Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Konut Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir

24.06.2018
238

Konut Sigortası Neden Gereklidir?

Tüm hayatımızı berbat edebilecek kadar kötü sonuçlar doğurabilecek çok sayıda felaket meydana gelme olasılığı her daim vardır. Böylesine sarsılmamıza neden olabilecek kötü olayların kimisine doğanın bizzat kendisi sebep olabilirken kimisine de insanoğlu hırsıyla ve ya düşüncesizce davranarak doğrudan neden olabilmektedir. Yaşanabilecek kötü olaylardan hem aile üyelerini hemde insanın kendisini savunabilmesi için çokça güvenlik tedbiri alınabilir ancak asla olayların ne derece büyük olabileceğini kestirmemiz mümkün olmayabilir. Gerçekleşme riski bulunan bu tür felaketler yaşandıktan sonara tekrar ayağa kalkarak hem kendimiz hem de ailemiz için yaşamımızı sürdürebilmemize olanak sağlayacak tedbirleri, daha olay başımıza gelmeden alırsak bizim faydamıza olacağı aşikardır. Deprem felaketi ya da sel ve toprak kayması türünde doğa olayları yanında yangın çıkması, soygun hatta terör gibi insan kaynaklı, bizim kontrolümüzde olmayan şeyler başımızın çok ağrımasına sebep olabilir. Böylesi üzücü şeylerden özellikle ailemizi sakınmak için alacağımız önlemler, daha sonra yaşamımıza kaldığımız yerden devam edebilmemize olanak sağlayacaktır. Konut sigortası, almamız gereken bu önlemlerin başında gelmektedir.

Konut sigortası, bütün ailemizin bir arada yaşamakta olduğu konutun, gerçekleşebilecek bazı doğal afetler ya da kötü niyetli insanların işleyeceği suçlar neticesinde canımızı sıkan olayların meydana getireceği zararlardan korunmasını sağlamak amacı ile yaptırılan bir mal sigortasıdır. Konut sigortası, sadece oturduğumuz hanenin kendisini içermez. Sigortalının isteğine bağlı olarak evin içinde var olan, günlük yaşamımızda kullanmakta olduğumuz pek çok ev eşyasını da kapsayabilir. Bununla birlikte evin sahibi değil de kiracı bile olsanız rahatlıkla bir konut sigortasından faydalanabilirsiniz. Kiracı olarak evde ikamet eden kişilerin, evde bulunan eşyaları güvende tutmak amacı ile konut sigortası yaptırmak için başvuruda bulunmalarında bir sakınca yoktur.

Bizim ülkemizde konut sigortası akla geldiğinde, bu hizmeti sunan birçok sigorta şirketi bulunduğunu söyleyebiliriz. Sigorta hizmeti veren şirketlerin sayısının bu denli çok olması, ana teminatların yanında ek olarak verilen teminatların farklı olmasına neden olabilmektedir. Konut sigortası ana teminatları her şirket için aynıdır. Ek teminat seçenekleri sigorta şirketine göre değişik olabilmektedir. Sigorta şirketleri, yangın, yıldırım düşmesi gibi olaylar sonucu oluşacak ya da infilak nedeniyle ortaya çıkabilecek zararları ana teminat kapsamına almaktadır. Ek teminatlar, sigorta şirketi ile sigorta yaptırmak isteyen şahsın arasında yapılacak sözleşmede belirlenecek şartlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca sigorta şirketleri anlaşmalara konut sigortası hasarsızlık maddesi koyarak sigortalıları, evlerini korumaları konusunda daha titiz davranmaya teşvik etmektedirler.

Konut Sigortası Hasarsızlık Faydaları Nelerdir?

Diyelim ki oturduğunuz evi, 1 yıllığına konut sigortası yaptırdınız ve o 1 yıl içerisinde herhangi bir hasar beyanında bulunmadınız. Daha sonra aynı evi tekrardan sigorta ettireceğiniz zaman, bir önceki yılı hasar beyanı yapmadan geçirdiğiniz için poliçe yenilerken konut sigortası hasarsızlık indirimi almanız kuvvetle muhtemel olacaktır. Bu hasarsızlık indirimini alabilmeniz için öncelikle talepte bulunmuş olmalısınız. Bu tür bir uygulamayı sigorta şirketlerinin birçoğu benimsemiş dahi olsa hepsi tercih etmemektedir. Yani konut sigortası yaptırmak istediğinizde, başvurduğunuz şirketin hasar sigortası indirimi olup olmadığını iyi araştırmanız gerekecektir.

Sigorta yaptırdığınız evde herhangi bir hasar oluşmaması ya da giderilmesi kolay olan küçük hasarların sigorta şirketine beyan edilmeyip halledilmesi, bir daha ki sigorta poliçesinde hasarsızlık indirimi almanızı sağlayacaktır. Poliçe indirimi almanıza yardım eden noktalardan biri de alarmdır. Evinize taktığınız alarmı, sigorta başvuru esnasında belirtmeniz durumunda yine konut sigortası hasarsızlık indirimi gibi bir indirim almanız mümkün olacaktır. Ayrıca konut sigortası hasarsızlık faydaları, sadece aynı şirketten konut sigortası yaptırmaya bağlı değildir. Sigorta şirketinizi değiştirseniz bile önceki yıllarda hasarsızlık kaydınız bulunduğu için indirim almaya devam edersiniz. Bunun yanında hasarsız geçirdiğiniz her yıl sizin lehinize olacaktır çünkü hasarsız geçen yıllar, alacağınız hasarsızlık indirim oranınızın devamlı olarak artmasını sağlayacaktır. 2 yılı süreyle hasarsız geçirdikten sonra alacağınız indirimle 4 yılı hasarsız geçirdiğiniz indirim arasında fark olacaktır. Bu indirimler, % 30 ila % 65 arasında farklılık gösterebilmektedir. Hasarsızlık indirimini kaybetmemeniz için yaptırdığınız konut sigortasının gününü iyi takip etmelisiniz.

En geç 30 gün içerisinde yenilenmeyen konut sigortalarında kazanılan hasarsızlık indirimi kaybedilebilmektedir. Bunun yanında meydana gelebilecek bir hasar sonrası elbette hasarsızlık indirimini tamamen ya da kısmen kaybetmek söz konusu olabilecektir. Yaşanabilecek herhangi bir hasar sonucunda daha önceden almış olduğunuz hasarsızlık indirimini de sigorta şirketine hasar beyanında bulunurken mutlaka bildirmeniz şart olacaktır.

Sonuç olarak yaşadığımız dünya, her şekilde sürprizlere açık bir dünyadır. Bu sürprizler kimi zaman güzel olabilirken kim zaman da kötü olabilmektedir. Güzel sürprizler hayatımıza neşe katar. Kötü sürprizlerin hayatımızı mahvetmesini önlemek ise bizim elimizdedir. Gereken tedbirleri en başında aldığımız takdirde, kötü sürprizin gerçekleşmesini önleyemesek bile verdiği zararı en aza indirme hususunda gerekeni yapmış oluruz. Bu yüzden konut sigortası hayati öneme sahip bir konudur. Her bilinçli vatandaşın bu konuda bilgi sahibi olarak ailesini ve kendisini koruması için gereken adımı atması lazım gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Konut Deprem Sigortası Zorunlu Mudur 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.