Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İŞKUR Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ve Şartları Nelerdir?

20.11.2016
946

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’nın(KOSGEB), neredeyse en büyük ortaklarından olarak bilinen İŞKUR girişimcilere devlet destekli krediler vermektedir. Yeni bir işletme açmak isteyen girişimciler İŞKUR kredi başvurusu için nereye ve nasıl başvuru yapabilir, devlet hibe kredi başvurusu için nasıl bir yol haritası izleyebilirler?

Yeni Bir İşletme Açmak İsteyen Girişimciler İŞKUR ve KOSGEB Kredi Başvurusunu Nasıl Yapabilirler?

İŞKUR ilâ KOSGEB’in ortaklaşa yürütmeye devam ettiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmak, bu eğitimi başarıyla bitirebilmek bu kurumlardan devlet teşviki ve kredi alabilmek için öncelikli şarttır. Aksi takdirde kredi alınması söz konusu olamaz. Bu mevcut eğitimlere yeni ve genç girişimciler hiçbir ücret ödemeksizin başvurabilir, katılabilirler. İŞKUR veya KOSGEB’e başvurup müracaat edilmesi gerekilmelidir. Bu müracaat sonrasında mevzu bahis birimler tüm yeni girişimcilere öncelikle ön eleme yeterlilik testleri uygulamaktadır. Bu yeterlilik testlerinde başarılı olan girişimciler Uygulamalı Girişimcilik Kayıtlarına başvurma hakkı kazanmaktadır. Kayıt işlemleri tamamlandıktan hemen sonra bulundukları il veya ilçede yapılması planlanan kurslara katılmaları gerekmektedir. Bu kursların ve eğitimlerin tarihleri KOSGEB’in kendi resmi internet adresinden takip edilebilir.

Eğitimler Bittikten Sonra İşletme Ne Şekilde Kurulur, Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İki kurumun ortaklaşa yürüttüğü Uygulamalı Eğitimlerini ve kursları başarıyla tamamlamış olan yeni girişimciler iş yerlerini açabilir, devlet teşviki ve kredi başvurularında bulunabilirler. Adaylar, devlet teşviki veya kredi başvurusunda bulunmadan önce kesinlikle iş planlarının projelerini hazırlamak zorundadırlar. Proje hazırlandıktan hemen sonra İŞKUR ve KOSGEB tarafından haftalık düzenli bir şekilde kurulan yetkili kurula sunum yapmak başlıca şartlardan bir tanesidir. Sunulan iş projeleri onaylanır ise iki kurum tarafından da hibe başvurusu kabul edilir. Sırasıyla bu aşamaları geçen girişimci adaylar Girişimcilik Destek Programına başvuruda bulunmalı, kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ilgili yerden Kobi beyannamesi ve doküman almalıdır.

Girişimcilik Destek Programı Nedir, Ne Değildir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Bütün bu işlemleri ve adımları sırası ile başarıp gerçekleştiren girişimci adayları KOSGEB ve İŞKUR tarafından kurulan Girişimcilik Destek Programından yararlanmaya hak sahibi olacaklardır. Verilen hibe destekleri genellikle her yıl belirli bir düzeyde artmakta, yeni girişimcilerin gözünde cazibesini korumaya devam etmektedir. Açılmayı planlanan işletmeye talep edilen hibeler, krediler ve destekler için belirli herhangi bir il ve ilçe ayırt edilmeksizin aşamaları geçen tüm girişimci adaylara yardım edilmektedir. İşletme; sadece ilk aşamalarında değil, ileri dönem aşamalarında da çeşitli destekler verilmekte olup iki kurum tarafından destek alabilmektedir. Bu ve buna benzer devlet imkânlarından yararlanabilmek için SSK, BAĞ-KUR vb. gibi herhangi bir devlet dairesine vergi borcunuzun bulunmaması zorunludur.

İŞKUR Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ve Şartları Nelerdir

İŞKUR ve KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler Hangileridir?

2008 yılı öncesine İŞKUR ve KOSGEB sadece sanayi kuruluşlarına teşvik imkânı sunar iken şu an birçok sektöre teşvik ve destek imkânları sunmaktadır. Genellikle üretim esaslı faaliyet gösteren işletmelere kolaylık sağlayan bu iki kurum, destekledikleri sektörlerin oluştuğu NACE isimli bir form aracılığı ile duyurmaktadır. Eğer ki açılması planlanan işletmenin sektörü NACE formunda yer alıyor ise teşvikten yararlanmak mümkün durumdadır. İşletmeyi kurmadan önce girişimciler desteklenen sektörlerin bir ön izlemesini yaparlar ise daha yararlı olacaktır.

İŞKUR ve KOSGEB Adreslerine Nasıl Ulaşılabilir?

Türkiye’nin her il ve ilçesinde hizmet veren İŞKUR, işsizlik maaşı ve iş bulmanın dışında iş hayatına yeni atılan girişimcilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri aracılığı ile destek de vermektedir. Tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra kredi başvurusu yap, teşviklerden yararlan. Yaşadığınız ilin ya da ilçenin İŞKUR birimine http://www.iskur.gov.tr/kurumsalbilgi/iletisim.aspx adresi aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Hibe Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır 2020 başlıklı makalemizde devlet hibe kredi başvurusu, hibe kredi ve hibe kredi başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Selcukgursal@hotmail. Com dedi ki:

    Nasi basvurul
    Yapabilirim is kurmak istiyorum

    1. admin dedi ki:

      Bulunduğunuz İl’deki Şubelerden Kolaylıkla Yapabilirsiniz