Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kasko Sigortası Teklifi Nasıl Alınır

03.11.2017
478

Kasko, araçların kaza yapmaları sonucu uğrayacakları maddi zararları karşılayan sigorta türüne denir. Kasko sigortaları araç sahibinin iradesi dışında aracın çalınması, yanması, başka bir kişi ya da araç tarafından hasara uğraması sonucu oluşan maddi kayıpları da ekspertiz raporları dahilinde karşılaması durumudur. Kasko sigortalarının kapsamı kişilerin isteğine göre değiştirilebilir. Kasko sigortası ve trafik sigortaları karıştırılmamalıdır çünkü ikisinin kapsamı farklıdır.

TRAFİK SİGORTASI NEDİR?

Trafik sigortası trafiğe çıkacak durumda olan her araç için zorunludur. Eğer aracınıza trafik sigortası yaptırmazsanız trafiğe çıkamazsınız. Ya da herhangi bir kontrole veya çevirmeye takılırsanız aracınız çekilir ve cezası ödenene kadar araç trafikten men edilmek zorunda kalır. Trafik sigortası oluşacak hasar durumunda hem aracınızda, hem sizde oluşacak maddi zararları karşılamak için vardır.

Kasko sigortası nedir?

Kasko sigortası, isteğe bağlı şekilde yapılabilen ve kaza sonucu aracınızda oluşacak hasarların bedelini ödeyen bir sigorta türüdür. Aracınızı aldıktan sonra trafiğe çıkabilmesi için önce zorunlu trafik sigortanızı ardından aracınızı güvence altında tutmak istiyorsanız kasko sigortasını yapmanız gerekir. Trafik sigortanız 6 ayda bir, iki taksitte ödenir. Kasko sigortasını başlatmak için bir sigorta şirketi ile görüşmeniz gerekecektir.

Kasko teklifi nasıl alınır?

Kasko sigortası teklifi, sigortacı firma tarafından aracınızın özellikleri ve donanımına göre Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanmış olan değer listesi fiyatları baz alınarak tespit edilmektedir. Görüştüğünüz sigorta şirketi aracınız için belirlenen kasko sigortası bedelini ve fiyata ve kasko kapsamına girecek diğer seçenekler ile size bir teklif yapar. Güvence kapsamınızı geliştirmek isterseniz önerilen ve sigortaya dahil edilen diğer seçenekler ile aracınızın kasko sigortasını tamamlayabilirsiniz.

Kasko sigortasına dahil edilen maddeleri iyice okumanız ve aracınızın hangi durumlarda kasko sigortası kapsamına gireceğini ve zararınızın ne kadar karşılanacağını öğrenmeniz ileride oluşacak durumlara karşı tedbirli olmanızı sağlayacaktır. Size sunulan kasko teklifleri arasında aracınızın başına gelebileceğini düşündüğünüz muhtemel bir durum var ise kasko sigorta paketinize ekletmenizi öneririz. Çünkü aracınız durduğu yerde bile maddi hasar oluşturan bir kazaya karışabilir. Sizin dışınızda oluşan kazalarda da elbette kasko sigortanızın ödeyeceği bir hasar bedeli vardır fakat kapsamını iyi öğrenirseniz aracınızı ve kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

İlk görüştüğünüz sigorta şirketinin kasko sigorta bedellerini beğenmediniz diyelim. Başka sigorta şirketlerinin size sunacağı sigorta teklifi nedir öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde yeni bir kasko sigortası prim bedeli teklifi alacağınız sigorta şirketinin de kasko sigorta paketinde neleri karşılayacağını iyice tahlil ederek ve sizin için en uygun şirketi ve paketi seçmeniz gerekmektedir. Böylece kasko nasıl alınır sorumuzu cevaplamış oluyoruz. Kasko sigortanızı yaptırdıktan sonra güvenle trafiğe çıkabilirsiniz.

Yaptırdığınız kasko sigortası ödemeyi yaptığınız tarihte başlar ve 1 yıl boyunca aracınızı satmadığınız ya da aracınız el değiştirmediği sürece devam eder. Kaskonuzu peşin ya da taksitli şekilde de ödeyebilirsiniz. O zaman da ilk taksitin yatırıldığı gün kaskonuz başlamış demektir. Taksitli ödemenin birini 15 gün geciktirecek olursanız aracınız kasko sigortası teminatından çıkmış olur ve başınıza gelecek herhangi bir kazanın bedeli tarafınıza ödenmez.

Diyelim ki aracınız maddi hasara uğrayan bir kaza yaptı. O zaman aracınızın zarar miktarına ilişkin belgeleri sigortacınıza hızlıca teslim etmeniz gerekir. Teslim gününde itibaren 15 gün içerisinde sigorta şirketleri tarafından aracınızın maddi hasar incelemeleri tamamlanmalı ve hasar bedeli tespit edilip tarafınıza bildirilmelidir. Raporlar sigortalıya 15 gün içerisinde ulaştırıldı diye düşünelim, eğer kasko sigorta anlaşmanızda var ise, bu süre içerisinde sigorta şirketinden tarafınıza araç tahsis edilmelidir. Aracınızın hasar bedeli sigortalıya iletildikten sonra bedel üzerinde anlaşmazlıklar oluşabilir. Bu durumda aracın hasarı için oluşturulan raporlar ve tekrar hasar tayinini gerçekleştirmek üzere bilirkişiler incelenir ve bedel saptanır. Bu heyette 2 ay içerisinde kararını hazırlamalı ve raporları sigortalıya iletmek zorundadır. Maddi hasar bedelinde anlaşma sağlandığı taktirde ödeme yapılır.

Kasko sigortalarında çokça indirim uygulanmaktadır. En önemlisi hasarsızlık indirimidir. Yıl içerisinde hasarlı herhangi bir kazaya karışmamış iseniz, bir sonraki kasko sigorta bedelinize hasarsızlık indirimi uygulanır. Bu uygulamanın aynısı trafik sigortası içinde geçerlidir. Kaza yapmadığınız zaman bedel zamanla düşer ve kaza yapmadığınız sürece alt limitin üstüne çıkmaz. Bedelleri öderken enflasyon tutarları da göz önünde bulundurulmalıdır ki aracınızın değeri bedelin altına düşmesin.

Araçla kaza yapıldığında araç içerisinde bulunan bireylerde oluşacak hasarlar da kasko sigorta teminat kapsamına girmektedir. Hastalık ya da kaza sebepli yaralanma durumunda sigortalının ve yanındakilerin hastanelere naklini sigortanız karşılamak mecburiyetindedir.

Aracınıza yaptırdığınız kasko sigortasına dahil ise yolda kalma sonucu aracınızın çekilmesi ya da acil durum dahilinde kurtarılmasını kaskonuz karşılamaktadır. Kasko sigortası içerisinde verilen teminatlar dışında şu hallerde oluşabilecek zararları da sözleşme ile teminat altına alabilirsiniz;

-Toplumsal hareket, kargaşa ya da grev gibi karşı karşıya gelinen durumlarda müdahaleler sonucu oluşan zararlar,

-Su baskını ya da sel durumlarında oluşabilecek hasarlar,

-Doğal afet, dolu, şiddetli yağmur süresince oluşan hasarlar,

-Aracınızın çekilirken dikkatsiz davranılması sonucu oluşacak hasarlar

Bir önceki yazımız olan Kasko Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.