işlemini yerine getirmek için tüketicilerin bazı bilgileri bilmesi gerekmektedir. IBAN, içerisinde ülke kodunun olduğu, banka kodunun bulunduğu, kontrol numarasının olduğu ve hesap numarasının yer aldığı bir platformdur. Ayrıca bütün bankaların şube bilgisi IBAN içerisinde yer almayabilir.

ibanın kime ait olduğunu bulma

İbandan Banka Bulma

IBAN kullanarak tüketiciler sahip olmak istedikleri farklı bilgilere de erişim sağlayabiliyor. IBAN numarası ile tüketici bilgilerine ulaşma işlemi de tüketicilerin merak ettiği durumlardan bir tanesi. Ancak IBAN numarasının kime ait olduğu sadece aynı bankaların arasında yapılan para transferlerinde görülmektedir. IBAN’ın kime ait olduğu internet bankacılığı arasında daha kolay öğrenebilmektedir. Bir başka ihtimal olarak da merak ettiğiniz IBAN numarasını Google’a yazarak bir ihtimal öğrenme ihtimaliniz de mümkün. Eğer IBAN numarası bir kurumun veya kuruluşun ise Google’da bulunma ihtimali epeyce yüksek.

Ibanla hesap no öğrenme

IBAN numarası ile gerçekleştirilebilen sorgulamalardan bir tanesi de hesap numarası öğrenmek. IBAN numarası ile hesap numarası öğrenme işlemi de gerçekleştirilebiliyor. Hesap numarasını IBAN sayesinde öğrenmenin en basit yolu numaranın analiz edilmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.