G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kişisel Net Değer Servet Nasıl Hesaplanır?

18.01.2017
415

Kişinin servetin hesaplanması bireysel finansın net olarak değer öğrenebilme açısından bakarsak çok önemli bir durumdur.

Finansal hedeflerde baz alınan nokta ilgili kişinin servetidir. Çünkü bütün işlemler bu servet üzerinden gerçekleştirilir.

Bireysel ekonomik analiz veya çeşitli finans hedefleri koyabilmek için net bir değer öğrenmek çok önemlidir. Bireylerin kişisel serveti durumları aynı bir limited şirket gibi göz önüne alınabilir. Toplam borçlardan ve oluşan toplam varlıktan net bir şekilde hesaplamalar yapılıp, net değer kolayca öğrenilebilir. Net değerin öğrenilmesi oldukça önemlidir. Net olmayan bir servet üzerinden işlem yapmak sakıncalıdır. Yapılan işlem ciddi anlamda kayıplara yol açabilir. Bu kayıpları en aza indirgemek için servetin net olarak hesaplanması önemlidir.

Kişisel Net Değer Nedir?

Net değer demek, bütün borçların, oluşan varlıkların çıkarılması ile oluşan başka bir bakışla kişisel servetinizi ortaya çıkmasını sağlayan bireysel finans terimlerinden biridir. Kişisel net değerlerin hesaplanması, bireylerin ne miktarda borçlu olduğu ya da net ne kadar varlığa sahip olmuş olduğunun bir kanıtıdır. Söz gelişi olarak tüm varlığınız ve tüm borçlarınızın hepsini içeren net olarak kişinin ekonomik durumunu ortaya çıkarır.

Kişisel Net Değer Hesaplaması

Aslında çok kolay bir yöntem ile kendi finansal net değerinizi öğrenmeniz mümkündür. Bunu yapmak için tek ihtiyacınız olan şey bir kalem ve bir kağıt parçasıdır. Kişisel net değer hesaplanmasında kullanılan formül çok basittir. Kendi varlıklarınızdan toplam kendi borçlarınızı çıkararak çıkan sonucu bizim net finansal değerimiz olarak hesaplayacağız.

Toplam Varlıklar

Bugüne kadar sahip olmuş olduğunuz bütün maddi değerlerin toplamıdır. Finansal yatırımlar, likit olan varlıklar, çeşitli gayrimenkuller ve maddi niteliğe sahip olan her şey sizin varlıklarınızı temsil eder. Varlıklar 4 şekilde gruplanır. Bunlar eşyalar, finansal yatırımlar, gayrimenkuller ve likit varlıklardır.

Likit varlıklar, nakite kolay şekilde çevrilebilen varlıklardır. Sahip olduğunuz banka hesabınızda bulunan döviz, altın veya nakit paralardır. Bu tür şeylerin hepsi toplam varlıklar arasında sayılır.

Finansal yatırımlar, hisse senetleri, yatırım fonu, tahvil ve vadeli döviz veya TL ve benzeri diğer yatırımlardır.

Kişisel Net Değer Servet Nasıl Hesaplanır

Gayrimenkuller ise arsalarınız, iş yerleri, konutlar ve diğer taşınamaz şekilde olan mallarınızdır.

Eşyalar, değerli olan ve nakite çevrilebilecek şekilde olan her şey varlıklarınız arasında yer almaktadır. Değerli tablolar, cep telefonlarınız, televizyonlarınız ve buna benzer nakde çevrilebileceğiniz her kişisel eşyalarınızdır.

Borçlar nedir?

Bunun için tüm yükümlü olunan şeylerden ve tüm borçlardan bahsetmemiz mümkündür. Örnek verecek olursak, vergi borçları, sgk borçları ve kişisel belgelenebilir borçlarınız burada yer alır. Borçlar 2 çeşittir. Uzun vadeli olan borçlar ve kısa vadeli borçlardır.

Kısa vadeli borçlar, bireysel ve finans kuruluşlarından alınan vadesi kısa olarak alınan borçlardır. Eğer örnek verecek olursak sonraki ay ödeyeceğiniz kesin olan kredi veya kredi kartı borçlarınız kısa vade borçlar olarak gösterilebilir. Yani vadesi kısa olan borç çeşitleridir.

Servet Nasıl Hesaplanır

Uzun vadeli borçlar ise kısa vadeli borçlardan daha uzun şekilde olan borç çeşididir. Eğer örnek verecek olursak konut kredileri ve taşıt kredileri, vadesi uzun olan borçlar bunlara örnektir.

Bu hesaplamaları yapmak gayet kolaydır. Hesaplamalar kısa ve uzun vadede sizlere kolaylık sağlayacaktır. Yatırımcılar servetleri üzerinden yapacakları işlemleri doğru hesaplarla yönlendirirlerse kar oranları da o denli artacaktır. Unutmayalım ki servet üzerinden yapılan hesaplamalar gelecekte ki bütün planlarınızı etkileyecektir. Bu hesaplamaları bahsettiğimiz şekilde yaparsanız eğer net değer servetinizi, kişisel servetinizi ve servet nasıl hesaplanır bunu hep beraber öğrenmiş olduk.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.