Finans Krediler

Kısa Yoldan Zengin Olmanın Yolları 2018

08.07.2018
460

Zengin olmanın yolları tüm insanlık tarihi boyunca merak edilmiştir. Bu yolları bulan Babil gibi uygarlıkların halkları refah içinde yaşarken, bulamayan ülkelerin halkları yokluk çekmiştir. Zenginlik uğruna kimileri bir ömrünü onu aramakla geçirirken kimileri kolay yoldan zenginliği elde eder. Uğruna kitaplar yazılan zenginlik için pek çok başarılı iş adamının öğüdü de bulunmaktadır. Bu yazımızda zenginliğe giden yolu sizler için aralamaya çalışacağız.

Zenginliğe Giden Yol Nasıl Bulunur?

Zenginlik yolunu kimileri merdivene benzetse de biz bu macerayı uzun bir yolculuğa benzeteceğiz. Uzun bir yolculuk denince kısa yoldan nasıl zengin olurum sorusuna cevap arayan milyonlar hayal kırıklığı yaşasa da şimdiden pişman olmaları, kısa yollar deneyerek ellerindeki sermayeyi kaybetmelerinden daha iyidir. Yazımızda 100 lira ile nasıl zengin olunur gibi iddialı sorulara cevap vermeye çalışmak yerine daha garanti, asırlardır pek çok uygarlık tarafından denenmiş ve başarılı olmuş yöntemlerin üzerinde duracağız.

 • Tasarruf: Her ne kadar önemsiz olarak görülse de özellikle maaşlı çalışan kesimler için tasarrufun önemi büyüktür. Tasarruf harcamalardan kalan miktar olarak düşünülse de zengin olmuş pek çok kişi önce tasarruf edilmesine sonra kalan paranın harcamalara dönüştürülmesini öğütlemiştir. Tasarruf zenginliğe giden yolda atılması gereken ilk adımdır ve bu adımı atmayı beceren pek çok zengin olmayı başarmış kişi farklı şekillerde tasarrufun önemini anlatan sözler söylemiştir. Unutulmaması gereken ilk öğüt tasarruf miktarının artırılmasıdır. Hayatınızdan çıkardığınız gereksiz harcamalar ne kadar çoksa zenginliği elde etmeniz o kadar kolay olacaktır. Tasarruf, zengin olmanın yolları Sakıp Sabancı tavsiyeleri arasında yer almaktadır ve merhum işadamı tasarrufa önem verilmesi ve tasarrufun yatırım ile aynı manada olduğunu hepimize öğütlemiştir.
 • Geliri Artırmak: Tasarruf miktarının artırılması kadar şartların mümkün olduğu hallerde gelirin artırılması da zenginliğe giden yolu kısaltacak gelişmelerdendir. Herkesin hem fikir olduğu konuların başında gelecek olan gelirinden daha fazla para harcayan kişiler zengin olamayacaktır. Tasarruf miktarını artırılmaya odaklanırken geliri artırmak ihmal edilmemelidir.
 • Yatırım: Banka reklamlarında sıklıkla tasarruflarınızı değerlendirin sloganını duyarız. Zenginliği elde etmenin özü bu sloganda gizlidir. Dişimizden, tırnağımızdan ve boğazımızdan kısarak biriktirdiğimiz tasarruflar bizi tek başına zenginliğe taşımaya yetmez. Tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi sonucu mevcut birikimler katlanarak miktar olarak fazlalaşacaktır. Bu nedenle doğru yatırım araçları ile tasarruflar değerlendirilerek zenginliği elde etmek mümkündür.
 • Fırsatların Değerlendirilmesi: Hayatı boyunca insanların karşısına pek çok fırsat çıkmaktadır. Fırsatlar kimi zaman ticari kimi zaman farklı bir buluş tarzında çıkmakta ve bu fırsatları doğru değerlendirenler zenginliğe erişmektedir. Çevremizde sıklıkla kaçırdıkları fırsatlardan yakınan kişileri dinleriz. O kişilerin arasında yer almak istiyorsak bizi zengin edebilecek fikirlere karşı gözümüzü dört açmalıyız.

Görüldüğü üzere zenginliğe giden yol basittir ve karmaşık yöntemler içermemektedir. Sıfırdan başlayıp nasıl zengin olunur sorusuna cevap niteliğinde olan bu dört basit yöntem ile hedeflediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Verilen yöntemlerin dışına çıkmadan sabırla ve araştırma ile ilerleyerek yolun sonu olan zenginliğe ulaşmanız oldukça kolaydır. Kısa yoldan zengin olmak için boş hayallerin peşinde olmak yerine Babil’den beridir uygulanan bu yöntemler ile arzu ettiğiniz zenginliğe ulaşabilirsiniz.

Doğru Yatırım Nasıl Yapılır?

Zenginlik adımları konusunda yatırımın önemine kısaca değinmiştik. Bu konuyu biraz daha açmak akıllardaki soru işaretlerini tümden ortadan kaldıracaktır. Sahip olunan birikimler ne kadar doğru yatırımlarda değerlendirilirse zengin olmaya o kadar yaklaşılır. Tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi sırasında paranın çalıştırılması kavramı çıkar. Çalıştırmak deyince akla bizimkisi gibi çalışmak yerine paranın çalışarak gelir elde etmesi gelmelidir. Birikimler az da olsa yatırıma dönüştürülerek mevcut birikimler çalışarak yeni gelirler sağlayacak, yatırım devam edildiğinde elde edilen gelirler de çalışarak kendi gelirlerini kazanma şansı yakalayacaktır. Bu kavram bileşik faiz olarak tanıtılmakta ve pek çok zengin bileşik faiz veya bileşik getiri ile zenginliği elde etmektedir. Yatırım ile zengin birisinin varlığını merak edenler Dünyanın En Zengin 50 insanı listesinin üçüncü listesinde yer alan Warren Buffet’in hayat hikayesine göz gezdirebilirler. Sahip olduğu birikimin tümünü yatırımdan elde etmiş bu kişi tasarruf ve yatırım konusunda yabana atılmayacak pek çok söz sarf etmiştir. Doğru yatırımlarla neler elde edilebileceği konusuna açıklık getirildikten sonra doğru yatırım konusuna değinmekte fayda vardır. İyi bir yatırımcı;

 • Sahip olduğu riski farklı yatırım araçlarında dağıtmalıdır.
 • Optimum kar miktarlarını hedeflemelidir.
 • Aşırı riskli yatırımlardan kaçınmalıdır.

Yukarıdaki basit 3 kurala bağlı kalan yatırımcı, tasarruflarının kendisine zenginliği nasıl getirdiğini kısa zamanda görebilecektir.

İlgili Konu : İnternet’ten Hızlı Para Kazanma Yolları 2018 

Kuranda Zenginlik Yolları Nasıl Anlatılmıştır?

Kuran, İslam aleminin hayatını kolaylaştıracak ve güzelleştirecek yöntemler sunmakta, belirli kısıtlamalar ve kurallar getirerek toplumsal uzlaşıyı ve barışı üst seviyeye taşımaktadır. Kuranda zengin olmanın yolları hakkında da ayetler mevcut olup, Müslümanlara zengin olunmasını ve zenginliğin ihtiyaç sahipleri ile paylaşılması öğütlenmektedir. Güçlü Mümin zayıf Mümin’den daha hayırlıdır ilkesi doğrultusunda Müslümanlar ticarete yönlendirilerek ticaret sünnet olarak belirlenmiştir. Kuranda ticarete nasıl zengin olunur sorusuna birtakım kurallar belirlenmiş olup Müslümanların bu kuralları uygulaması zorunlu tutulmuştur.

 • Ticarette ölçüde adil olunmalı, kimsenin hakkına girilmemelidir.
 • Ticarette dürüst satıcı olunmalı bir malın kusuru gizlenmemelidir.
 • Faizden uzak durulmalı, faiz alınmamalı ve verilmemelidir.
 • Helal olan ticari ürünler satılmalı, haram olan kazançlardan uzak durulmalıdır.
 • Kazançların zekatı ve fitresi verilmeli, yoksullar kollanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Cepten Para Gönderme Nasıl Yapılır? 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.