Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kasko Sigortası Değer Kaybını Karşılar Mı

20.11.2017
551

Kasko, araçlara yapılan sigortalardan biri olarak bilinir. Kasko sigortası sayesinde araçta oluşan hasarlar karşılanır. Kişi sigorta şirketlerinden tazminat alabilir. Trafiğe çıkıldığı andan itibaren sürücüler ve araçları tehlike altındadır. Sürücüler beklenmeyen bir kaza sonucunda fazla maliyetler ile karşı karşıya kalabilir. Bu maliyetlerden kurtulmak için kasko sigortasına başvururlar. Sigortalının iradesi dışında araca sabit veya hareketli bir cismin çarpması, aracın devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması, yanması, çalınması gibi olaylar sonucunda araç sahibine maddi zararlar temin edilir. Kasko sigortasının yasal bir zorunluluğu yoktur.

Araç sahiplerinin isteğine göre yapılır. Bu konu hakkında en çok sorulan sorulardan biri de ” Değer kaybı nedir ?” sorusudur. Sorunun cevabı şu şekilde açıklanabilir. Araç değer kaybı, herhangi bir kaza sonucu araçların ikinci el piyasa değerinde oluşan maddi kayıptır. Araç herhangi bir hasar gördüğü zaman bu hasar çok az bile olsa aracın değerinin düşmesine neden olur. Kişiler kaza sonrası araçlarını orijinal parçalar ile değiştirseler bile araba kayıtlara kusurlu araç olarak geçer. Araç sigortasına sahip olan kişiler, kaza yaptığı zaman hasar ücretlerini sigorta şirketlerinden karşılayabilir. Herhangi bir trafik kazası sonucunda hasar gören araçlar servise götürülerek araç tamirleri yapılır. Bu tamirler sırasında araçların kazadan kaynaklı olan tüm sorunları giderilir. Fakat tüm onarımlara rağmen araçlar artık kazalı sayılır. Bu durumda da ikinci el araç kategorisine girer. Böylece araçların satılmaları daha zorlaşır. Araç sahiplerine araç değer kaybı kaybetmek olarak geri döner. Böylece ” değer kaybı kaybetmek nedir ” sorusuna da cevap verilmiş olunur. Araç sahipleri maddi değer kaybı da yaşar. Araçların değer kaybı tazminatları ile araç sahipleri kusurlu olmadıkları hasarlar ile ilgili mağduriyetlerinin giderilmesi sağlanır. Değer kaybı tazminatları sigorta poliçeleri teminatları kapsamındadır.

Kasko sigortasının önemi

Kasgo sigortası önemi araç sahipleri için büyüktür. Kasko sigortası kişilere birçok fayda sağlar. Bir kaza anında araçta oluşacak hasarların tamiri için oldukça önemlidir. Araçların masrafları çok olabilir. Bu da kişileri zor duruma sokar. Kasko sigortası sayesinde kişilerin üzerindeki yük hafifler. Kasko sigortasının karşıladığı bazı durumlar şu şekildedir; Boyasız araç kaportası göçüklerini düzeltme, boya hasarlı olan araçların kaporta göçüklerini düzeltme, tampon sıyrıkları, anahtar çizikleri, kapı vurukları gibi boya tamiri olan yerleri onarma, deri, kumaş, plastik üzerindeki yanık, yırtık ve çizikleri düzeltme yani döşemelerin tamirini yapma, her tipteki kırıkları ve 10 cm ye kadar olan çatlakları tamir etme, leke çıkarma, araç tamponlarının tamiri (yırtık, kopuk, eksik parçalar) Normalde maddi açısından kişiye zorluk yaşatacak bu durumlardan kişiler araç sigortası yaptırarak kurtulabilir. Kasko sigortaları bu sebepler ile araç sahipleri için oldukça önemli hale gelmiştir.

Kasko sigorta değeri

Son zamanlar da kasko sigortası değeri nedir ? sorusu oldukça çok duyulmaktadır. Kasko sigorta değeri, araçlar da hasar oluşması halinde ödenecek tazminatlarda sigorta şirketlerinin güncel araç kasko değerleri baz alınması olarak bilinir. Bu değerler her sigorta şirketi için farklılık göstermektedir. Araçların kasko değerlerinin belirlenmesinde araçların markaları, modelleri ve yılları göz önüne alınır. O zamanki piyasa değerlerine bakılır. Motorlu taşıtlar vergisini ödeme sırasında da kasko araç değer listesi baz alınır. Kasko değer listeleri, on beş yaşına kadar olan motorlu kara taşıtları için hazırlanmıştır. Daha eski olan modeller için motorlu taşıtların sigorta bedelleri sigorta şirketleri ile tespit edilir. Araç kasko değerleri, 2. el araç alım satımların da referans değer olarak kullanılmaktadır.

Kasko değer listeleri, önceki yıllarda araç hasar tazminatı ödemelerinde kullanılmıştır. Sonraki zamanlar da ise araçların fiyat referansları için yeni kaynaklar çıkmıştır. Kasko değerleri o aracın piyasa değerini gösterir. Listeler her ay Türkiye Sosyal Birliği tarafından yayınlanır. Kasko değer listesi sorgulamaları internet üzerinde kolayca yapılabilir. Kasko değer sayfasına girdikten sonra aracın markası, araç model yılı ve aracın modeli seçilir. Bu işlemleri yaptıktan sonra araçların güncel kasko değerleri çıkar. Araç sahibinin güvence altına alınmasını sağlayan araç kasko sigorta sorgulama oldukça kolaydır. Araç kasko sigortası sorgulama da istenen bilgiler, aracın plakası ve ruhsat sahibinin TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarasıdır. Kişiler bu bilgileri girerek kolayca kasko sigorta sorgulaması yapılır.

Araç kasko bedeli Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanan güncel listelere göre belirlenmektedir. Kasko bedellerini kasko poliçelerini yapmadan önce öğrenmek, sigorta şirketlerinin kişilere sunduğu primleri karşılaştırmak için oldukça önemlidir. Ayrıca araç sahipleri internet üzerinden kasko sorgulama işlemini yaparak, birçok sigorta şirketinden aynı anda kasko sigortası teklifleri alabilir. Kolayca aracının en güncel bedelini öğrenebilir. Kişiler bu sorgulamalar sonucunda ihtiyaçlarına en uygun olan kasko tekliflerini değerlendirerek seçerler. Poliçelendirme yapıldıktan sonra ilk ödeme veya peşinatın ödenmesi ile beraber kasko sigortası başlamış olur. Kasko sigortası 1 yıl süre ile geçerli olur. Yenileme işlemi zamanında farklı bir kasko şirketi ile anlaşarak yenileme yapılabilir. Araç kasko sigortası yenileme tarihini geçirmemeye dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kasko Sigortası Bildirim Formu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.