Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kayıp Kredi Kartı İçin Yenileme Ücreti Alınır mı?

09.03.2017
548

Kredi kartları artık alışverişlerimizin günlük harcamalarımızın başrolünde. Ülkemizde kredi kartı kullanan insan sayısı da bir hayli fazla. Türkiye’de 54 minyonun üzerinde insan kredi kartı kullanıyor. Bir ülkenin nüfusu 80 milyon iken kart kullanan insan sayısının 54 milyon olması da kartların ne kadar hayatımızın içinde bulunduğunun bir kanıtı. Kredi kartı kullananlar kart aidatı vb. gibi bir dünya masraf ödüyor e birde 54 milyonu bu masraflarla çarpınca dehşet bir rakam çıkıyor, bankaların faizlerini söylemiyoruz bile. Kredi kartları ve masrafları söz konusu olunca kaybolan, hata veren kart ücretlerine de değinmek gerek. Bizlerde merak edilen kayıp kredi kartı için yenileme ücreti alınır mı konusu hakkında birkaç bilgi vererek sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kayıp Kredi Kartı İçin Yenileme Ücreti Alınır mı

Elimize aldığımız her ürünün bir son kullanma tarihi var bunu hepimiz biliyoruz, aynı durum kredi kartlarında da geçerli. Son kullanma tarihleri kredi kartlarının üzerinde ay/yıl şeklinde yazılmaktadır. Kredi kartınızın son kullanma zamanlarına geldiğinizde banka bir talepte bulunmadan kartınızın yenisini gönderecektir. Ayrıca eğer kart yenileme sebebiniz son kullanma tarihinin dolması ise banka bu durumda bir ücret talep etmemektedir. Dikkat!

Kredi kartınız başına farklı işler gelebilir. Chipi bozulabilir, zayi olabilir, manyetik kısmı bozulduysa vb. türlü işler sonucunda kart işlevini yerine getiremeyebilir. Bu durumlardan herhangi biriyle karşılaştıysanız bankaya kart yenileme talebinde bulunmanız yeterlidir. İsteğinizi belirttikten sonra banka sizlerden ne yazık ki bir ücret talep edecektir. Ancak her banka kart yenilemede aynı ücreti almaz. Aidat, faiz, masraf derken bankaların birde kart yenilemek için para talep etmesi oldukça can sıkıcı. Zaten tüketicilerin kart kullanımı sırasında bankalar fazlasıyla para kazanıyor üzerine birde kart yenileme ücreti hoş değil. Durum ne kadar rahatsız etse de korkulacak bir para talep edilmiyor, kart aidatı fiyatına ulaşmıyor bile.

Bankaların kredi kartı ücretleri için farklı miktarlar talep ettiğini yukarıda belirttik. Şimdi bankaların kayıp kartlar için ne kadar ücret aldığına yakından bakalım…

Kaybolan kredi kartınız için Akbank 8.00 TL  yenileme ücreti almaktadır.

Kaybolan kredi kartınız için Denizbank 4.00 TL yenileme ücreti almaktadır.

Kaybolan kredi kartınız için Finansbank 5,00-15,00 TL arasında karta göre değişiklik gösteren yenileme ücreti almaktadır.

Kaybolan veya çalınan kredi kartınız için Garanti Bankası 10.00 TL yenileme ücreti almaktadır.

Kaybolan kredi kartınız için Yapı Kredi Bankası 8,75 TL yenileme ücreti almaktadır.

Kaybolan kredi kartınız için Vakıfbank 10.00 TL yenileme ücreti almaktadır.

Ödediğimiz meblağları göz önünde bulundurunca yeni kredi kartı için bizlerden ücret talep edilmesi saçma geliyor. Ancak kredi kartını düzenli olarak kaybeden tüketiciler olduğu için bankalar bir ücret talep etmekte haklı yanı olduğunu söylemek gerektiğini düşünüyoruz. Her halükarda bankalarda kendilerini düşünmek durumunda.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartının İdari Takibe Düşmesi Ne Demek? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.