Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kişisel Finans Analizi İçin Kendinize Sormanız Gereken 4 Basit Soru

06.02.2017
195

Kişisel finans analizi kendi finansal durumunuz hakkında ne şekilde bir fikirde olduğunuza bağlı olarak değişmektedir. Kişisel finans analizi yapmak herkes için önemlidir ve bu analizi yapmadan önce kendinize sormanız gereken birtakım sorular ve en önemlisi bu sorulara vereceğiniz mantıklı cevaplar olmalıdır. Örneğin rahat ve düzenli bir hayatınızın olduğu, paranızın size oldukça yeterli olduğunu ve geleceğinize yatırım yapmayı gerekli bulmadığınızı düşünebilirsiniz. Kişisel finans analizinde kendinize sorduğunuz sorulara vereceğiniz bunun gibi cevaplarınız olabilir. Fakat kişisel finans analizinde vermiş olduğunuz bu cevaplar genellikle yetersiz olabilmektedir. Kişisel finans analizinin ciddi bir konu olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Kişisel finans analizi konusunda, yapmış olacağınız analizler ile daha sağlıklı ve kaliteli bir hayata sahip olabilirsiniz ve geleceğinize yatırım yaparken sağlam adımlar atabilirsiniz.

kişisel finans

Kişisel finans analizi ile birlikte para biriktirme yapmanız ilk etapta çok önemlidir. Öyle ki yaşadığımız dünyada para biriktirmek harcama yapmaktan oldukça kolaydır. Gerekli ihtiyaçlarınız için bile olsa mutlaka yapacağınız şeyler vardır. Mesela birikim yaparak gerekli para harcamalarınızdan da azaltma yapmanız oldukça mümkün oluyor. Kişisel finans analizinizde hem tasarruf yapmak için hem de para biriktirme planlarınızı gerçekliğe kavuşturmak oldukça mümkün oluyor. Pekala kişisel finans analizi yapmadan önce kendinize sormanız gereken 4 basit soru ne olmalıdır?

Çalıştığım Kurumdan 1 Ay Maaş Alamayacak Olsam Faturalarımı Ödeme Güvencem Var Mıdır?

Kişisel finans planınızı yaparken kendinize sormanız gereken ilk soru çalıştığınız kurumdan 1 ay kadar bir sürede maaş alamayacak ihtimalinde faturalarınızı ödeyip ödeyemeyeceğinizi sorgulamaktır. Eğer bu soruya hayır yanıtını veriyorsanız geleceğinizin güvence altında olduğunu söyleyebilmek çok zordur. Tasarruf, birikim ve tutumluluk konularında biraz daha dikkatli olmanız gerekebilir. Bu soruya evet cevabını verebiliyorsanız bugün ve geleceğiniz için biraz da olsa güven garantisi olduğunu söyleyebilmek mümkün oluyor.

Bu Yıl mı Yoksa Geçen Yıl mı Daha Az Borcum Vardı?

Kendiniz ve aileniz için yapmış olduğunuz kişisel finans analizinde kendinize sormanız gereken ikinci soru ise borçlarınızın önceki yıl mı yoksa yaşadığınız yıl mı daha çok olması olacaktır. Bu soru aslına bakıldığında kişisel finans planınızı yaparken yaptığınız harcamaları gün yüzüne çıkarmak ve duruma objektif bakabilmek için çok doğru bir sorudur. Bu sorunun yanıtına göre kendinize uygun finansal planı uygulamaya geçirmek oldukça kolay olacaktır.

Düzenli Olarak Bir Emeklilik Planına Prim Ödüyor Muyum ya da Emeklilik Planı Dışında Herhangi Bir Mevduat Hesabına Birikim Yapıyor Muyum?

Emeklilik konusunun önemi ülkemizde çoğu insan tarafından geç fark edilmektedir. Kişisel finans analizinde emeklilik planınıza ait prim ödemeniz ya da emekliliğe dair bir mevduat hesabına para birikimi yapıyorsanız size oldukça yararlı geri dönüşler kazanmış olacaksınız. Emeklilik konusunun önemi belki genç yaşlarda pek aklınıza gelmeyebilir fakat emekliliğe dair bir birikiminiz yok ise bu gün geçtikçe size zarar olarak geri dönecek diyebiliriz.

12 Aylık Vade ile Bir Araç Kredisi Alacak Olsam, Bugün Bu Kredi Borcunun Tamamını Ödeyebilecek Maddi İmkanım Var Mıdır?

Eğer bir otomobil kredisi almış olsaydınız, bu kredinin 12 ay gibi vade imkanı var ise bu kredi borcunun tamamı miktarını ödeyebilecek misiniz? Kişisel finans analizi ile ilgili kendinize bu gibi sorular da sorabilirsiniz. Bu soru aslında sizin bugüne kadar yapmış olduğunuz birikim ile yakından ilgilidir. Bu soruya eğer ki hayır yanıtını veriyorsanız tasarruflarınızı bir miktar daha arttırmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bugününüzü ve geleceğinizi güvene alabilmek için siz de küçük çaplı bir kişisel finans analizi yapabilirsiniz. Bugüne kadar yapmış olduğunuz tasarruf ve birikimleriniz geleceğinizin bugünden daha kaliteli ve daha iyi olacağını gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.