Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kosgeb Onaylanmış Projeler Ortak Özellikleri

07.04.2017
296

Ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının büyümesi, işletmelerin kendini projeleri doğrultusunda büyütmesi için amaçlanan destek projesi Kosgeb, etkinlik çoğunluğunu arttırmak, rekabet piyasasını güçlendirmek, kendi alanında sağlam büyüme odaklı faaliyet gösteren işletmeler yaratmak için hizmet vermektedir. Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak, ekonomik alanda büyüme gerçekleştirmek isteyen, elinde mesleği olan, fakat sanatını icra etmek için imkânları bulunmayan her bireye işletme kurma veya işletmelerini hızla büyüme göstermeye yardımcı olmak için destek verme adına hizmet vermeye devam etmektedir. Kosgeb Kamu kuruluşu olarak, ekonomik güç isteyen tüm işletmelerin yanında olmaktadır. Kosgeb destek hizmetinden yararlanabilmek için, küçük veya orta büyüklükte işletmeler olmak gerekmektedir.

Kosgeb, Sağladığı Yararlar İle Birçok İşletmeye Destek Olmaktadır

Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi, güçlenmesi amaçlanarak, büyük ve orta ölçekte, Danışmanlık merkezleri, sürekli faaliyette bulunan teknoloji merkezleri, enstitü statüsünde yer alan merkezi birimlerin kurulmasını ve kurulumunda destek almasını sağlamaktadır. Teknoloji seviyesini yükseltmek adına bilişim ve teknoloji hizmetlerinden faydalanılmasını sağlamaktadır. Kosgeb desteğinin en fayda sağlayan yanı faizsiz olarak karşılıklı ödenmesi istenen kredi destek ödemesi olmaktadır. İşletmelerin bu destekten faydalanabilmesi için gerekli olan tüm hazırlık eğitimlerini sunmaktadır.

Kobi işletmelerine sağlanan proje destek programı başlıca olmak üzere, tematik olarak uygulanan proje destek programı, İş birliği ve güç birliği destek programı, genel destek programı ve girişimcilere ait destek programı olarak pek çok destek yardımı sağlamaktadır. Kosgeb desteğinden faydalanmasında gelişmelerine katkı sağlayan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, genel olarak dünya ekonomisinde aldığı yer, işletme sayılarının % 95′ den fazlasını oluşturmaktadırlar. Bölgesel kalkınmadaki önemi, yerel göçü engellemede büyük rolü olmaktadır. Kendi alanı içerisinde gelişen işletmeler, bölgesel olarak gelişme göstererek topluma büyük katkı sağlamaktadırlar.

Kosgeb Desteğinden Yararlanmak İçin Gerekli Olan Donanımlar

Kosgeb desteğinden yararlanarak büyüyen ekonomiye katkı sağlamak amaçlı alınan destekler, belirli şartların gerçekleşmesi sonucunda sağlanmaktadır. Geri ödemeli ve karşılıksız hibe desteği alabilmek için, işletmelerin tam olarak en ince detaylarını dahi belgelerle sunarak ayrıntılı bir şekilde iş planı ve proje sunumu gerçekleştirmek durumundadırlar. Sunumu gerçekleşen projenin kabul edilmesi ve doğru sunum gerçekleştirmek için Kosgeb’in eğitim desteğinden faydalanmaları gerekmektedir. 70 saatlik bir eğitim süreci içerisinde alınan bilgiler dâhilinde hazırlanan projeler değerlendirmeye alınmaktadır.

Asıl amaç olarak genelinde, işletmelere özel talep ve sorunların, maliyetlerinin en ince detaylar ile kısa ve net olarak, destek sonrası karlı bir durum elde edileceği sunumunun gerçekleştirilmesi olmaktır. İşletmelerin proje dâhilinde başarılı çalışma ve büyüme gelişimlerini çoğaltma durumu amaçlanmaktadır. Destek kapsamı altına giren proje planlarının bölümleri; Üretim bölümü, insan kaynakları hizmeti, mali işler, finans, muhasebe bölümü, dış ticaret ve yönetim projeleri kabul görmektedir.

Kosgeb Proje Desteğinden Faydalanmanın Tek Tek Aşamaları;

Kosgeb veri tabanı listesinde yer almak ve kayıt olmak gerekli şartlar arasında olmaktadır. Kosgeb desteği için bölgede bulunan yetkili hizmet müdürlüklerine kayıt olmak gerekmektedir. Uygulamalı olarak gerçekleşen eğitim programlarına katılım gerçekleştirmek, eğitim programları sonrasında onaylı katılım sertifika belgesi almak gerekmektedir. Veri tabanına kayıtlı iş örneklerinden ya da bilgilerden yola çıkarak proje hazırlamak ve projeleri Kosgeb kuruluna sunmak gerekmektedir. Listeleme içinde belirtilen Kobi tanımına uygun olması gerekmektedir. Gerekli tüm beyannameler ile birlikte, destek başvuru formunu hizmet merkezi müdürlüklerine teslim etmek gerekmektedir.

Geri dönüşüm cevapları Kosgeb iş yoğunluğu ve kullanılması gereken bütçe belirlenerek net hesaplamalar doğrultusunda ödeme tutarı belirlenmekte işletmelere geri dönüş sağlanmaktadır. Proje desteğinden yararlanmak istenilen tüm işletmelerin çok iyi bir şekilde eğitim sonucu proje hazırlamaları istenilmektedir. 2 başvuru sonrası revize yani red kararı alınan proje bir daha değerlendirme aşamasından geçemez ve başvuru işlemi kabul görmez. Çok iyi projeler ile Kosgeb projesi hazırlamak ve sunumu iyi değerlendirmeler kaliteli içerikler ile hazırlamak gerekmektedir. Çok iyi araştırmalar içerisine girerek 0 kesin olumlu dönüş cevabı alabilmek açısından tecrübe sahibi olan danışmanlık firmalarından yardım alınabilmektedir. Araştırmalar sonucu çok iyi danışmanlık şirketlerinden yardım almak mümkün olmaktadır. Son yıllarda onaylanan ve destek projesinden faydalanan birçok kurum ve işletme bulunmaktadır.

Onay alan projelere örnek olarak; alanında üretim ve satış hizmeti ve için kurulan firmalar, Tekstil firmaları başta olmak üzere, giyim alanında üretim ve satış faaliyeti gerçekleştirmek isteyen projeler, son yıllarda oldukça uygun ve çok hızlı sirkülasyonu olan kazanç getiren işlerden biri waffle hizmeti veren işletme açılış isteği, nedenli ve farklı yaratıcılıklarda cafe işletmesi açma, elektronik alanında sunulan projelerin tamamı, medikal dükkânları ve işletmeleri, gözlük hizmetleri verebilmek için optik, sağlık sektörü için sunulan projeler Kosgeb onaylanmış projeler arasında yer alan sektörlerdendir. Projelerin onaylanması için gerekli olan başlıca unsur, eğitim sürecini tamamlamak ve eğitim sürecinde verilen bilgiler doğrultusunda projeler hazırlamak olmaktadır. Danışmanlık hizmeti adı altında Kosgeb projesi hazırlayan pek çok firma bulunmaktadır. 500 ile 1500 TL arasında değişen fiyatlar ile Kosgeb proje hazırlama hizmeti sunmaktadırlar.

Kosgeb Onaylanan Projelerin Ortak Özellikleri Birbiri İle Aynı Hizmet Alanı Olması

Onaylanan projelerin tamamının ortak özelliği sirkülasyon açısından sürekli gelen hizmet ihtiyacı, toplumun sosyalleşme ölçüsünü yükseltecek, işletmeler dışında topluma faydalar sunan projeler onaydan geçmektedir. Sertifika alımını gerçekleştirdikten sonra, hazırlanan proje örneklerini gözden geçirmek, onay alan projeler ele alınarak proje hazırlanması gerekmektedir. Onaydan geçen projelerin tamamı belirli hizmet ve sunum statüsünde ekonomiye yararlı, yönetimi net ve belirgin projeler olmaktadır. İşletmelerin faaliyeti ve geleceği açısından sürekli yenilikçi beklentiler içinde olan, gelişme felsefesini kendine ilke edinmiş, katılım ve yönetim aşamalarını net açıklayıcı projeler hazırlamak ve sunmak gerekmektir. Onaylanmış projelerin ortak özelliklerinden biri de pazar bilgileri ve pazar planı geniş olan işletmeler olmaktadırlar.

En doğru ve sağlıklı Kosgeb projeleri hazırlamak onay aşamasından başarı ile geçmesini sağlamak için, tecrübeli, doğru bilgi sahibi Kosgeb danışmanlık firmalarından yardım almak mümkün olmaktadır. Onaylanan projelerin ortak yanları, girişimcilik kuruluna doğru, mantıklı ve açıklayıcı projeler sunmaları olmaktadır. Halk hizmetine hitap eden, ekonomik açıdan büyüme gerçekleştirmesine ikna edici gözle bakılan işletmeler olmaktadırlar. Kurulan finansal plan, iş planı ve temelde onaylanmasını gerektiren tüm odaklı projeler, birbiri ile eş değer özellikte olmaktadırlar. İşletmelerin büyümesi, gelişmesi ve kendini Kosgeb destek projelerinden faydalanarak her alanda ekonomiye katkı sağlar hale getirmesi için onaylanmış projelerin ortak özelliklerinden yola çıkarak proje sunumu hazırlaması mümkün olmaktadır. Beklentiler ve sunumlar doğrultusunda, yapılan taleplerin, destek verilecek tutarın teminini belirlenmesi ile hizmet verilmektedir.

İş planı örneklerinde tüm Kosgeb destek projelerinin onay alan projeler doğrultusunda belirlenerek, iyi bir proje sunumu gerçekleştirilmektedir. Sunulacak ürün ve hizmetin sunum şekli, ürün ve hizmetin sunulacağı fiyat bilgisinden, maliyetlerine varana kadar kar bilgisi, satış sunumu, yönetim düzeninden işletmenin en küçük ayrıntısına kadar harcayacağı maliyet tutarı bilgisi, onay alan projelerin ortak seçilir yanları ele alınarak hazırlanabilmektedir. Kosgeb onaylanmış projelerin ortak özellikleri göz önünde bulundurularak bölge üzerinde verilecek hizmetin işletmeler açısından karlılığı da değerlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Danışmanlık Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.