G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kosgeb İle İş Kurma Nasıl Oluyor?

04.04.2017
275

Mevcut iktidar, KOSGEB hibe tutarını 50.000 TL’ye faizsiz kredi tutarını da 100.000 TL’ye çıkarmıştır. KOSGEB hizmet müdürü pozisyonunda bulunmakta olan Özay Cebeci, hibe ve kredi almanın püf noktaları hakkında bir bilgilendirme yaptı.

Özay Cebeci, “AR-GE, inovasyon kabiliyetine sahip olan, farklılık üretebilen girişimcileri desteklemeyi arzu ediyoruz. İş planına hakim durumda olmayanları ise reddediyoruz” ifadesinde bulunmuştur.

Kosgeb İle İş Kurma Nasıl Oluyor

Mevcut iktidarın son düzenlemeler vasıtası ile KOSGEB hibe miktarını 50.000 TL’ye ve kredi miktarını ise 100.000 TL düzeyine çıkarması iş kurma aşamasında bulunan gençleri çok fazla sevindirmiştir. Kurs sonrasında şirketini hayata geçiren genç bireyler KOSGEB’in sağlamış olduğu hibe ve kredi destekleri vasıtası ile işlerini rayına oturturken KOSGEB İkitelli Hizmet Müdürü pozisyonunda bulunmakta olan Özay Cebeci, hibe kredi alımı ile ilgili bazı püf noktaları dile getirdi.

70 Saat Dersle Sertifika

KOSGEB İkitelli Hizmet Müdürü Özay Cebeci, KOSGEB’in sağlamış olduğu desteklerden yararlanmayı arzu eden bireylerin ilk olarak 70 saatlik bir süreci bulunan Girişimcilik Derslerine katılmaları ve sonrasında da şirketlerini kurarak mülakata girmelerinin gerekliliğini dile getirdi.

‘Bize Bunlarla Gelin’

KOSGEB İkitelli Hizmet Müdürü olarak görev yapmakta olan Özay Cebeci, çok sayıda sektörden çok çeşitli iş alanında iş yapmayı planlayan girişimcilerin destekleyicisi olduklarını ifade ederek girişimcilerin farkındalık yaratmalarını önemsediklerini dile getirdi. “ E-ticaret sitesi kuran bireyler, çay bahçeleri, restoranlar, büfeler ve farklı niteliklere sahip yüzlerce alanda iş yapmayı planlayan girişimcileri desteklemekteyiz” sözünü dile getiren Özay Cebeci, “ Biz daha çok üreten, tasarım yapabilme becerisine sahip olan girişimleri desteklemeyi arzu ediyoruz”.

AR-GE, inovasyon yeteneğine sahip bulunan, farklılık yaratabilen girişimci bireyleri desteklemeyi arzu etmekteyiz. Girişimcilerin bize farklılıkla gelmeleri tercih sebebimiz olarak öne çıkmaktadır. Pratikte her sektörden gelinmekte. Kosgeb.gov.tr üzerinden desteklenir durumda olan sektörler bölümünden hangi sektörlerin desteklendiği bilgisine ulaşmak mümkün olmaktadır” bilgisini vermiştir.

‘Aman Ha Bunlarla Bize Sakın Gelmeyin’

Girişimcilere destek vermekte olduklarından dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden KOSGEB İkitelli Hizmet Müdürü pozisyonunda görev yapmakta olan Özay Cebeci, desteklemedikleri sektörlerle ilgili olarak sorulmuş olan soruya vermiş olduğu cevapta ise; “ Bakanlar kurulu tarafından belirlenmiş olan ‘ Desteklenir durumdaki sektörler ’mevcuttur. Örneğin, Eğitim sektörü KOSGEB tarafından desteklenmemektedir. Bu nedenle girişimci bizden dershanesi için kullanılmak üzere, okul için kullanılmak üzere hibe alma imkânına sahip değilsiniz. Tarım ve hayvancılık, İnternet Cafe, Halı Saha işletmeciliği, Sigorta ve finans acenteleri KOSGEB desteğinin kapsamı dışında bulunmaktadır. Bunlara destek sağlamıyoruz.

Reddedilme İhtimaliniz Söz Konusu Olabilir

KOSGEB İkitelli Hizmet Müdürü olarak görev yapmakta olan Özay Cebeci, destek vermedikleri sektörler hakkında sorulmuş olan bir soruya şöyle bir cevap vermiştir: “ Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiş olan ‘Desteklenen sektörler’ mevcut. Örnek olarak belirtmek gerekirse bu sektörler arasında eğitim sektörü bulunmaktadır Bizden dershane için kullanılmak üzere ya da okul için kullanılmak üzere hibe alma olanağına sahip değilsiniz. Desteklenmeyen diğer sektörler arasında ise Tarım ve hayvancılık, Mali müşavirlik, Sigorta-Finans, Hukuk büroları, İnternet cafeler, Halı sahalar, KOSGEB desteğinin kapsamı dışında bulunurlar.

Apple’a Rakip Olabilecek Şirketler Çıkarmayı Hedeflemekteyiz!

KOSGEB İkitelli Hizmet Müdürü olan Özay Cebeci, KOSGEB kredilerinin büyük bir açığı doldurmakta olduğunu dile getirerek “ Bu günden belki 10 yıl kadar sonra, KOSGEB’in desteği ile birlikte kurulmuş olan şirketleri, KOSGEB’in cesaretlendirmiş olduğu dünya çapında üne kavuşmuş isimleri göreceğimiz inancına sahibim” demiştir. “ Türkiye, ülke olarak girişimci bir niteliğe sahiptir. Girişimcilik düzeyi yüksek olan bir ülke olma özelliğine sahibiz. 2010 yılından buyana girişimcileri desteklemekteyiz” sözünü dile getiren KOSGEB İkitelli Hizmet Müdürü Özay Cebeci , “ Bunu işaretlerini almaktayız.

Apple’a rakip olabilecek düzeyde arkadaşların varlığı söz konusudur. Bizimle sürekli olarak iletişime geçen ve rapor veren, bizimde kendilerini devamlı olarak takip etmekte olduğumuz önemli girişimlerin varlığı söz konusu. Bu tür girişimci bireylerin yok olmasının önüne geçmek gerekmektedir. Dünya genelinde çalışacak girişimci bireylerin itina ile desteklenmesi gerekmektedir. Apple olarak bildiğimiz şirketin bütçesi onlarca ülkenin sahip olduğu bütçeden daha fazladır. Samsung dediğimizde ise bu firma ülkelerle boy ölçüşmektedir. Ülke benzeri şirketlerin varlığı söz konusu. Bu firmalar neden bizim ülkemizden çıkmasın? KOSGEB destekleri sayesinde ortaya çıkan şirketler gelecekte çok daha iyi bir konuma gelecektir. Bu yönüyle milli niteliğe sahip bir meseleye el atmış durumdayız. Ekonomik gücünüz var ise sözünüz dinleniyor” diye konuşmuştur.

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler Hangileri?

 • Bina inşaatı
 • İçecek üretimi
 • Gıda üretimi
 • Kâğıt ve Kâğıt ürünleri üretimi
 • Ana metal sanayi
 • Suyun toplanma, arıtılma ve dağıtılma faaliyetleri
 • Giyim imalatı
 • Kimyasalların ve Kimyasal nitelikteki ürünleri üretimi
 • Bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı
 • Makine ve ekipmanlarının onarımı ve kurulumu
 • Konaklama hizmetleri
 • Büro yönetimi, Büro desteği ve iş desteği faaliyetleri gösteren firmalar
 • Seyahat acenteleri
 • Tur operatörleri ve çeşitli rezervasyon hizmetleri ile alakalı faaliyetler
 • Bilimsel nitelikli araştırma ve geliştirme faaliyetleri
 • Bilgisayar programlama, danışmanlık ve bu alanla ilgili faaliyetler

4 Adımda Hibe Ve Kredi Nasıl Alınır?

İş kurmayı hedefleyen girişimci, KOSGEB uygulamalı girişimcilik Eğitim sürecine kaydını yaptırarak 70 saatlik ders alır. 70 saatlik girişimcilik eğitimi kursunu tamamlamış olan girişimci, bir yandan firmasının kurulum işlemlerini tamamlarken bir diğer taraftan da iş planı hazırlar. Bu sürecin ardından, 3 uzman kişinin bir araya gelmesinden oluşmuş durumda olan KOSGEB jürisi karşısında mevcut iş planını anlatır.

Girişimci birey, KOSGEB jürisinden ‘olur’ alması durumunda 50 bin TL tutarında kredi almaya hak kazanır. Ancak 50 bin TL tutarındaki hibenin 2 bin TL’lik tutarı kuruluş masrafları için 18 bin TL tutar ise 2 yıllık süreç içinde alacağı teçhizat, makine ve ofis donanımı, 30 bin TL tutarındaki parayı ise kira ve eleman giderleri olarak kullanım içermektedir.

Başvuru Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

KOSGEB hibe ve kredilerinden faydalanmak için hali hazır durumda herhangi bir işletme sahibi olan birey, ya da başka bir firmada ortaklığınızın mevcut bulunmaması gerekmektedir. KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için son 1 yılın içinde herhangi bir firma açılışı ya da kapanışı yapmamınız gerekmektedir. Çünkü KOSGEB uzmanları yakın zamanlı olan hareketlilikleri incelemeye tabi tutmaktadır.

Ayrıca girişimci bireyin Bağ-Kur primlerini kendisinin kuracak olduğu şirket üzerinden yatırma işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bunun anlamı KOSGEB tarafından sağlanan desteklerden yararlanırken aynı zamanda başka bir firmada işçi olarak görünmeniz mümkün değildir. Belirsiz bir telefon ya da SMS numaraları üzerinden sizleri arayarak, KOSGEB adını kullanarak belirli bir ücret talebinde bulunarak destek vereceklerini söyleyen şahıslara itibar etmemek gerekmektedir. KOSGEB desteklerinden faydalanmak için gerekli belgeler ile birlikte bireyin kendisinin başvuru yapması gerekmektedir.

KOSGEB girişimcilik üzerine verilen eğitimlere katılım ve KOSGEB başvuruları ücretsiz olarak yapılabilmektedir. www.kosgeb.gov.tr sitesi kurumun tek resmi internet adresidir. Bu web sitesi üzerinden ikamet ettiğiniz şehirde bulunmakta olan KOSGEB müdürlüklerinin telefon numaralarını ve adres bilgilerini öğrenme imkânına sahipsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sıfır Faizli 50 Bin Lira Kredi 2020’de Tüm Esnafa Verilecek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar
 1. salisasali dedi ki:

  henuz yoruma yaqilmamist

 2. salisasali dedi ki:

  henuz yorum yaqailmamist