Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kasko Sigorta Fiyatları Nasıl Belirlenir

22.11.2017
406

Kasko sigortası motorlu taşıt kullanan mükelleflerin araçlarının herhangi bir durumda karşılaşacakları zararlara karşı bu zararlarının sigorta acentesi tarafından karşılanmasını ifade etmektedir. Böylelikle aracın olası bir trafik kazası olayına maruz kalması, deprem gibi sık sık yaşanan doğal afetlerde kullanılamaz hale gelmesi veya hasarının çok olması, çalıntı ve gasplardan kaynaklanan hırsızlık durumları gibi unsurlarda kişiye tanınan haklardandır. Bu haklar kişinin menfaatlerini güvence altına aldığı gibi aracın da bütün hasarlarına karşı sorumlu bir yetkili acente atamaktadır. Bu da yine aracın sigortalı olarak tüm sorumluluklarından sorumlu bir yetkili mercinin varlığını ifade etmektedir.

Eğer aracınız, hiç olmadık ani bir anda zarar görse sigortasızsa bu zararını tazmin ettirmek için karşınızda bir muhatap bulamayacaksınız demektir. Bu da kasko sigortası fiyatları bakımından oldukça önemli bir konuya işaret etmektedir. Kasko sigortasının ne denli önemli olduğuna bir başka başlık altında da değinmek kaskolu araç sahiplerinin elde ettikleri avantajlar bakımından son derece önemlidir.

KAMPANYALI KASKO FİYATLARIYLA ARAÇLAR GÜVENDE

Kaskolu bir aracın sigorta fiyatları sürekli olarak sürücüler tarafından tartışılagelmiş konuların arasında bulunmaktadır. Ancak bu durum o kadar da büyütülecek bir mesele olmamalıdır. Çünkü kampanyalı olarak indirimli ve akaryakıt hediyeli kasko fiyatlarıyla araçlar daima güvende tutulmaktadır. Bu güven sayesinde araç sahiplerinin diledikleri şekilde araçlarını kullanmaları mümkündür. Kasko sigortasının kapsadığı alanlar şu şekilde sınıflandırılabilir:

FERDÎ KAZA SİGORTASI

Kasko sigortasının bir alt kolu olarak bireysel kazalara karşı sigorta acentesinin karşıladığı bir alandır. Zarar görenin bütün tazminini sigorta acentesi karşılayarak söz konusu sorunların ortadan kaldırılmasında kişiye sıkı sıkıya bağlanan bir teminat sunmaktadır. Sunduğu bu teminat sayesinde de kişinin bütün olası trafik kazalarına karşı bütün maddi ve manevi tazminatını karşılama yükümlülüğünü taşımaktadır.

YOL BOYU EMNİYET SİGORTASI

Sigorta acentelerinin karşıladığı bir diğer sigortadır. Kasko sigortası kapsamında yer alan yol boyu emniyet sigortası sayesinde araç lastiklerinin patlaması, aracın aniden arızalanması, araç motorundan kaynaklanan ve diğer aksamlarından kaynaklanan arızalarla aracın zarar görmesi ve benzeri durumlara karşı araç sahibine yol boyu emniyet sigortası tahsis edilmektedir.

YURTDIŞINDA DA EMNİYET SİGORTASI

İsteğe bağlı olarak araç sahibinin yurt dışında olsa bile 7/24 aracının emniyette olmasını ifade etmektedir. Poliçede belirtildiği takdirde ucuz kasko fiyatı ile araç sahibinin yurtdışında da herhangi bir trafik kazası, hırsızlık, doğal afet sonucu hasar görme gibi durumlara karşı tedbirli olmasını ifade etmektedir. Tüm bu unsurlar gözetilerek yerinde bir emniyet sigortası yaptırılarak araç sahibine her zaman her yerde bir güvence taşımaktadır.

TAŞIT SİGORTA BEDELİ NASIL BELİRLENİR?

Taşıtların markası, modeli, cinsi, tipi çok şey ifade eder. Kişinin kasko ödeme noktasında taşıttan taşıta göre değişen bu tür özellikler kişinin sigorta bedelini de belirlemektedir. Bu da sigorta bedelinin taşıtın yukarıda yer verilen fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ifade etmesi bakımından oldukça önem taşır. Bu önem nedeniyle de kişinin taşıtını iyi tanıması, taşıt edinirken bu bilinci taşıması gerekmektedir.

Kasko bedelleri günümüzde oldukça cazip tekliflere sahiptir. Bu cazip teklifler sayesinde araç sahibi aracının bütün sorunlarını teminat altına alan bir güvende aracını kaskolatabilmektedir. Bu da kişiye bir özgüven aşılayarak aracı hakkında hiçbir endişe duymadan daima güvenle kullanabilmesini ifade etmektedir. İşte bu bakımdan da son derece öne çıkan bir unsur olarak ucuz sigorta bedellerindeki poliçelerin eksiksiz bir biçimde doldurulmasının ardından sigorta işlemleri başlatılabilir.

KASKODA SİGORTA ACENTESİNİN ÖNEMİ HAKKINDA

Yine araç sigortalama konusunda bilinmesi gereken bir alana daha işaret edilmelidir. Araç sahiplerinin sigorta edecekleri araçlarını yetkili sigorta acentesine kaskolatmaları son derece önemlidir. Bunun için tecrübeden ödün vermeyen, sigorta işlemlerinin önde gelen acentesi olarak hizmet sağlayan ulusal çapta güçlü sigorta acentelerinden faydalanmak gerekmektedir. Ancak böyle bir sigorta acentesi tarafından hem uygun koşullarda sigorta işlemleri yapılacak hem de kişinin bütün menfaatleri güvence altına alınacaktır. Bu yüzden sigortalatma işleminde kesinlikle marka değerindeki sigorta acentelerine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Diğer bir konu olarak da yine bu konuda asla tanınmamış mercilerden araç satın almamak gerekmektedir. Çünkü sigorta işlemiyle araç mükellefiyeti işlemi birbirine sıkı sıkıya bağlı konuların başında gelmektedir. Bu da söz konusu durumda sigorta fiyat bakımından kişinin tamamen önde gelen unsurlarını oluşturmasını sağlamaktadır.

Kasko işlemlerine yönelik olarak fiyatlandırma işlemi, kasko sürecinde kişilerin ortaya koymuş oldukları nitelikler bakımından son derece özgün özellikleri taşımaktadır. Özgün özelliklerle kasko işlemlerinin daha pratik, daha aktif bir biçimde tamamlanabilir olması da konunun aydınlanması adına oldukça önem taşıyan bir konuyu oluşturmaktadır.

Sigorta işlemlerinde 7/24 hizmet sağlayan ve sigortacılık alanında kökleşmiş bir acente olarak hizmet sunan sigorta yetkililerince aracın bütün yönleriyle güvende olması son derece mümkün özellikler arasında yerini korumaktadır. Bu yerini koruyan üstün özellikler sayesinde de kişilerin yaşamış oldukları belli başlı durumlar mukabilinde kasko işlemlerine yönelik daima bir teknik, özgün sigorta çalışmaları yürütülerek kasko işlemlerinde tamamen teminat oluşturulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kasko Sigortası Değer Kaybını Karşılar Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.