G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir

04.12.2017
267

Araç sigortası yaptıranlar hasarsızlık indirimi nedir konusunu sıklıkla araştırıyorlar. Çünkü bu indirim, araç hasarı bulunmayan araç sahipleri için büyük avantajlar sunuyor. Bu indirim sayesinde çok daha az araç sigortası poliçesi ödeyebilmek söz konusu olabiliyor. Hatta bu indirim belli bir sürenin sonunda yüzde 60’a varan oranları buluyor.

Hasarsızlık İndirimi Niçin Uygulanmaktadır?

Hasarsızlık indiriminden bahsetmeden önce kasko sigortası nedir sorusuna cevap vermek gerekiyor. Kasko sigortası, araçların geçirebileceği kaza ihtimallerine karşı sağlanan bir güvencedir. Araçlarına kasko yaptıranlar aracın kaza geçirmesi, çalınması, yangın gibi durumlarda zarar görmesi gibi hallerde araçta meydana gelen hasarın tazminatını alabilirler ve böylelikle herhangi bir zarara uğramadan olumsuz durumları atlatabilirler. Kaskonun kapsayacağı durumlar, kasko yaptıran araç sahibinin talepleri ile şekillenebilir. Eğer sigortalı talep ediyorsa, kaskoya ek güvencelerin de eklemesi söz konusu olabilir. Kaskolar, poliçenin ödendiği gün başlar.

Kasko sigortası 1 yıllık olarak uygulanmaktadır. Bu bir yıl içerisinde bir araç, hiç kaza geçirmeyebilir ve araç sahibi sigorta şirketinden hiçbir talepte bulunmamış olabilir. Diğer yandan başka bir aracın sahibi, bir yıl içerisinde çok kez sorun yaşamış ve sigorta şirketinden tazminat talebinde bulunmuş olabilir. Bu iki durum göz önünde bulundurularak, araç sahiplerinin kasko sigortasını adil bir şekilde ödemelerini sağlayan sisteme, hasarsızlık indirimi denilmektedir. Bu indirim aracın hasarsız geçirdiği yıllara göre belirlenen oranlarla uygulanmaktadır.

Hasarsızlık indirimi için gereken şartları karşılayan araç sahipleri hasarsızlık indirimi nasıl yapılır ve bu indirimi başlatmak için neler yapılır sorularının cevaplarını da sıklıkla araştırırlar. Hasarsızlık indiriminin başlatılması için aslında araç sahibinin herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Çünkü bu indirim, sigorta şirketi tarafından takip edilmektedir. Araç sahibi bir yıllık hasarsızlık şartını karşıladığı zaman, bu indirim hakkında sigorta şirketi tarafından bilgilendirilecek ve indirim başlatılacaktır.

Hasarsızlık İndirimi Oranları Nedir?

Araç sahiplerinin hasarsızlık indiriminden faydalanmak için bazı şartları ve bu konuda uygulanan oranları bilmeleri gerekir. Buna göre araç, poliçe yaptırdığı ilk bir yılı hasarsız biçimde tamamlamayı başardıysa, 12 aylık poliçe süresinin sonunda yapılacak olan kasko yenilemesinde yüzde 30 oranında daha az poliçe ödeyecektir. Aracın hasarsızlığı 2 yıl boyunca devam etmişse, araç sahibi 24 aylık sürenin sonunda yapılacak olan kasko yenilemesinde bu kez yüzde 40 daha az poliçe ödemesine sahip olacaktır.

Hasarsızlık indirimi, ilk iki yıl süresince yüzde 30 ve yüzde 40 oranlarında uygulanmaktadır. Ancak yıllar ilerledikçe ve aracın hasarsızlık durumu devam ettikçe, bu oran yükselmeye devam edecektir. Araç kasko sigortasının üçüncü yılını hasarsızlık ile tamamlamışsa, bu araç sahibi poliçede yüzde 50 indiriminden yararlanır. Dördüncü yılın sonunda ise, yüzde 60 oranındaki poliçe indirimine sahip olur. Ancak bu oran bazı sigorta şirketlerinde yüzde 65’e varabilmektedir. Bu bahsedilen oranlar, genel olarak uygulanan oranlardır. Fakat her sigorta şirketi, bu oranları kendi ölçülerine göre belirleyebilmektedir. Aracın kaza yaptığı ve hasar aldığı hallerde uygulanacak olan primler ise, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen oranları içermektedir.

Araç sahiplerinin bu indirimden yararlanması için aracının hiç kaza geçirmemesi gerekir. Aracın kaza yaptığı bazı durumlarda, bu indirim geçersiz sayılacaktır. Fakat aracın geçirdiği kazanın durumunda mevcut olan bazı unsurlar, hasarsızlık indiriminin devam etmesini sağlar.

Hasarsızlık İndirimi Hangi Hallerde Geçerliliğini Korur?

Aracın kaza geçirdiği durumlarda hasarsızlık indiriminden yararlanılır mı sorusunun oldukça geniş bir cevabı vardır. Normal şartlar altında araç herhangi bir kaza yaptıysa, o araç artık hasarlı bir araçtır ve artık hasarsızlık indiriminden yararlanamaz. Fakat aracın yaptığı bu kazada araç sürücüsünün hatalı olup olmadığı kriteri önemlidir. Eğer yaşanan kazada tamamen karşı taraf hatalıysa ve bu durum resmi olarak belgelenirse, bu durumda aracın hasarı kusurlu olan karşı tarafın kasko sigortasından karşılanacak, kazada herhangi bir hatası olmayan araç sahibinin hasarsızlık indirimi devam edecektir. Bu tür kazalara rüculu kazalar ve bu kazalarda aracın aldığı hasarlara rüculu hasarlar denilmektedir. Böyle kazalarda araç sahibinin kusursuz olduğunun belirlenmesi için ihtiyaç duyulan evrakla, kaza sırasında trafik polisi tarafından tutulacak olacak tutanak veya zabıt gibi belgelerdir. Bu belgelerin sigorta şirketine ulaştırılması ile sigorta şirketi hasarsızlık halini devam ettirecektir.

Kasko süresi içerisinde araç değişimi yapılması, hasarsızlık indirimi nasıl yapılır ve nasıl devam eder sorularının yanıtları içerisinde üzerinde durulan bir konudur. Eğer kasko devam ederken yeni bir araç almaya karar verdiyseniz, bu durumda da hasarsızlık indirimi aynen devam edecektir. Fakat bu yeni araç ile herhangi bir kaza yaşanırsa ve kazanın sorumlusu karşı taraf değilse, hasarsızlık indirimi burada sona erer.

Hasarsızlık indiriminden yararlanmaya devam edebilmek için poliçe bitiminde kaskonun hemen yenilenmesine gerek duyulmaktadır. Eğer poliçe bittiyse ve araç sahibi poliçesini yeniletmediyse, bu durumda hasarsızlık indirimi devam etmeyecektir. Bu haktan yararlanmaya devam edebilmek için kasko bitiminden en geç bir aylık süre zarfında kaskonun yenilenmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kasko Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.