Finans Krediler

İnternetten Satış Hakkında Detaylı Bilgiler

06.07.2018
241

E-Ticaret günümüzün en çok ilgi gören sektörlerinden biridir. Türkiye’de de sık sık kullanılan bir sistem olan internet bazlı satış sunduğu kolaylıklar sayesinde müşterilerini mutlu etmektedir.

E-Ticaret’in Amacı:

Bu sistemi şöyle düşünün müşterisinin ihtiyaçlarını müşterilerini yormadan karşılıyor. Siz istediğiniz ürünü bilgisayar, telefon, tablet vb. ile zaman kaybetmeden alabiliyorsunuz. Size özel indirimler sağlanabiliyor. Ve ürün yine sizin ayağınıza geliyor. 1995 yılından beri kullanılan bu sistem gerek Türkiye’de gerekse Dünya’da pazar payını arttırarak yoluna devam etmektedir. Böyle bir sistemin ilgi çekmesi gayet normal değil mi?

E-Ticaret’in İşleyişi:

İlk başlarda işleyiş bir site üzerinden satılan ürünün bedelini EFT, kart ile ödeme veya kapıda ödeme seçenekleriyle müşteriye teslim edilmesiydi. Hala da benzer işleyişle devam ediyor ama ufak tefek değişmeler bulunmaktadır. Bu işleyiş ile E-Ticaret iş alanında da gereksinimleri doğurmuş ve birçok iş alanına kapı aralamıştır. Örnekler vermek istersek, E-Ticaret sitelerinin çoğalmasıyla onlara alternatif ödeme şekilleri bulunmak istendi. Böylece PayPal ve AliPay benzeri güvenli bir şekilde para aktarımı sağlayacak ödeme sistemleri geliştirildi. Ya da ürünlerin müşterilere iletilmesini sağlamak amacıyla siteler kargo firmalarıyla anlaştı bu sektörde iş olanakları arttı ve artık E-Ticaret Lojistiği denebilecek bir sektörün başlangıcı sağlandı. Bunlar dışında da gerek depoda gerekse imalatta ya da satışta, veri girişte eleman ihtiyacı var derken E-Ticaret bir istihdam zinciri doğurmuş oldu. Şu anda sitelerin dışında başka satış alanları da oluşturulmuş durumda. Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar da alışveriş için kullanılmaktadır.

İnternetten Alışveriş Sistemi:

İster bir alışveriş sitesi ister de bir sosyal ağa bağlı alıveriş profilleriyle beğendiğiniz ürünün siparişini verebilirsiniz. Siteler için sistem şu şekilde ilerler: Siteye üye olursunuz, beğendiğiniz ürünü “Sepete Ekle” veya “Satın Al” seçeneklerinden biriyle listenize eklersiniz, listeniz aracılığıyla ödeme şeklinizi, kargonuzu ve adresinizi seçersiniz ve ödemenizi yaparsınız. Sitelerde kargo ücreti ürün ücretiyle beraber ödenir yani kapıda kargo ücreti ödemezsiniz. Sosyal ağ aracılığıyla yapılan alışverişlerde satıcı ile iletişim sağlanır, ödeme şekli belirlenir (Kapıda ödeme veya EFT), adres belirtilir.

Siteler üzerinden sadece bir şeyler almakla kalmayıp satabilirsiniz. E-Ticaret sitelerinin bir kısmı kullanıcılarının da satış yapabilmesi için düzenlenmiştir. Elinizdeki ürünü bu siteler aracılığıyla satabilirsiniz.

Siteler satış yaptığı ürünlere göre de değişebilir. Her türden şeyleri bulabileceğiniz ve kullanıcıların da satış yapabileceği siteler, kültür – sanat vb. tarzda ürünleri bulabileceğiniz siteler, moda siteleri, sağlık ürünleri siteleri, kozmetik siteleri ve daha niceleri.

Türkiye’deki bazı popüler internetten satış siteleri ve uygulamalar: Gittigidiyor, Hepsiburada, n11, Markafoni, Trendyol, LetGo, Idefix…

Dünya’da bazı popüler internet satış siteleri ve uygulamalar: EBay, AliBaba, AliExpress, Rakuten, Amazon…

Bir E-Ticaret Sistemi Kurmak:

Eğer bir internet alışveriş sitesi kurmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şeyler: Ürün, satış yapacağınız alan (Site, sosyal ağ vb.), bir kargo firmasıyla anlaşma, işletmeye ait hesap veya ödeme kanalı bilgileri. Bunlar başta size kolaymış gibi görünebilir fakat gerçekten bir sermayeye ihtiyacınız vardır. E-Ticaret şu anda ilgi gören bir sektör olduğu için KOSGEB desteği alma ihtimaliniz de var. KOSGEB’de internetten satış Nace kodu olduğu için bu sektör de KOSGEB’in desteklediği sektörlerden biridir. Site kurmak profesyonellik isteyen bir iştir o yüzden e-ticaret sitesi kurmak için teknik bir destek almalısınız. Siteler kullanışlı ve dikkat çekici olmalıdır. Genelde alışveriş sitelerinin benzer bir konsepti bulunmaktadır. Bunun nedeni o konseptin kolay olmasıdır. Kim girerse girsin aradığı şeyi kolaylıkla bulabilir. Bu önemli bir detaydır. Müşteriye hem görsel hem de kullanış olarak hitap edilmelidir. Ayrıca artık ülkemizde İsmek ve diğer belediye kurslarında E-Ticaret kursları bulunmaktadır. Bu yükselişte olan sektör için daha fazla insan yetiştirilmesi gerektiğini düşündükleri için bu eğitimleri açmışlardır.

Güvenli E-Ticaret Kullanımı:

Bir ürün almak için siteleri veya sosyal ağdaki satıcıları kullanmak istiyorsunuz ama güvenmiyor musunuz? O satıcının güvenli olduğunu anlama yolları şunlardır:

  • Satıcı Puanı: Eğer kullanıcıların da satış yaptığı bir siteden ürün almayı düşünüyorsanız, o ürünü satan satıcının puanına bakın. Bu puan satıcının satış geçmişini göstermektedir. Örneğin Aliexpress sitesinden alışveriş yapıyorsanız satıcı puanı %90’dan aşağı olan satıcıları kullanmayın.
  • Site İçi Yorumlar: Alacağınız ürüne ait yorumları mutlaka okuyun. Kıyafet veya teknoloji ürünleri tarzı önceki alıcıların yorumladığı ve fotoğraflar eklediği şeyleri alırken bu yorumları ve fotoğrafları dikkate alın. Kozmetik ürünlerinde ise mutlaka yorumları okuyun.
  • Site Hakkında Yorumlar: Daha önce kullanmadığınız bir siteden alışveriş yapmak istiyorsanız o site hakkında bir araştırma yapın. Başka platformlarda o site hakkında yazılanları okuyun ve ona göre alışverişiniz konusunda karar verir.
  • Site Bilinirliği: Bilinen siteleri ve çok kullanılan sitelerden alışveriş yapabilirsiniz.
  • Güvenli Ödeme Yolları: Güvenli ödeme yollarını kullanınız. Bu sayede kart bilgileriniz iletilmez.
  • Satıcı ile İletişim: Aklınızda bir soru olduğunda satıcı ile iletişime mutlaka geçin. Özellikle yurtdışı alışveriş sitelerinde ürün hakkında satıcıya sorular sorun yoksa gelen ürün beklediğiniz üründen oldukça farklı bir şey çıkabilir.

 

E-Ticaret düzgün bir kullanım ile hayatınızı kolaylaştıran vazgeçilmez bir sistem olarak yerini alacaktır. Ürünlerini satmak isteyenler için müşteriye kolay erişim sağlayacaktır. Ya da evdeki kullanılmayan eşyalarını değerlendirmek isteyen

Bir önceki yazımız olan Cepten Para Gönderme Nasıl Yapılır? 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.