Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Başvurusu Yapmak Artık Çok Kolay

20.12.2016
301

Banka kredileri artık insan hayatının olmazsa olmazlarındandır. Pek çok insan büyük küçük çoğu ihtiyacı için bankalardan kredi çekmekte ve ihtiyaçlarını kolay ve hızlı bir şekilde karşılamaktadırlar. Eski dönemlere göre bankalar artık oldukça hızlı hizmet vermektedir. Tüm bankalar hem rekabet ortamından dolayı hem de gelişen teknolojik imkânları oldukça yakında takip ettiklerinden dolayı sürekli kendilerini yenilemekte ve hem müşteriye hızlı hizmet verebilecek hem de kendi iş yüklerini en aza indirecek sistemler üretmektedirler. Bu kapsamda gelinen noktada, artık insanlar kredi kartı ya da kredi almak için şubeye gittiğinde sadece 10-15 dakika gibi kısa bir zaman diliminde işlemlerini tamamlayabilmektedirler. Hatta artık banka şubesine gitmek yerine internet bankacılığı ya da mobil bankacılık gibi hizmetler sayesinde de kredi kullanılabilmekte ve kişiler hiç bankaya gitmeden, hesaplarına geçen parayı EFT ya da havale gibi işlemler sayesinde kullanabilmektedirler. Pek çok banka, kredi faiz oranları arasında en uygun faiz oranını, online kredilerde sunmaktadırlar.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde kredi başvurusu banka şubesinden bireysel krediler bölümünden, internet ve mobil bankacılık ekranlarından online kredi başvurusu menüsünden ve bazı bankalarda telefon bankacılığı müşteri hattından yapılabilmektedir. Online kredilerde ve telefon bankacılığı ile yapılan başvurularda evrak talebi olmadığı gibi her kişi için de onay verilmeyebilmektedir. Bu durumda kişilerin şube ile görüşüp başvurusunu yenilemesi gerekecektir. Şube personelleri bankaların kendilerine verdiği yetkiler sayesinde her zaman olmasa da en uygun ihtiyaç kredisi imkânını sağlayabilmekte ve normalde kullanılan faiz oranını az da olsa aşağı çekebilmektedirler. Ancak şubelerden çekilen kredilerde bazı evraklar talep edilebilmektedir. Başvuruda bulunan kişiler istenilen evrakları teslim ettiğinde eğer bankanın farklı bir talebi ya da değerlendirme süreci yoksa işlem çok kısa bir süre içerisinde bitmekte ve kişiye kredi tutarı ödenebilmektedir. Ancak çekilen kredinin türüne ya da miktarına göre bankalar müşterilerden kefil de talep edebilmekte ve kredilerin sonuçlanma süresi de uzayabilmektedir. Örneğin çekilen tutar, şubenin verebileceği kredi tutarından yüksek ise banka görevlisi müşterinin başvurusunu genel müdürlüğe iletecek ve oradan bir onay gelmesini bekleyecektir. Böyle durumda yapılan başvurular aynı gün sonuçlanmayabilmektedir. Genelde araç ya da konut kredilerinde bu gibi durumlar yaşanabilmektedir. Kefil istenilen kredilerde ise kefil olan kişiden de müşteriden talep edilen aynı evraklar talep edilecektir. Üstelik kefil olan kişi eğer evli ise, eşinin de bankaya gelerek eş muvafakatnamesi imzalaması gerekmektedir. Eskiden neredeyse tüm kredilerde istenilen kefil teminatı, artık çok nadiren istenmektedir.

Kredi Başvurusu Yapmak Artık Çok Kolay

Kredilerde İstenen Evraklar Nelerdir?

Kredi çekmeye karar veren kişilerin ilk amacı en ucuz kredi veren bankayı bulmaktır ancak belgesiz kredi veren banka ile çalışmak ta kişinin işlemlerini kolaylaştırabilmektedir. Genelde bankalar kredi çekmek isteyen kişilerden gelir belgesi (maaş bordrosu ya da maaş yazısı), kira geliri varsa kira kontratı, SGK hizmet dökümü gibi belgeler talep etmektedirler. Özel sektörde çalışan bazı kişiler, işyerleri sigorta ödemesini asgari ücret üzerinden yaptığı için gerçek maaş tutarını gösteren belge alamamakta ve bankaya gerçek gelirini değil asgari tutarı gösteren bir belge sunabilmektedirler. Bu durumda bankalar da resmi olarak kişinin geliri asgari ücret göründüğü için daha düşük rakamlarda kredi vermek isteyebilmektedirler. Bu sebeple belgesiz kredi veren banka ile çalışmak bir avantaj sağlamaktadır. Sayılan bu evraklar dışında konut kredilerinde evin tapu fotokopisi ve araç kredilerinde ise aracın ruhsat örneği talep edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.