turkce dublaj film izle turk erotik film izle erotik filmler izle turkce likit elektronik sigara

Konut Sigortası Genel Şartları Nelerdir

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 5,00 ( 1 kez oylandı )

Konut Sigortası Genel Şartları Nelerdir

Konut Sigortası Nedir?

İnsanların barındıkları ve içerisinde bütün ihtiyaçlarını karşıladıkları evleri, maddi değerinin yanında manevi bir değere de sahiptir. Aile fertleri evdeyken ya da dışarıdayken ev birçok hasara uğrayabilir. Bu hasarlar derecesine göre büyük ya da küçük olabilir. Küçük hasarlar çok az miktarda kayıplara neden olup telafi edilse de büyük hasarlar bu kadar kolay telafi edilemezler. Öyle ki söz konusu bir yapıdır ve inanların zamanlarının çoğunu geçirdikleri yerdir. Bu hasarların yaşanması elbette hiç kimse tarafından istenmemektedir. Ancak engellenemez bazı hasarlar kişilerin elinde olmadan yaşanmaktadır. Bir konutun doğal afetler sonucu hasar görmesi, konut sahibinin herhangi bir ihmali sonucunda olmadığı, herkesçe bilinmektedir. Ancak konutun ve içerisindeki eşyaların zarar görmesi kişileri hem maddi hem de manevi anlamda büyük çöküntüye uğratmaktadır. Bu gibi durumlarda kişiler kendilerine bir yardım eli uzatılmasını beklerler. İşte bu durumlarda konut sigortasının önemi anlaşılmaktadır. Konut sigortası; ailenin barındığı evi, olası zararlara karşı koruma altına almak demektir. Yani konutları depremden, terörden, her hangi bir yıkılmadan, hırsızlıktan korumayı amaçlamakta olan bir sigorta çeşididir. Konut sigortaları yapıldıktan sonra ev sahipleri evden ayrıldıklarında bu güveni hissetmektedirler. Bu sigorta aylık olarak belli ücret ödeyerek yapılmaktadır. Genel olarak yıllık bir anlaşma ile yapılmaktadır. Konut sigortasından sadece ev sahipleri faydalanmamaktadır. Çünkü bunun yanında eşyaları sigortalatmak da mümkündür. Bahsedilen hasarlardan her hangi biri, eşyaların zarar görmesine neden olduysa, eşyalar sigortalanarak bu hasarın telafisi yapılmaktadır. Ev sahipleri de isterlerse hem evlerine hem de eşyalarına konut sigortası yapabilirler. Konut sigortası ile hasar görmüş evler ve eşyalar yenilenmektedir.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortası kişinin ihmali dışında görülen bütün hasarları kapsamaktadır. Yani sel, su basması, deprem, toprak kayması, hırsızlık, fırtına, araç çarpması gibi olaylar sigorta nedenleri arasındadır. Bunun yanında cam kırılması, terör olayları ve savaş gibi nedenler de konut sigortasının kapsamı içerisine girmektedir. Konut sigortası kişinin talebine göre 3 farklı teminatta gerçekleştirilmektedir. Birinci grupta genellikle patlama ve yangınlarla ilgili durumlar söz konudur. İkinci grup teminatlar doğal afetleri kapsamaktadır. Üçüncü grup ise dış tesirlerin etkisinde kalınması durumundadır. Yani taşıt çarpması, terör, izolasyon eksikliği gibi durumları kapsamaktadır. Konut sigortası yalnızca hasardan sonra oluşturulan bir destek değildir. Her hangi bir hasar ortada yokken de kişiler birçok faydalarından yararlanabilirler. Sigorta süresince her hangi bir durumda çilingir hizmeti ücretsiz sunulmaktadır. Bunun yanında konut içerisinde, alt veya üst konutlarla su sızma gibi durumlarda bu sigorta ücretsiz hizmet vermektedirler.

Konut Sigortası İçin Gerekli Belgeler

Konut sigortası yaptırmayı düşünenlerin bazı belgeleri bulundurması gerekmektedir. Öncelikle kimlik bilgilerinin alınabilmesi için nüfus cüzdanı gerekmektedir. Sigortayı üzerine yapacak kişinin iletişim adresi, sigortalatmak istenilen evin tapu bilgileri, adres bilgileri ve brüt yüz ölçümünün olduğu resmi belgeler gerekmektedir. Bunun yanında sigortalatmak istenilen eşyaların maddi anlamda değeri de belirlenmelidir. Bunu eşya sahibi belirlemektedir. Ancak eşyanın değerli olması sigortanın da yüksek çıkmasına neden olabilmektedir. Sigortalatmak istenilen evin değeri hesaplanırken yaşı da hesaba katılmaktadır. Evin yaşı değerinin bulunması bakımından önemlidir.

Konut Sigortası Şartları Nelerdir?

Konut sigortasından söz konusu konutun zarara uğraması durumunda faydalanılmaktadır. Konutun yıkılması, hırsızlık yaşanması, doğal afetler sonucunda konutun etkilenmesi, araç çarpması, terör olayları gibi durumlarda konut sigortası devreye girmektedir. Bu nedenle bir sınırlama yapılarak konut sigortası şartları belirlenmiştir. Yani burada konutta yaşayanların yapmış olduğu hatalardan doğacak hasarlar sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Ancak hasar nedenlerinin kendilerinden kaynaklanmaması durumunda konut sigortasından faydalanmaktadırlar. Konut sigortasının şartları arasında sigortaya dahil olan sınırlar belirlenmiştir. Yani konutun yanında kömürlük, bahçıvan evi gibi konut sahibine ait alanlar sigortaya dahil edilmektedir. Bunun yanında ortaklaşa kullanılmakta olan bölümlerden bağımsız bölümün payına düşen kısım da sigortaya dahil edilmektedir. Yani binadakiler ile ortak kullanım alanlarından kendi payına düşen alanlar bu sigorta kapsamı içerisinde yer almaktadır Bu da konut sigortası özellikleri arasında bulunmaktadır. Konut sigortasının özelliklerinden bir diğeri de; konut içerisindeki duvar boyaları, sıvalar, kapı ve pencerelerin bu sigortaya dahil olmasıdır. Binanın sigorta bedeli belirli hesaplamalar ile belirlenmektedir.

Konut Sigortası Şartları Nelerdir

Sigorta bedeli hesaplanırken konut ve ortak kullanım alanları hesaba dahil edilirken arsanın değeri hesabı etkilemez. Konut sigortalarında bir de paket sigorta çeşidi bulunmaktadır. Konut paket sigortalarında hem ev hem eşya hem de ürünlerin sigortasının birlikte yapılması için belirlenen kişiye özek sigorta çeşididir. Paket sigortalar daha geniş alanları kapsadığı için bir indirim de söz konusu olmaktadır. Ayrıca senelik olarak yapılan sigortalarda sigorta şirketi daha sonraki yıllarda bir indirim uygulamaktadır. Bu sigortadan faydalanmak isteyenler için konut paket sigortası genel şartları merak konusu olmaktadır. Konut paket sigortasından faydalanmak için paket içerisinde dahil edilen alanların her hangi bir hırsızlık, doğal afet, yıkım gibi etkilere maruz kalınması gerekmektedir. Bu durumlarda paket konut sigortası hasarları karşılamaktadır. Konut paket sigortasında ev ve eşya ayrı ayrı hesaplanarak genel bir fiyatlandırma yapılmaktadır. Böylece hem ev hem de eşya koruma altına alınmış demektir.

Bir önceki yazımız olan Konut Sigortası Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Konut Sigortası Genel Şartları Nelerdir YAPILAN YORUMLAR