Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kadın Girişimci Destek Kredisi Nedir ?

08.02.2017
258

Kadın girişimci destek kredisi, girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaşması ve başarılı işletmelerin kurulması için KOSGEB tarafından uygulamalı girişimcilik eğitimini aldıktan sonra hazırlanan proje uygun görülürse verilir. Bu eğitimler için başvuru bağlı bulundukları il ve ilçelerdeki İŞKUR birimlerine şahsen yapmaları gerekir. Girişimcilik eğitimi başvurusunda bulunan her kişiye  20 ya da 30 sorudan oluşan bir test yapılmaktadır. İnternette bu sınav ile ilgili daha önceden çıkmış soruları barındıran içerikler mevcuttur.  Yapılan sınavı başarıyla geçen kadın girişimciler uygulamalı girişimcilik eğitimi almaya hak kazanırlar.  Bu eğitimler düzenlenirken belirli sayıda başvurunun olması şartı aranır. Eğitimi tamamlayan girişimci kadınlar kendi işyerlerini açabilmek için yeterli pozisyona gelirler ve işyeri için yaptıkları harcamaları faturalandırarak KOSGEB’ den hibe kredi talep ederler. KOSGEB in kadın girişimcilere verdiği hibe kredi miktarı 50 bin liradır. Eğer hayalinizde yapmak istediğiniz bir iş ya da mesleğinizi uygulamak isteği varsa bu krediyi değerlendirebilirsiniz. 18 yaşını dolduran her T.C. vatandaşı bu hibe krediyi almak için başvuru yapabilir. Bu avantajı sadece uygulamalı girişimcilik yapma sertifikanızı aldıktan sonra kullanabilirsiniz. Kurs süresi toplamda 32 saattir.

Kadın Girişimci Destek Kredisi Nedir

Başvuru Şartları
Başvurunuzu yaptığınızda sizden yeterlilik sınavı için bir ön görüşme yapılacaktır. Bu görüşmelerden uygun görülen kişiler uygulamalı girişimcilik eğitimi almaya hak kazanırlar. Uygulamalı girişimcilik eğitimi girişimci kişilerin iş kurma ve bu işi yürütebilme konularında bilgi ve beceri sahibi olabilmeleri, bir iş planı hazırlayabilecek duruma gelmeleri için yapılır.  KOSGEB 50 bin lira hibe kredinin yanı sıra 5 yıl sonra ödemek şartıyla 100 bin TL de faizsiz kredi alma seçeneğini sunuyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan her kadın kurs bitirme belgelerini aldıktan sonra bir işyeri açtıklarında yaptıkları harcamaları ve giderleri fatura göstererek KOSGEB den hibe kredi alırlar. Girişimcilik destek programına katılabilmeniz için yapmanız gerekenler; KOSGEBİN veri tabanına kayıt olmanız, Kobi beyannamesini, Kobi bilgi Dokümanını doldurmanız,  iş planı projenizi hazırlamanız, faturalarınızın tanzimi, işyeri belgelerinizin dosyalanarak hazır edilmesidir. Bu gereken şartları hazırlamanızın ardından iş planı projeniz kabul görürse işyeriniz için yaptığınız harcamaları hibe olarak geri alırsınız.

Başvuruda Kadın Girişimci Avantajı
KOSGEB verdiği hibede kadın girişimcilere erkeklere oranla yüzde 20 oranında daha çok şans vermiş. KOSGEB kadın ve özürlü olma durumunda artı finansal destek de sağlıyor. Yeni bir işyeri açıldığında kadın ve özürlü olan kişiye işletme kuruluş desteğini yani 3bin Tl, makineler, aletler, ofis donanımı ve yazılımı desteği için 15 bin TL, işletme giderleri için 12bin TL destek veriyor.

Kobiler
KOSGEB’ in  iş geliştirme (İŞGEM) desteği de KOBİ’ LERE işletmeler için geliştirme koçluğu, destek ağlarına ulaşma, finansal kaynaklara erişme, uygun koşullardaki  işyeri mekanı ,ofisle ilgili hizmet ve ekipmanların sağlanması  kısaca kuruluş ve işletme giderlerine  destek olunması amaçlıdır. Kobi kredisi hizmet paketinden belediyeler, YÖK, özel idareler, meslek kuruluşları faydalanabilirler. İŞGEM desteğinde bina tadilatı yapılabilmesi için 500 bin, ofis ve ortak kullanım alanlarında gerekli olabilecek mobilyalar ve donanımlar için, toplamda 100 bin, personel net ücretleri için (asgari geçim indirimleri, ikramiyeler, prim ve ek ödemeleri haricinde) kişi başına 3 bin, personel için de toplamda 50 bin TL ödenir ki bu miktar da geri ödemesiz üst limit için 650bin TL.dir.  Destekten yararlanabilmek için KOSGEB müdürlüğüne başvuru yapılır. İlgili belgeler teslim edilir. Bu destekten yararlanmak isteyen kuruluşun KOSGEB veri tabanına kaydolması zorunludur.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Hibe Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır 2020 başlıklı makalemizde devlet hibe kredi başvurusu, hibe kredi ve hibe kredi başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.