Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İnsan Hayatında Para Neden Önemlidir?

22.12.2016
919

Para ve Paranın Tarihçesi
Para denilince herkesin aklına cebimizdeki kağıt ya da madeni paralar gelse de esasında para, birçok anlama gelmektedir. Para sadece bankotlar değil aynı zamanda altın, hisse senedi ya da kredi kartı gibi alım gücü olan bütün değerleri temsil etmektedir. Paranın değer saklama, değişim aracı olma özelliklerinin yanında, en önemli özelliği olarak söylenmesi gereken elbette hesap birimi olmasıdır. Zira her dönemde yaşayan insanların ihtiyaç duyduğu, alım-satıma konu olan eşyanın ne karşılığında el değiştirileceğiydi. Bu sorun da paranın bulunmasıyla çözümlenmiş oldu. Paranın geçmişine baktığımızda ise M.Ö üçüncü yüzyıldan itibaren altın, gümüş, bakır gibi birçok madenler para olarak kullanıldığını görebiliriz. Bunun da yanında takas usulünün yaygın olduğu bu dönemlerde pirinç, buğday gibi pek çok tahıl da bu anlamda alım satımda kullanılmıştır. Ayrıca bu dönemlerde para olarak deniz kabuklarının da kullanımının yaygın olduğunu söylemeden geçemeyiz.
Orta çağa gelindiğinde ise artık hükümdarlar, bir güç göstergesi olarak sikke ve para bastırıyorlardı. Osmanlı’da ise ilk para bastıran hükümdar, 1328 yılında bastırdığı sikke ile Orhan Gazi olmuştur. Orhan Gazi’den sonra ise başa gelen her hükümdar döneme göre değişen (altın, gümüş vb.) madenlerden para bastırarak güçlerini perçinlediler.
Temel Gereksinimimiz: Para
Günümüze geldiğimiz zamansa paranın önemi konusunun ilk maddesi olarak temel gereksinimleri karşılamak olduğunu söylememiz gerekiyor. İnsanlar, ihtiyaçlarının neredeyse tamamını karşılayabilmek için paraya ihtiyaç duyarlar. Barınma, ısınma, yiyecek, giyecek gibi tüm temel ihtiyaçlar ancak para ile sağlanabiliyor. Temel ihtiyaçların yanında bireyler, kişisel isteklerini de para aracılığıyla yerine getirir ve bu şekilde kazandıkları para ile doğru orantılı olarak hayat standartlarını belirlemiş olurlar. Yani esasında para temel ihtiyaçları karşılayacak, olmazsa olmaz bir temel gereksinimdir.
Para, Bir Yatırım Aracıdır
Bu ihtiyaçlardan ayrı olarak iktisadi yönden bakacak olursak da paranın en önemli özelliklerinden birisi de yatırım aracı olmasıdır. Zira bireylerin daha fazla para kazanabilmeleri için yatırıma fazlasıyla ihtiyaçları vardır. Tabii yatırım yapabilmek için, yaşamı devam ettirebilecek miktarın ötesinde para kazanmak gerekir ki yatırım ortamı oluşabilsin. Yatırımı sadece birey bazında düşünmemek gerekir. Ülkeler de ekonomilerini güçlendirebilmek için yatırım yaparlar. Tekrar bireysel yatırım olarak baktığımızda yatırım, pek çok alanda düşünülebilir. Sanayi, ticaret, tarım gibi birçok alanda yatırım yapılabilirken bunun yanında kişiler hisse senedi, tahvil, döviz, altın gibi pek çok alana da yatırım yapabilmektedir.Yani, para neden değerli sorusunun bir diğer cevabı da yatırımdır.

İnsan Hayatında Para Neden Önemlidir
Para, Bir Tasarruf Aracıdır
Paranın bir diğer önemli özelliği ise tasarruf yapılabilmesidir. Tasarruf yapabilmek, belli harcamalardan kısarak birikim yapabilmektir. Öte yandan halk dilinde tasarruf etmek olarak bilinen kavram ekonomik açıdan az önce bahsettiğimiz yatırım kavramıyla örtüşmektedir. Buradaki yatırımdan kasıt, tasarruf ile elde edilen paranın ‘’yastık altı’’ olarak tutulmaması ve yine az önce değindiğimiz gibi döviz, altın ya da faiz gibi değerlendirilebilecek alanlara yöneltilmesidir. Bu anlamda birikim yapmak hem bazı ihtiyaçlardan kısarak, diğer alanlarda harcama yapabilme ya da belli isteklerin yerine getirilmesinde önemli olduğu gibi tasarrufa(yatırım) aktarılarak birikimin bir yandan da değer kazanmasına imkan sağlamaktadır. Bu anlamda paranın bu işlevini de unutmamak gerekir.
Para, Saygınlık Kazandırır
Her ne kadar bunu söylemekten hoşnut olmasak da paranın ne yazık ki böyle bir yönünün olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Özellikle kapitalist ekonomilerle yönetilen toplumlarda kişiler ya da gruplar paranın miktarıyla doğru orantılı olarak saygınlık ve önem kazanıyorlar.
Son olarak söylemek gerekirse, evet birçok şey para olabilir, fakat her şeyin de para olduğunu elbette düşünmemelisiniz. Zira böyle düşünüyorsanız büyük bir yanlışın içindesiniz demektir. Ünlü moda şirketi Chanel’in kurucusu olan Coco Chanel’in de dediği gibi, “Hayattaki en iyi şeyler ücretsizdir. İkinci en iyi şeyler ise çok pahalıdır.”

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar