Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kasko Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz

30.11.2017
504

Kasko sigortası araçların her türlü hasara karşı zararlarının karşılanması anlamını taşır. Bunun için konut sigortası, genel sağlık sigortası kadar son derece önemli bir konudur. Zaten taşıtlarda zorunlu trafik sigortası yaygın bir uygulama olarak göze çarpar. Ancak taşıt sigortası olarak kasko sigortası şimdilik yasal bir zorunluluk taşımamaktadır. Fakat şu da bir gerçektir ki kaskolu araçların kaskosuz araçlardan ayrılan yönleri vardır. Bu yönleri arasında akaryakıt alışverişindeki indirimler, market alışverişlerindeki indirimler şimdilik akla gelenlerden sadece birkaçını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra kasko sigortasına bağlı olarak yine kasko sigorta ödemesi gibi bir durum da söz konusudur. Buna kasko sigorta hasar ödemesi adı verilmektedir. Bu ödemenin yapılma nedeni açık olarak daha önce anlaşmada da geçtiği üzere her türlü aracın zarar görmesine karşılık gerçekleşecek bir tazmini karşılama işlemi olarak bilinmektedir. Bunun için belirli kriterler vardır. Bunlar takip edilerek kısa bir zaman içerisinde kişi kasko sigorta hasar ödemelerinden faydalanacaktır.

  1. Aşama : Hasar bildirim formunun oluşturulması

Kaskolu aracın bir trafik kazası sonrası çarpışmaya maruz kalması, deprem, yangın veya sel gibi doğal afetler neticesinde aracın pert olması durumlarında sigorta acentesi aracın tüm zararlarını karşılamakla yükümlüdür. Bunun için öncelikle kişinin en geç 1 hafta içerisinde hasara karşılık bildirim formunu doldurması gerekmektedir. Bildirim formunu doldurması hasarın tazmin edilmesine yönelik bir istek dilekçesidir. Bildirim hazırlandıktan sonra gerçekleşecek olan bir diğer aşama ise sigorta ödemesi için gereken araştırma çalışmalarının başlamasıdır.

  1. Aşama : Sigorta eksperlerinin kasko hasar fiyatını belirlemesi

Bu aşamada bildirim oluşturulmasının ardından hemen uzman sigorta acente çalışanları tarafından eksperler tarafından ivedilikle hasarın neden ve sonuç ilişkisi ele alınmaktadır. Bu ele alınan süreçte kişinin başlıca öne çıkan unsurlarıyla tüm sorunların yakından takibatı yapılmaktadır. Fiyatın belirlenmesinde etkili olan süreçlerden olması bakımından son derece öne çıkan bir unsur olarak bu süreç önem taşır. Bu süreç de 15 gün sürer. Bundan sonra genel olarak talepte bulunan haklı bulunarak hasarın tazminine karar verilir.

Peki ya aksine karar verilirse, ne olur?

KASKO SİGORTA HASAR ÖDEMESİNİN REDDİ VE NEDENLERİ

Kaskolu araç sahiplerinin zaman zaman tüketici mahkemelerine bu yönde şikayette bulundukları da olmaktadır. Genelde ödeme yapılmama durumu bakımından şikayetler gelmektedir. Gelen bu şikayetler dikkate alınarak ilgili tahkim heyeti tarafından hemen konuya el atılmaktadır. Kasko sigorta acentelerinin ortaya çıkan zararı karşılamama durumu da vardır. Bunun için birtakım nedenler vardır. Bu nedenlerin başında kasten hasara yol açma gelmektedir. Uzman eksper ekibi tarafından yerinde yapılan incelemeler ve raporlar sonucunda kasten aracı zarara soktuğu tespit edilen kişilerin hasar ödemeleri yapılmamakta ve zarar tazmin edilmemektedir. Bu da söz konusu süreçte sigorta ödemelerinin neden reddedildiğini gözler önüne sermesi açısından dikkat çeken bir diğer konuyu oluşturmaktadır. Bu konu da açıklıkla görülebileceği gibi birey tarafından kasıtlı olarak gerçekleştiği için hiçbir hak talebinde bulunamamaktadır.

Bununla beraber kasten hasar ortaya çıkarmasa da yine de istisnai durumlarda hasarlar karşılanmamaktadır. Bunların başında hasarın önceden belirlenen oranın çok çok üstünde olması gelmektedir. Bu durumlarda da hasar ödemesi yapılmayacaktır. Gerekçe olarak da sözleşme kuralları ileri sürülebilir.

KASKO SİGORTA ÖDEMELERİNİN GÜVENİLİRLİĞİ

Kasko sigortalarının ödeme güvenilirliği aslında basit bir konudan ibarettir. Çünkü söz konusu sorun sigorta acentesiyle tamamen paralellik gösterir. Güvenilir bir sigorta acentesinden araç sigortalanmışsa bu durumda hem hasar ödemesi gerçekleşecek hem de ödeme tamamen güvenilir hale gelecektir. Bu konu da başlıca kasko sigortası ödemesi güvenilir mi sorunsalının üzerinde durulması konuya bu açıdan bakmayı gerektirmektedir. Çünkü sigorta acenteleri zaten anlaşmalarında açık açık ne tür hasarların sigorta kapsamına girdiğini belirterek bu konudaki tartışmalara bir son vermiştir. Bu yönüyle nitelikli sigorta acentelerinden bu hizmeti almak önemlidir. Bunun dışında alınan hizmetlerse yine kişinin başlıca ortada duran hak talebini karşılamada yetersiz olmaktadır. Özellikle zaman zaman haber bültenlerine bile konu olan çalıntı araç ve sahte poliçe gibi süreçlere maruz kalmamak adına kişilerin güvenilir sigorta acentelerinden bu işlemi yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca yine araç satın alınırken de aynı yöntem tercih edilerek kasko işlemi tamamen güvenilir bir platformda sonlandırılmalıdır. Bunun dışında yapılan bütün işlemlere karşı kişilerin ortaya koydukları tüm unsurlar göz ardı edileceğinden kişinin olası bir mağduriyet yaşaması işten bile değildir. Tüm bu sorunlar gözetilerek de kasko sürecinde sigortalı araç temin etmenin önemi bir kez daha vurgulanmaktadır.

Nihayetinde; araç sigortalanması işlemi kişinin aracını madden bir emniyete alması demektir. Çünkü olası bir kaza anında yaşanabilecek bütün hasarların karşılanmasında bu hasarları karşılama yükümlülüğü taşıyan sigorta birimi bulunmaktadır. Fakat kaskosuz bir aracın herhangi bir beklenti içerisine girebileceği hiçbir şekilde bir tahkikat birimi bulunmamaktadır. Bu durum da söz konusu sürecin tamamen başarılı olarak gerçekleştirilmesi adına oldukça önem taşıyan konuların başında gelmesi adına kesinlikle düşünülmesi gereken ve ihmal edilmemesi gereken konuların arasında gelmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kasko Sigortası Fiyat Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.