Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İyi Borsacı Olmak için Neler Yapılmalı?

08.02.2017
258

Borsa, profesyonel yatırımcıların en çok tercih ettikleri finansal piyasalardan bir tanesidir. Borsanın yatırım araçlarını değerlendirme konusundaki popülerliği yıllardır sürmektedir ve sistemin işleyişi iyi anlaşıldığı zaman da yatırımcılara oldukça yüksek kazançlar getirebilir. Borsada en çok hisse senetleri işlem görmektedir. Hisse seneti işlemleriyle beraber, döviz işlemleri, emtia işlemleri ve vadeli işlemler de yapılabilmektedir. Peki, iyi kazançlar sağlayabilen Borsada Nasıl Kazanılır? Borsada kazanmanın temel koşulu yatırım araçlarını iyi tanımak ve bunlarla piyasada nasıl işlem yapılacağını detaylı biçimde öğrenmektir. Borsa işlemlerine sadece şansa bağlı durumlar gözüyle bakılmaması, yatırımcıları yüksek zararlardan koruyabilir.

Borsa İle İlgili Eğitimler Mutlaka Alınmalı

İyi borsacı nasıl olunur? Bu konu, Borsada yatırımlarını değerlendirmek ve yüksek kazançlar elde etmek isteyen herkesin ilgilendiği bir konudur. Öncelikle bahsettiğimiz gibi borsaya şans oyunu, kumar gözüyle bakmamak gerekmektedir. Bu şekilde düşünüp borsada hamlelerini rastgele yapan birçok yatırımcı ciddi zararlara uğramışlardır. Borsa ile ilgili ayrıntılı bilgilerin verildiği eğitimler mevcuttur ve sizin bunlardan birini alıp bilginizi arttırmanız, borsadaki işlemler ve gündem hakkında bakış açınızı genişletmeniz çok yerinde bir karar olacaktır. Deneyim ve bilgilerinizle kendinizi sürekli geliştirmeniz sizin piyasaya daha hakim olmanızı sağlayacaktır. Bu da tabiki yüksek kazançlar elde etmek anlamına gelir. Borsayı biliyorum diyerek eğitimleri geçiştirmeyin çünkü ne kadar temel bazı bilgilere sahip olursanız olun unuttuğunuz, es geçtiğiniz ayrıntılar olabilir. Aracı kurumların verdiği eğitimlere katılıp borsayı daha iyi kavrayabilirsiniz.

Pratik ve Tecrübenin Yerini Başka Hiçbir Şey Tutamaz

Ne kadar bilirseniz bilin sadece teorik bilgiyle istediğiniz sonuçlara tam anlamıyla ulaşmanız pek de mümkün olmayacaktır. Bildiklerinizi uygulamaya koyamadıktan sonra başarıyı elde etmek çok zordur. Borsa ile ilgili bilginizi pratik yaparak kullanabilme yeteneğinizi geliştirmelisiniz. Ne kadar çok deneyim kazanırsanız hem bilgilerinizi arttırırsınız hem de piyasa şartlarını çok daha iyi algılarsınız. Yaptığınız işlemleri neden sonuç ilişkileriyle beraber temelden anlamaya çalışın.

İyi Borsacı Olmak için Neler Yapılmalı

Doğru Analiz ve Yüksek Kar İlişkisine Göre Hareket Edin

Borsa fiyatlarını doğru olarak tahmin edebilmek başarının sırrıdır. Bunu iyi bir şekilde yapabilmek için de borsayı iyi analiz edebilmek gerekmektedir. Borsa analizleri temel ve teknik analiz olarak iki türlüdür. Temel analizlerde borsanın genel durumunu gözlemleyebilirsiniz. Borsayı takip etmede etkili bir yöntemdir; yani piyasa düşüş mü yoksa yükseliş mi yaşıyor bunu temel borsa analiziyle anlayabilmeniz mümkündür. Daha somut ve sayısal bilgiler ışığında borsa işlemlerinin yapılabilmesi de teknik analiz aracılığıyla gerçekleşmektedir.

İyi Bir Borsa Psikolojisi Önemlidir

Borsada işlem yapan yatırımcıların dikkate almaları gereken diğer bir konuda borsadaki gelişmeler karşısında nasıl bir psikolojiyle davrandıkları ile ilgilidir. Kararlı ve sabırlı olmak bu piyasada sizi sandığınızdan çok daha fazla koruyabilir ve bunun sonucunda iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Bazı değişiklikler karşısında aceleci ve rastgele kararlar vermeniz sizi hedefinizden uzağa götürebilecektir. Borsada rastgele işlem yapmamak önemlidir; her zaman nedenleri ve sonuçları iyi bir şekilde kavrayabilme üzerinize borsa bilginizi ve deneyiminizi arttırmak üzerine yoğunlaşın.

Kar eden Kuruluş ve Sektörlere Yönelin

Borsada çok kazananlar büyük çoğunlukla bildikleri yatırım araçlarına yönelip, karlı sektörlerde ve firmalarda işlem yapan kişilerdir. Düşüş trendinde olan, bir süreden beri bu trendi olumlu yönde kıramayan sektör ve şirketler size büyük olasılıkla zarar vereceklerdir. Bilinmeyen şirketlerin hisse senetlerindense bilinen ve güvenilir şirketlerin hisse senetlerine odaklanın. Bu noktada spekülasyonlara da fazla önem vermemeniz iyi olacaktır. Kendi araştırmalarınıza önem verin; yatırım araçlarınızı ve şirketleri iyi takip etmeniz sizin için borsada başarılı olmanın anahtarlarından biridir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.