Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kasko Sigortası İptali Nedir

14.12.2017
420

Günümüzde, artan tehlikeli durumlara karşı insanları, her türlü maddi kayıp durumuna karşı korumak amacı ile çeşitli koruma mekanizmaları devreye girmektedir. Bu mekanizmalardan birisi olan sigortacılık, yıllık belli bir meblağ prim karşılığı kişinin mal ve canının maddi olarak oluşacak kayıplara karşı korunmasını amaçlamaktadır. Bu sigortacılık işlemleri, gün geçtikçe farklı alanlarda koruma sağlaması ile beraber, gelişimin sürdürme noktasında emin adımlarla geleceğe doğru ilerlemektedir.

Her yıl artan büyüme oranları ile dikkatleri üzerine çeken bu sistemde kullanıcıların, en az mağduriyetle yaşadıkları kaza, bela durumlarından kurtulmaları amaçlanmaktadır. Bu konudaki teminatlar gün geçtikçe ayrıntısı artarak gelişmektedir.

Kasko Sigortası Nedir?

Ortaya çıkan bu sigortacılık işlemleri içerisinde yer alan kasko sigortası da kişilerin mallarının çeşitleri sebeplerden ötürü zarara uğraması durumunda devreye girmekte, bu kişilerin bu mağduriyetlerini en uygun şekillerde ve kişinin en az zararla bu işten sıyrılmasını sağlanmasını amaçlamaktadır. Kişiler, çeşitli mal ve mülkleri için kasko sigortası yaptırabilmektedirler. Bu konuda özellikle ortaya çıkan, yeni tehditlerinde bu sigortaların sözleşmelerine girmesi önem taşımaktadır. Bunu gerçekleştirebilen kasko sigortası yapan şirketler, her zaman için en ön planda tercih edilecek şirketler arasında yer almaktadır.

Kasko Sigortasının Özellikleri Nelerdir?

Kasko Sigortası Nedir sorusunun ardından, bu sigorta çeşidinin belli özelliklerinin bulunduğu unutulmaması gereken bir ayrıntıdır. Özellikle son zamanlarda mal ve mülklerin değerlerinin artması ve yeni sigorta şirketlerinin piyasaya dahil olması ile birlikte bu alanda büyük bir rekabet ortaya çıkmıştır. Bu rekabetin bir sonucu olarak, özellikle sigorta primleri de belli oranlarda tüketici lehinde düzelmeler içine girmiştir. Kasko sigortalarının en önemli özelliklerinden birisi prim miktarının yanında, kişinin imzalayarak kabul ettiğini gösterdiği kasko sigortasının sözleşme içeriğidir. Bu içerik özellikle kullanıcılar tarafından iyi incelenerek, kişinin çevresinde ortada olan tehditlere karşıda koruma sağlamayı taahhüt etmeli ve buna göre sigorta primi belirlenmesi yapılmalıdır. Böylece kişi başına gelecek olan sorunlar karşısında en iyi şekilde maddi ve manevi olarak korunmuş olacaktır.

Kasko Sigortaları yaptırılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellikte, kasko sigortasının yapıldığı şirketin ne kadar güvenilir olduğunun belirlenmesi, özellikle piyasada kendisi ile ilgili olumsuz haber çıkan şirketlerin, sigorta yaptırılırken tercih edilmemesi gerekliliğidir. Burada unutulmaması gereken nokta kişinin en az zararla yaşadığı olumsuz durumdan kurtarılması gerekliliğidir. Buna sağlayamayacak nitelikteki şirketler, müşterilerine her zaman için zarar verecek nitelikler taşırlar.

Kasko Sigorta İptali Nedir?

Bazı durumlar yaşanması halinde bu iptal işleminin gerçekleştiği görülmektedir. İptal işleminin gerçekleşmesinde şüphesiz belli şartların sağlanması ya da yerine getirilmemesi etkili olmaktadır. Yaşanacak olan böyle durumlarda kişi için bazı mağduriyet durumları ortaya çıkabilmektedir.

Kasko Sigortasının İptal Edilme Durumları Nelerdir?

Kasgo Sigortası iptali için belli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu iptal gerekçelerinden ilki; ruhsat sahibinin kaskolu aracını satmasıdır. Bu durumda kasko sigortası iptal olarak, yeni bir araç için tekrar düzenlenmesi gerekmektedir. Kişi aracını sattıktan sonra yeni bir araç alması durumunda, bu aracın değerine göre tekrar kasko sigortası hesaplanarak, aradan oluşan farka göre ya kişiden ekstra ödeme istenir ya da sigorta şirketi kişiye ödeme yapar, bu durumu etkileyen ana faktör; araç değerinden ve sözleşmenin içeriğindeki farklardan ortaya çıkmaktadır.

Son zamanlarda yaşanan en sık kasko sigortası iptal durumlarından ikincisi de araç sahibinin, yaptırdığı kasko sigorta primini ödememesinden kaynaklanmaktadır. Sigorta şirketi bu primin ödenmemesinden kaynaklı olarak, bu sigorta işlemini tek taraflı olarak iptal ederek kişinin, sonrasında mağduriyet yaşama durumunu ortaya çıkarabilir. Bu durumlardan kurtulmak için kişinin ödeme makbuzunu ve ya ödeme yaptığını gösteren herhangi bir belgeyi yanında taşıması önemli bir konu olarak dikkat çekmektedir.

Kasko Sigortası iptaline sebep olan bir diğer durumda ruhsat sahibinin vefat etmesi durumudur. Bu durumda kişiye ait olan kasko sigortalı mallar mirasçılara geçeceği için tekrardan bir sigorta poliçesi düzenlenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu özeliklere dikkat edilerek, kasko sigortası iptali olur mu? Sorusunun cevabı da bu şekilde ortaya konulmuş olmaktadır.

Kasko Sigorta İptalinde İptal Bedeli Var Mıdır?

Kasko sigortası iptal bedeli belli durumların ortaya çıkması halinde uygulanmaktadır. Bu bedel kişinin sigorta primlerini düzgün ödemesinden tutunda, kaskolu aracını satmasına ve yeni bir araç alması gibi durumlara göre değişebilmektedir. Bu değişkenlerin her birinin ortaya çıkardığı sonuç birbirinden farklı özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Kişinin keyfi olarak sigorta poliçesini iptal ettirmesi durumu mağduriyetler yaşanmasına zemin hazırlayacağı gibi ayrıca karşı tarafından mağduriyet yaşamasına sebep olabilmektedir. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken nokta araç satışlarından ve değişen aracın değerinden kaynaklı durumlardır. Bu özelliklere göre kişilerin iptal bedeli ödemesi ve ya ödememesi durumu ortaya çıkmakta ve buna göre değerlendirmeler yapılmaktadır.

Kasko sigorta iptali nedir sorusunun ortaya çıkan bu cevaplarına göre kullanıcılar, hareket ederek, her türlü kaza-bela durumunda karşılarına çıkan bu olumsuzluğu en iyi şekilde ortadan kaldırmayı sağlayabilirler. Böylece mağduriyetlerin yaşanmasının da önüne geçilerek, kaza-bela yaşayan isanların sorunlarının ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Kasko Sigortası İle Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.